Rambler's Top100
ДАЙДЖЕСТ

“Мобілізація фінансів”. Українські банки тримають за кордоном $7 млрд.

[08:35 21 мая 2022 года ] [ Forbes-Украина, 20 травня 2022 ]

Уряд хоче позичити ці гроші, але банкіри пручаються.

Українські банки мають дуже високий рівень ліквідності. Мінфіну критично не вистачає ресурсів. НБУ рятує уряд і “надрукував” вже 120 млрд грн. Як змусити гроші в банках працювати?

Національний банк України 11—12 травня 2022 року вже вшосте викупив військові облігації — цього разу на 20 млрд грн. Регулятор залишається найбільшим інвестором у бонди, що знаходяться в обігу. Загалом із 24 лютого НБУ викупив ОВДП на 120 млрд грн, і тільки з початку травня на 50 млрд грн. Тоді як банки зменшили свій портфель ОВДП на 2,5 млрд грн.

 

І хоча керівництво Нацбанку постійно повторює, що регулятор не може бути основним джерелом фінансування видатків уряду, поки що саме НБУ є рятівником “воєнного” бюджету. 

У своєму пресрелізі Нацбанк вказує, що в банків є можливість нарощувати портфель військових ОВДП, оскільки вони мають достатні обсяги грошової ліквідності. Так, на 9 травня в гривні банки тримали — 227 млрд грн. Валютна ліквідність — ще $7,3 млрд. Залишки коштів банків на ностро-рахунках іноземних банків перевищують $6 млрд. З початку війни суми майже не змінилися, наголошують у НБУ.  

 

Іншими словами, в українських банків багато “вільних” грошей, але вони не поспішають кредитувати уряд — купувати військові ОВДП, а воліють тримати гроші на депозитних сертифікатах. “Це зменшує майбутній прибуток НБУ — тобто гроші не працюють на економіку, а бюджет за них все одно сплачує”, — каже Євген Дубогриз, асоційований експерт у CASE Україна.

У заяві регулятор зазначає, що кошти банків можуть бути направлені на купівлю військових бондів, і цьому може сприяти підвищення процентної ставки за паперами. Особливо валютні кошти, адже за ними банки отримують від іноземних фінустанов символічні відсотки. Тоді як за військовими валютними ОВДП Мінфін пропонує 2,5% у євро та 3,7% у доларах. 

Але банки купують навіть менше валютних ОВДП, ніж отримують від погашень старих випусків. Сумарний портфель інвестицій банків у валютні ОВДП за січень—квітень 2022 року скоротився на понад $600 млн, повідомили у пресслужбі “Альфа-Банку Україна”. У чому проблема?

Чому банки не інвестують у бонди

Є кілька причин. По-перше, це термін інвестування. Валютні кошти переважно є короткими. Це, зокрема, кошти на поточних рахунках бізнесу та населення.

 

“Маючи короткі ресурси, банки обмежені в можливості інвестувати в довгострокові активи”, — говорить Віталій Ваврищук, голова департаменту макроекономічних досліджень групи ICU.

Мінфін пропонує військові бонди в інвалюті на відносно довгі терміни — 12 і більше місяців. “За умов воєнного часу це довгий горизонт для планування”, — каже Валерій Овчинніков, керівник управління менеджменту активів та пасивів ПУМБ. 

Також найбільший відтік коштів із банківської системи України з початку воєнного стану спостерігається саме в іноземній валюті. 

Друга важлива причина — дохідність. Мінфін розміщує військові ОВДП у гривні залежно від терміну обігу під 9,5—11,5%. “В умовах війни ризики суттєво зросли. Премію за ризик банки очікують значно вищу”, — говорить Ваврищук. До того ж значна частина валюти належить банкам з іноземним капіталом. Їхні ліміти на інвестиції в ОВДП скорочуються.

 

Третя причина — це нормативні обмеження, каже Олег Кириченко, директор інвестиційного департаменту Укргазбанку. При купівлі валютних ОВДП банк змушений формувати додаткові грошові резерви у розмірі 50% від суми інвестиції. Тоді як формувати резерви під гривневі ОВДП не повинен.

10 банків із найбільшою сумою коштів на рахунках у закордонних банках

  • Укрексімбанк — $963 млн

  • ПриватБанк — $886 млн

  • Укрсиббанк — $873 млн

  • Райффайзен Банк — $448 млн

  • ПУМБ — $420 млн

  • Альфа-Банк — $381 млн

  • Укргазбанк — $341 млн

  • Сітібанк — $329 млн

  • Універсал Банк — $327 млн

  • ОТП Банк — $324 млн

  • Станом на 01.03.2022 р.

    Джерело: НБУ. Розрахунки та оцінка: CASE Ukraine

    Регуляторні норми стримують активність банків

    Минулого року НБУ, щоб зменшити доларизацію економіки, запровадив нові норми при розрахунку капіталу за валютними ОВДП. Такі папери при розрахунку адекватності капіталу зважуються на ризик із коефіцієнтом 50% (гривневі ОВДП — 0%). Відповідно, якщо у банку багато валютних ОВДП, у нього зменшується показник адекватності капіталу. “Це не є проблемою зараз, — каже Дубогриз. — НБУ не застосовує заходів впливу до банків за порушення адекватності капіталу та інших економічних нормативів”. Проте банки все одно уникають операцій, які можуть скоротити достатність капіталу. Адже чим менший капітал, тем нижчий потенціал для кредитування бізнесу.

    Є ще низка причин, які стримують активність банків. 

    • Проблема з оцінкою ОВДП через низький рейтинг України, який автоматично впливає на розмір дисконту при оцінюванні справедливої вартості.  

    • Обмеження на транскордонні валютні операції: прибуток від валютних ОВДП не виведеш за кордон. Тільки нещодавно НБУ послабив цю норму і дозволив виводити доходи, які отримано після 1 квітня 2023 року. “Це негативно впливало на бажання банків, особливо іноземних, купувати ОВДП, заводити валюту в Україну”, — каже Дубогриз. 

    • Також впливає фіксований валютний курс, що не дозволяє інвесторам “зіграти” на очікуваній девальвації. 

 

 Світлана ЗАРАЖЕВСЬКА

Добавить в FacebookДобавить в TwitterДобавить в LivejournalДобавить в Linkedin

Что скажете, Аноним?

Если Вы зарегистрированный пользователь и хотите участвовать в дискуссии — введите
свой логин (email) , пароль  и нажмите .

Если Вы еще не зарегистрировались, зайдите на страницу регистрации.

Код состоит из цифр и латинских букв, изображенных на картинке. Для перезагрузки кода кликните на картинке.

ДАЙДЖЕСТ
НОВОСТИ
АНАЛИТИКА
ПАРТНЁРЫ
pекламные ссылки

miavia estudia

(c) Укррудпром — новости металлургии: цветная металлургия, черная металлургия, металлургия Украины

При цитировании и использовании материалов ссылка на www.ukrrudprom.ua обязательна. Перепечатка, копирование или воспроизведение информации, содержащей ссылку на агентства "Iнтерфакс-Україна", "Українськi Новини" в каком-либо виде строго запрещены

Сделано в miavia estudia.