Rambler's Top100
ДАЙДЖЕСТ

Економічний бум у США: чи може він зашкодити

[07:40 17 мая 2024 года ] [ BBC News Україна, 16 травня 2024 ]

Країна позичає мільярди, щоб підняти свою економіку — це має величезні ризики, але потенційно обіцяє й величезні винагороди.

Сполучені Штати переживають дивний економічний бум, який матиме наслідки для глобального балансу сил та майбутнього планети. Країна позичає мільярди, щоб підняти свою економіку — це має величезні ризики, але потенційно обіцяє й величезні винагороди.

Цей бум видно наочно. Під час нещодавньої поїздки до Джорджії на півдні США я бачив, як поля та ліси перетворюють на фабрики з надзвичайною швидкістю. За 20 років роботи по всьому світу те, що я бачив у США протягом останнього року, можна порівняти лише з тим, що я бачив у Китаї в середині 2000-х.

Економічна політика президента США Джо Байдена змінює ландшафт країни. Цифри демонструють масштаби цих змін: з лютого 2021 року — відразу після його інавгурації — щомісячні інвестиції в будівництво заводів зросли більш ніж утричі, майже до 20 мільярдів доларів.

Порівняння з Китаєм не випадкове. Байден витрачає величезні суми грошей, щоб повернути з Китаю виробництво зелених галузей промисловості та мікрочипів до США.

Якщо колись здавалося, що глобальний “зелений економічний перехід” буде “зроблено в Китаї”, тепер до перегонів підключилися США. Але це пов’язано з ризиками.

США позичають для цього сотні мільярдів доларів. Існують побоювання, що це може призвести до зростання інфляції в країні саме тоді, коли зростання цін починає сповільнюватися. І також є побоювання, що країна накопичує занадто багато боргів. Річний дефіцит США становить приблизно 6% від розміру економіки, що значно перевищує історичний середній показник у 3,7%.

Але є й позитиви. Рівень безробіття в США досяг найнижчого рівня за 50 років, і щомісяця до робочої сили країни приєднуються сотні тисяч нових працівників. США кажуть, що збираються створити п’яту частину передових мікрочипів у світі.

США збираються створювати п’яту частину передових мікрочипів у світі

Автор фото GETTY IMAGES

США збираються створювати п’яту частину передових мікрочипів у світі

Титан Волл-стріт Джеймі Даймон, голова JP Morgan, сказав, що економічний бум у США є “неймовірним”, а середній споживач став “набагато багатшим, ніж раніше”.

Штат Джорджія є одним із найбільших бенефіціарів цих витрат. Це частина так званого “Поясу акумуляторів” — території, яка розташована на південному сході, де активно будують заводи з виробництва акумуляторів для електромобілів і пов’язаних компонентів.

Ковінгтон — невелике містечко, раніше відоме переважно тим, що там знімали “Щоденники вампіра”. Але зараз тут розташований завод компанії Archer Aviation, будівництво якого завершать цього року. Він планує масово виробляти “летючі авто” — хоча модель, яку я бачив, більше нагадувала гігантський дрон-коптер із дюжиною пропелерів і коліс.

На іншому кінці міста підготували майданчик для заводу з виробництва електровантажівок. Очікують, що після завершення виробництва там щорічно будуть випускати тисячі вантажівок вартістю 100 000 доларів США. На узбережжі Джорджії через рік розпочне роботу з виробництва електрокарів і акумуляторів абсолютно нова “метафабрика” Hyundai, яка планує виробляти пів мільйона автомобілів на рік.

Проте в місцевому кафе Scoops як місцеві жителі, так і туристи кажуть, що не відчувають, що переживають бум. Ціни залишаються високими. Люди залежать від кредитних карток. Цей промисловий бум відбувається на заводах, а не повсякденному житті звичайних людей.

“Це не страшно, — каже один із відвідувачів. — Тобто, ми пристосовуємося до цього, до вартості всього, і просто рухаємося далі. Ми не збираємося переставати жити за цих обставин, просто працюватимемо більше. Це наш девіз”.

Те, що ціни досі зростають більше, ніж очікувалося, означає, що відсоткові ставки залишаються високими. Вартість запозичень у США зараз перебуває на найвищому рівні за 22 роки, оскільки центральний банк намагається уповільнити інфляцію.

Але в столиці Джорджії президент Федеральної резервної системи Атланти Рафаель Бостік каже, що багато людей менш чутливі до підвищення відсоткових ставок, ніж були раніше. За його словами, так відбувається через тенденцію до довгострокових 30-річних іпотечних кредитів — найбільші кредити часто фіксуються за набагато нижчими ставками.

Проте рішення США довше тримати ставки на високому рівні має наслідки за межами США. Підвищення іпотечних ставок у Британії можна безпосередньо простежити від європейських ринків та від США, і припустити, що відсоткові ставки знижуватимуться повільніше, ніж очікувалося.

долари

Автор фото GETTY IMAGES

Американський долар є світовою резервною валютою, він прийнятий у всьому світі та вважається безпечною інвестицією у важкі часи. Але це може змінитися

У довгостроковій перспективі додаткові інвестиції Байдена можуть зробити економіку США ще більш продуктивною. Але більш безпосереднім викликом для неї є стійкість інфляції та ризик збереження великих державних боргів.

Державний борг США зараз становить 34 трильйони доларів, і очікують, що у відношенні до ВВП він досягне історичного максимуму наприкінці наступного президентського терміну. Витрати на пандемію, військова допомога, податкові пільги, а також запозичення для фінансування екологічних інвестицій — усе це мало свій вплив.

Лише сплата відсотків за цим боргом за поточними ставками обійдеться США дорожче, ніж витрати на оборону — 870 мільярдів доларів. Через десять років поєднання боргових відсотків із обов’язковими державними витратами на Medicare, Medicaid та соціальне забезпечення з’їсть усі податкові надходження США, не залишивши нічого на щось інше, як-от оборону, інфраструктуру та суди, каже Бюджетне управління Конгресу.

Усе це ставить під загрозу репутацію США як країни зі стабільною валютою, у яку безпечно інвестувати. Минулого року США втратили два з трьох кредитних рейтингів ААА, а Казначейство, Федеральна резервна система та МВФ заявили, що їхня фіскальна траєкторія є “нежиттєздатною”.

Щоб було зрозуміло, США не збираються збанкрутувати — вони можуть друкувати скільки завгодно доларів. Їхня стабільність означає, що долар є світовою резервною валютою, він прийнятий у всьому світі та вважається безпечною інвестицією у важкі часи. Це означає, що США отримують вигоду від, здавалося б, нескінченного потоку дешевих грошей, які підтримують економіку.

Але зараз США справді перевіряють межі терпіння деяких інвесторів. Напередодні майбутніх президентських виборів, де жоден з кандидатів не говорить багато про стримування запозичень, Бостік відверто попереджає, що статус безпечної гавані країни може бути під загрозою.

“Ми повинні обговорити питання про те, чи не підриваємо ми довіру до уряду США? Бо що ми дійсно не можемо собі цього дозволити”, — каже він.

Але роль долара США як світової резервної валюти номер один забезпечена?

“На сьогодні — забезпечена”, — відповідає він.

І додає, що США більше не можуть сприймати це як належне: “Кожен має щось робити, щоб забезпечити безпеку. Коли ми їдемо автобусом, машиною чи літаком, ми пристібаємо ремінь безпеки”.

“Перегони субсидій”

“Амбітне” витрачання позичених грошей Байденом для підживлення економіки майбутнього різко контрастує із ситуацією у Британії.

Там і уряд, і опозиція зупинилися на ідеї, що Британія не може імітувати США, оскільки не має переваг резервної валюти.

Тіньова канцлерка Рейчел Рівз сказала ВВС, що розвиток зеленої промисловості — “це не лише гроші”, після того, як скоротила плани витратити 28 мільярдів фунтів стерлінгів на подібні проєкти. За її словами, міністерка фінансів США Джанет Єллен попередила її про інфляційні ризики таких планів без попереднього інвестування в навчання і ухвалення законів про планування, щоб полегшити будівництво заводів.

Канцлер Джеремі Гант чітко дав зрозуміти, що Британія не може дозволити собі копіювати підхід Байдена у якихось “спотворених глобальних перегонах субсидій”, і він дотримуватиметься інших методів.

США остаточно трансформують структуру глобального виробництва, скасовуючи десятиліття аутсорсингу на Далекий Схід.

Чинний господар Білого дому вважає, що додатковий фіскальний ризик вартий того, щоб залишитися у грі. Економіка США, попри деякі різкі зміни в останніх цифрах, значно перевершує решту Заходу.

Незалежно від того, чи спрацює азартна гра “Байденоміка” чи ні, вона змінить світову економіку та стане фундаментальним чинником щодо ухвалення рішень після виборів у США. 

Фейсал ІСЛАМ, редактор ВВС з питань економіки

Добавить в FacebookДобавить в TwitterДобавить в LivejournalДобавить в Linkedin

Что скажете, Аноним?

Если Вы зарегистрированный пользователь и хотите участвовать в дискуссии — введите
свой логин (email) , пароль  и нажмите .

Если Вы еще не зарегистрировались, зайдите на страницу регистрации.

Код состоит из цифр и латинских букв, изображенных на картинке. Для перезагрузки кода кликните на картинке.

ДАЙДЖЕСТ
НОВОСТИ
АНАЛИТИКА
ПАРТНЁРЫ
pекламные ссылки

miavia estudia

(c) Укррудпром — новости металлургии: цветная металлургия, черная металлургия, металлургия Украины

При цитировании и использовании материалов ссылка на www.ukrrudprom.ua обязательна. Перепечатка, копирование или воспроизведение информации, содержащей ссылку на агентства "Iнтерфакс-Україна", "Українськi Новини" в каком-либо виде строго запрещены

Сделано в miavia estudia.