Rambler's Top100
ДАЙДЖЕСТ

Газова капітуляція

[17:46 07 декабря 2010 года ] [ Український тиждень, № 49, 2 грудня 2010 ]

З усіх можливих схем розрахунків НАК погодилася на одну з найвигідніших для RUE.

НАК “Нафтогаз України” склала зброю і добровільно здалася на милість переможцю. Фортецю, що вивісила білий прапор, не віддають на пограбування з банальної причини — грабувати там вже немає чого. НАК погодився повернути компанії RosUkrEnergo Дмитра Фірташа газ, відчужений урядом Юлії Тимошенко. Український Нафтогаз, російський Газпром і RosUkrEnergo домовилися про врегулювання спору про повернення Україною 12,1 млрд м3 газу RUE. Відповідно до підписаних документів на виконання рішення Арбітражного інституту торговельної палати в Стокгольмі Нафтогаз поверне 12,1 млрд м3 газу RUE. Своєю чергою, компанія Фірташа погасить (у грошовій формі) заборгованості перед Нафтогазом — $1,7 млрд і перед Газпромом — $810 млн.

З усіх можливих схем розрахунків НАК погодилася на одну з найвигідніших для RUE.

За чинними цінами імпортного газу для України, вартість 12,1 млрд. м3 газу становить близько $3 млрд. Отже, RosUkrEnergo в будь-якому разі з оборудки отримає не менше $500 млн. При цьому для України запропонована схема є найгіршою з тих, що розглядалися. Зокрема, віце-прем’єр Андрій Клюєв пропонував іншу, за якою Нафтогаз повертає компанії Фірташа 5—6 млрд м3 газу, а решта зараховується на погашення боргу RUE перед Нафтогазом. Незалежні експерти підрахували: якщо навіть RUE продасть 12,1 млрд м3 газу на внутрішньому ринку України (тому самому Нафтогазові), то НАК, тобто держава, зазнає збитків майже на $3 млрд. Утім, грошей у НАК на придбання додаткових обсягів газу немає — НАК і так закупила газ для опалювального сезону на кредит уряду. Якщо ж цей газ компанія Фірташа реалізує за межами держави, в газовому балансі України буде пробито велику діру, а тому можливе виникнення великих проблем під час опалювального сезону.

Експерти поясняють, що гіпотетично віддати газ RosUkrEnergo було можливо кількома способами — силами самої НАК, коштом держбюджету, коштом золотовалютних резервів, вдаючись до сірих схем (продаж на Захід надмірних обсягів газу, куплених у Росії) та за рахунок маніпуляцій коштами в процесі злиття Нафтогазу з Газпромом. Реально ж нині НАК перебуває на межі банкрутства, золотовалютні резерви контролює МВФ, виконання бюджету під загрозою, а сірі схеми блокує керівництво Росії. Отже, ухвалено рішення віддати газ зі сховищ Нафтогазу. Бо більше НАК брати грошей немає звідки. Як наслідок у держбюджеті з'явиться ще одна діра. Не дивно, що прем’єр Микола Азаров і віце-прем’єр Андрій Клюєв неодноразово заявляли, що претензії RUE перебільшені і віддавати газ за їхньою схемою не можна.

Власне, вирішення питання щодо росукренергівського газу саме у такий спосіб засвідчило, що всередині влади продовжує домінувати група Дмитра Фірташа. При цьому, як зауважують представники Партії регіонів, саме таке завершення газової історії ще більше посилить протистояння між групою Клюєва — Ахметова і групою Фірташа — Льовочкіна.

Дмитро ВОВНЯНКО

Добавить в FacebookДобавить в TwitterДобавить в LivejournalДобавить в Linkedin

Что скажете, Аноним?

Если Вы зарегистрированный пользователь и хотите участвовать в дискуссии — введите
свой логин (email) , пароль  и нажмите .

Если Вы еще не зарегистрировались, зайдите на страницу регистрации.

Код состоит из цифр и латинских букв, изображенных на картинке. Для перезагрузки кода кликните на картинке.

ДАЙДЖЕСТ
НОВОСТИ
АНАЛИТИКА
ПАРТНЁРЫ
pекламные ссылки

miavia estudia

(c) Укррудпром — новости металлургии: цветная металлургия, черная металлургия, металлургия Украины

При цитировании и использовании материалов ссылка на www.ukrrudprom.ua обязательна. Перепечатка, копирование или воспроизведение информации, содержащей ссылку на агентства "Iнтерфакс-Україна", "Українськi Новини" в каком-либо виде строго запрещены

Сделано в miavia estudia.