Автори hromadske подивилися перший випуск нового телепроєкту. У ньому Зеленського представляють як великого борця з олігархатом, якому корумповані чиновники заважають провести головну реформу країни. По суті йдеться про телевізійний піар-проєкт президента. Який, щоправда, і команда Ахметова використовує, аби перекласти негативний шлейф олігархату з найбагатшого українця на інших.
Як інтереси президента та “олігарха №1” зійшлися в телепроєкті “Велика деолігархізація” — у матеріалі hromadske.
Телевізійна деолігархізація Зеленського
“У країні велика деолігархізація. Здається, Зеленський відкрив другий фронт, спрямований на боротьбу з легендарною українською корупцією”. Цими словами починається перший випуск програми “Велика деолігархізація”, яка вийшла в ефір 3 липня.
Ведучий пояснює, що ініціативі президента буде чинитися шалений спротив, тому суспільству необхідно пильно стежити за цими подіями, і обіцяє щотижневі новини з цього фронту.
Появі такого проєкту на каналі Ахметова не дивується депутатка “Слуги Народу” Євгенія Кравчук.
“Уже місяць, як президент подав законопроєкт, і щотижня на кожному ток-шоу ця тема звучить. Очевидно, теж хочуть бути в тренді”, — висловлює Кравчук у розмові з hromadske припущення стосовно запуску окремого телепроєкту.
Проте у “Великої деолігархізації” є суттєва відмінність. На різних ток-шоу ініціатива Зеленського викликає багато критики. А в цьому проєкті висловлюється підтримка президенту й озвучуються закиди на адресу неназваних осіб, які можуть деолігархізації заважати.
“Президент Зеленський іде проти системи. Але ж вона не збирається здаватися. Уже сьогодні те, що він каже про деолігархізацію, і те, що кажуть деякі чиновники, від котрих залежить успіх цієї реформи, не одне й те саме”, — пояснює ведучий.
Одразу після цього в ефір дають сюжет. Це — щоденник президента: у понеділок виступив у Верховній Раді на урочистому засіданні до Дня Конституції, далі підписав низку законів, потім — оголосив флешмоби на підтримку збірної України з футболу. У матеріалі тривалістю понад 7 хвилин наведено 12 цитат Зеленського, серед яких — жодної про деолігархізацію.
Насправді це виглядає як черговий піар-проєкт для президента — на зразок тих, що вже виходили на каналі Ахметова за часів Порошенка: “У ритмі спорту з Мариною Порошенко” та “Різдвяні зустрічі з президентом”.
Тоді ці проєкти готувалися у співпраці з командою політтехнологів Порошенка. Чи є така співпраця з командою Зеленського? Євгенія Кравчук переконує, що впливу на інформаційну політику будь-якого каналу нема.
“Чи є тут співпраця з Офісом президента? Це якісь здогадки. З одного випуску не можна робити остаточні висновки. Треба з кількох випусків робити контент-аналіз”, — відповіла вона hromadske.
Натомість джерело hromadske з команди Зеленського повідомило, що “Велика деолігархізація” — це спільний проєкт медійників Ахметова та Офісу президента.
“Разом із нами робиться. Уже з-під палки робиться. Напихали їм за всі інші ефіри. Різні Гройсмани і Ляшки сварили наш гарний закон про олігархів”, — пояснює джерело hromadske передумови появи проєкту.
Любов і ненависть
Загалом стосунки з олігархом співрозмовник описує як “love-hate story” — команди Ахметова та Зеленського “то дружать, то воюють”. І “Велика деолігархізація” — це про дружні стосунки. Але водночас є й “войовничі” дії.
“У якийсь момент Ахметов знахабнів. Коли він узимку почав вимикати ТЕЦ, це всім не сподобалось. Остання історія — коли він почав знижувати ціну на електрику — окремо не сподобалась. Це сприймається як недружні заходи. Зараз підсилюють переговорну позицію щодо 5600”, — пояснює співрозмовник hromadske з президентської команди.
5600 — це номер урядового законопроєкту, яким вносяться зміни у податковий кодекс. Його ще називають “антиахметівським”, бо документом передбачається збільшення ренти на руду, що може завдати бізнесу Ахметова значних фінансових утрат. І це одна з причин, чому цей законопроєкт критикують наближені до олігарха політики.
Вид на кар'єр для видобутку руди відкритим способом на ВАТ “Південний гірничо-збагачувальний комбінат” (ПГЗК) у Кривому Розі, 22 липня 1998 року. Це підприємство, яке видобуває руду, контролюється групою “Метінвест” Ріната Ахметова. Фото: УНІАН/Сергій Давідков
“Ми примусово штовхаємо бізнес у тінь, щоби вони не платили податків. Якщо у бізнесу не буде грошей, вони проводитимуть реструктуризацію, скорочуватимуть людей”, — попереджала напередодні розгляду законопроєкту народна депутатка Вікторія Гриб.
На момент обрання вона працювала керівницею напряму зі сталого розвитку ТОВ “ДТЕК ЕНЕРГО”, що входить у бізнес-імперію Ахметова. Разом іще з одним нардепом Мусою Магомедовим (до обрання він очолював ахметівський “Авдіївський коксохім”, як і Гриб, висувався від “Опозиційного блоку”) вона голосувала проти законопроєкту 5600 і утрималася під час розгляду законопроєкту про олігархів.
Ще один нардеп — бізнес-партнер Ахметова Вадим Новинський — був відсутній під час розгляду згаданих документів.
“Цей законопроєкт нічого спільного з Конституцією не має… Я спеціально не пішов на ту частину засідання парламенту, де голосували за законопроєкт, щоби не брати участі в цих неправильних діях”, — пояснив Новинський в інтерв’ю “Українській правді”.
Ще місяць тому, коли антиолігархічні законопроєкти були внесені до парламенту, у розмові з hromadske політолог Володимир Фесенко говорив про ризик утворення в Раді широкої олігархічної коаліції.
“Умовно від ОПЗЖ та Ахметова до Порошенка і Коломойського. Вони всі будуть проти цього закону. Побачимо, хто як буде голосувати”, — казав тоді Фесенко.
Аби запобігти такому сценарію, Зеленський попередив: якщо хтось спробує домовитися з депутатами, у президента буде одне питання.
“І це запитання щодо статусу олігархів, яке буде винесене на всеукраїнський референдум. Це питання буде першим. А для когось останнім”, — заявив Зеленський у відеозверненні.
Голосування за законопроєкти у першому читанні показало, що позафракційні депутати з кола впливу Ахметова не підтримали документи. Натомість група “слуг”, яким приписують співпрацю з олігархом, таки натиснула кнопки “за”.
“Усі депутати отримали чіткий сигнал: голосування щодо цього закону — фактично прояв лояльності особисто до Зеленського. Депутати з різних угруповань, зокрема з “групи Павлюка”, яка загравала з Ахметовим, і група Коломойського — зараз усі вони демонструють лояльність”, — вважає Фесенко.
Проте ця лояльність не гарантує ухвалення законопроєктів у другому читанні.
“Законопроєкт 5600 ми приймаємо суто технічно у першому читанні. Там є багато зауважень. Ми ці зауваження допрацюємо”, — пояснював голова фракції “Слуга Народу” Давид Арахамія напередодні розгляду документів у парламенті.
Чи буде в межах цього доопрацювання цивілізований діалог влади та бізнесу? Цим питанням переймаються і в телепроєкті “Велика деолігархізація”. Й озвучують по суті позицію власника телеканалу: “Влада вважає, що оскільки світова економіка зростає, забезпечуючи більший прибуток, то й бізнес має платити більше податків. Бізнес не сперечається, що світова економіка зростає, але ж українська продовжує падати”.
Перший заступник голови ВРУ Руслан Стефанчук, голова ВРУ Дмитро Разумков, народні депутати Олександр Корнієнко та Вадим Івченко під час засідання Верховної Ради України, в Києві, 18 травня 2021 року. Фото: УНІАН/Олександр Кузьмін
Анонімні олігархи та інвестор Ахметов
“Епоха брехні закінчується. Якщо людина олігарх, її треба назвати олігархом”, — казав голова партії “Слуга Народу” Олександр Корнієнко в день реєстрації законопроєкту про олігархів.
Перший випуск телепроєкту “Велика деолігархізація” тривав майже 40 хвилин. За весь цей час в ефірі не прозвучало жодного прізвища українських олігархів.
“Корупційна система зі своїми численними голодними пащами зацікавлена в тому, щоби деолігархізація звелася до боротьби з олігархами, а не з незаконним впливом. Тому й називають прізвища. 13 прізвищ чи 100 — просто прізвища найбагатших в Україні бізнесменів. Але президент не говорить про прізвища, президент говорить про реформу”, — розповів ведучий “Великої деолігархізації”.
“Я неодноразово стикався з людьми, які працюють на Ахметова, і коли з ними спілкуєшся навіть неформально, непублічно, не на камеру, вони показують пальцем угору — “головний акціонер”. Як про Бога не можна згадувати всує, так і про Ахметова”, — розповів hromadske політолог Володимир Фесенко.
Проте у команди найбагатшого українця інше пояснення: Ахметов не олігарх, а найбільший інвестор.
“Коли ми говоримо про великий бізнес та олігархів — не треба їх плутати”, — пояснила в ефірі телеканалу “Україна 24” Вікторія Гриб.
“Щойно з’явився законопроєкт про олігархів, вони сказали: це нас не стосується, бо Ахметов — не олігарх, а великий інвестор. Логічно, що буде лінія: СКМ, великі інвестори країни, підтримують антиолігархічний рух, бо олігархи — це погано, а самі вони не олігархи, акціонер — не олігарх”, — пояснив загальну концепцію телепроєкту “Велика деолігархізація” один із нардепів “Слуги Народу” в розмові з hromadske.
Інше пояснення має колишній нардеп Сергій Лещенко. На його думку, в Ахметова керувалися принципом: “Не можеш зупинити, то краще очолити”. І це дає авторам проєкту ще одну перевагу — можливість займатися інтерпретацією деолігархізації.
“Оголошена деолігархізація, і що таке олігархи, чим вони володіють, як їх покарати — це було прерогативою влади. А так вони запустили проєкт, який відкриває певний простір для інтерпретацій цього явища вже у своїх інтересах”, — вважає Лещенко.
hromadske поспілкувалося з Лещенком насамперед із тієї причини, що його самого згадують у телепроєкті “Велика деолігархізація”.
“Вірогідно, після оприлюднення похмурих результатів роботи свого відомства (”Укрзалізниці” — ред.) він перебуває в пошуках нової роботи. І шукає її в галузі деолігархізації. Тому й так завівся на нашу прем’єру, можливо, вважаючи, що я відбираю в нього хліб”, — розповів ведучий.
На Лещенка натякали й у контексті оприлюднення прізвищ 13 олігархів. У травні секретар РНБО Олексій Данілов озвучив таку кількість осіб, які можуть потрапити до переліку олігархів. Того ж дня Лещенко опублікував цей список, у якому фігурував і Ахметов.
Також екснардеп звертає увагу, як за допомогою цього телепроєкту намагаються маніпулювати суспільством. Так, ведучого хвилює питання: як українці відчують, що найголовніша реформа Зеленського, деолігархізація, почала змінювати життя в країні? І пропонує вирушити на базар.
У сюжеті з базару показують пані Наталію, яка вдруге за літо бере собі пів кілограма полуниці, пані Марію, яка рахує кожну копійку. А далі пояснюють: виробники завищують собівартість продукції.
“Скільки заробляють надприбутків — комерційна таємниця… Це гроші українців із наших з вами гаманців, гроші завдяки економії на оподаткуванні. Думаєте, це все? Подвійний прибуток? Ні. Їм держава ще й доплачує”, — стверджують у програмі.
Далі йдеться, що три сільгоспмонополії за перші 5 місяців цього року разом сплатили в казну менше ніж мільярд гривень податків, а через повернення ПДВ отримали назад фактично 20 мільярдів. Цими трьома сільгоспмонополіями у телепроєкті називають “АДМ Юкрейн”, “Кернел” Андрія Веревського та “Нібулон” Олексія Вадатурського. Ведучий нарікає, що у списку олігархів прізвищ власників цих бізнесів не буде. І закінчує цю частину програми питанням: коли деАГРОолігархізація?
Так автори телешоу хочуть зробити головними олігархами країни тих, хто має стосунок до споживчого ринку, вважає Лещенко. І в такий спосіб маніпулюють глядачами.
“Ти ж залізну руду не купуєш для домашніх потреб. І він хоче сказати, що це не має стосунку до олігархів, які займаються ресурсними монополіями. Але якраз навпаки: олігархи — це передовсім ті, хто заробив гроші на ресурсних монополіях”, — пояснює екснардеп.
* * *
Уже з першого випуску телепроєкту “Велика деолігархізація” можна було б описати ще цілу низку маніпуляцій, які видали в ефір. Усі вони спрямовані на підміну понять: основою олігархату є не ті, кого зазвичай називають олігархами, а корупціонери серед чиновників та окремі бізнеси, які збагачуються на бюджеті.
Усі ці маніпуляції поки не викликають негативу у президентській команді. Бо в телепроєкті Зеленського представляють як великого борця з олігархами, якому заважають корумповані можновладці. А втім, трохи все ж остерігаються того, як надалі цей телепроєкт команда олігарха буде використовувати в переговорному процесі.
І хоча “Велика деолігархізація” нині виглядає як “love story”, у президентській команді не виключають і подальшої “hate story” через протистояння довкола антиолігархічних законопроєктів.
“Стратегічно щодо Ахметова позиція така: щоб не “офігівав”. “Офігіватиме” — будемо далі працювати стосовно нього”, — підсумовує співрозмовник hromadske із президентської команди.
Олексій БРАТУЩАК
Что скажете, Аноним?
[07:00 15 января]
[21:06 14 января]
[19:43 14 января]
10:00 15 января
09:50 15 января
09:20 15 января
09:00 15 января
08:50 15 января
08:30 15 января
08:20 15 января
[16:20 05 ноября]
[18:40 27 октября]
[18:45 27 сентября]
(c) Укррудпром — новости металлургии: цветная металлургия, черная металлургия, металлургия Украины
При цитировании и использовании материалов ссылка на www.ukrrudprom.ua обязательна. Перепечатка, копирование или воспроизведение информации, содержащей ссылку на агентства "Iнтерфакс-Україна", "Українськi Новини" в каком-либо виде строго запрещены
Сделано в miavia estudia.