Rambler's Top100
ДАЙДЖЕСТ

Дуже стратегічні плани. Споживання газу — 10 млрд кубів, видобуток — 21,5 млрд кубів. Forbes ознайомився із частиною “засекреченої” енергостратегії—2050

[08:00 08 мая 2023 года ] [ Forbes-Украина, 8 травня 2023 ]

На початку травня уряд прийняв енергетичну стратегію до 2050 року. Forbes дістав “газову” частину документа. Що там? Наростити видобуток, вийти в газовий нуль у 2025-му, “залити” Європу біоетанолом і воднем. Наскільки реалістичний і корисний цей документ?

Український уряд 1 травня схвалив енергетичну стратегію до 2050 року. Документ наразі під грифом “Для службового використання” і передається на ознайомлення в міністерства і профільні держкомпанії тільки в паперовому вигляді, розповіли Forbes два члени уряду. 

Стратегію розробляли фахівці Міненерго з енергетичними компаніями — “Енергоатомом”, “Нафтогазом”, “Укргідроенерго”, представниками уряду Великої Британії та аудиторської компанії KPMG.

Підготовка стратегії за допомогою іноземних консультантів — поширена практика для багатьох країн, каже президентка аналітичного центру DiXi Group Олена Павленко. На розробку документа пішло близько двох років, додає вона.

Цьогорічна енергетична стратегія — про зниження споживання газу, перспективи виробництва водню й біоетанолу. “Стратегія — ключовий документ, він має допомогти розвинути окремі сектори”, — каже Павленко. Це сигнал для інвестора про те, які галузі будуть найперспективнішими.

Куди йде газ 

У 2022 році Україна спожила 19,5 млрд кубів газу, за даними урядової стратегії. Видобула 18,5 млрд кубів. Найбільші споживачі — електростанції та ТЕЦ, які забезпечують теплом населення. Так буде і далі, очікує уряд.

Попит на газ найближчими роками зростатиме і в Україні, і у світі, йдеться у стратегії. Газ має стати перехідним паливом, щоб досягнути декарбонізації (коли Україна стане вуглецево нейтральною, у цій частині документа не говориться). Це перша українська стратегія із чотирьох, яка передбачає зростання споживання газу.

Енергетичні стратегії України

Стратегія до 2030 року, ухвалена у 2006 році, міністр палива та енергетики — Іван Плачков.

Стратегія до 2030 року, ухвалена у 2013 році, міністр енергетики та вугільної промисловості — Едуард Ставицький.

Стратегія до 2035 року, ухвалена у 2017 році, міністр енергетики та вугільної промисловості — Ігор Насалик.

Стратегія до 2035 року, ухвалена у 2023 році, міністр енергетики — Герман Галущенко.

У 2023 році Україна споживатиме на 2% більше газу, наступного року — на 4%, йдеться у стратегії.

 

Схожий прогноз на початку травня озвучив керівник НАК “Нафтогаз” Олексій Чернишов: “Споживання газу не зростатиме шаленими темпами ані у 2023-му, ані у 2024 році”. Суттєво впала економіка, зменшилось населення, пояснює він.

За стратегією, за 10 наступних років споживання зросте на 18% — до 23 млрд кубометрів газу. Пік попиту буде близько 2035 року, а потім піде на спад — до 10,4 млрд кубів у 2050-му.

Як Україна задовольнятиме попит на газ? Заявлена стратегією мета — покрити власним видобутком газу попит вже у 2025 році. Попередня стратегія (уряд Володимира Гройсмана представив своє бачення розвитку галузі на 18 років у 2017-му) ставила таку саму ціль.

За базовим сценарієм стратегії, Україна наростить видобуток газу до 20 млрд кубів (на 8%) у 2024-му і 2025 роках, а наступними роками — на 7,5%, до 21 млрд кубів. Оптимістичний сценарій допускає видобуток понад 26 млрд кубів у 2050-му.

Протягом останніх п’яти років державні видобувні компанії, які покривають 75% ринку, знижували обсяги видобутку. Приватні показували стале зростання. Але заборона експорту через війну змінила тренд, тепер приватники теж очікують зниження показників. Як газова галузь змінить тренд останніх років, у стратегії не деталізується.

“Нафтогазу”, щоб забезпечити тепло взимку, доводилося імпортувати блакитне паливо. Минулоріч закупівлі сягнули мінімуму за пʼять років — 1,54 млрд кубів.

На початку травня Чернишов заявив, що держкомпанія не планує закуповувати газ за кордоном вже у 2023-му. “Імпорт — це пастка”, — вважає Чернишов. Це не співпадає з баченням міністра енергетики Германа Галущенка, який казав на пресконференції у квітні, що навіть якщо цьогоріч власне виробництво забезпечить споживання, то може знадобитися імпорт до 2 млрд кубометрів. “Для впевненості”, — аргументував міністр. 

Прогнози аналітиків ExPro Consulting песимістичніші за урядові. У найгіршому випадку у 2030 році видобуток може впасти на 14% — до 15,9 млрд кубометрів.

На заміну газу 

Із середини 2030-х років споживання газу почне знижуватися аж до 10,4 млрд кубометрів у 2050-му. Це реалістично, каже колишній міністр енергетики Іван Плачков. Приватні споживачі будуть переходити на електроенергію, вважає він. Це саме написано у стратегії.

Промислові споживачі замінять газ воднем, розраховує український уряд. У цьому питанні Україна наслідує десятки інших країн, які ще кілька років тому опублікували свої водневі стратегії. У 2022 році Євросоюз виділив €5,2 млрд на розвиток водневого проєкту, щоб знизити залежність від природного газу.

Уряд заклав початок виробництва водню у 2032 році (у попередній стратегії дати не було). Очікується, що до 2050-го вироблятимуть до 1,65 млн т на рік. Споживання водню зростатиме, якщо людство винайде економічно вигідний спосіб його виробляти, але поки що це дуже дорого, каже Плачков.

Інший замінник природного газу, на який робить ставку уряд у своїх планах до 2050 року — біогаз. У квітні 2023-го в Україні запустили перший біометановий завод. В Україні реалізують п’ять біометанових проєктів до 2025 року, очікують в уряді.

Попередні біогазові установки виробляли електроенергію з біомаси.

У стратегії оцінили потенціал виробництва біоетанолу у 10 млрд кубів на рік, з яких близько 4,5 млрд кубів будуть потрібні Україні для власного споживання до 2050 року. Виробництво біометану з продуктів життєдіяльності ферм — локальна історія, вважає Плачков. 

Борис ДАВИДЕНКО, Ольга ЧАЙКА

Добавить в FacebookДобавить в TwitterДобавить в LivejournalДобавить в Linkedin

Что скажете, Аноним?

Если Вы зарегистрированный пользователь и хотите участвовать в дискуссии — введите
свой логин (email) , пароль  и нажмите .

Если Вы еще не зарегистрировались, зайдите на страницу регистрации.

Код состоит из цифр и латинских букв, изображенных на картинке. Для перезагрузки кода кликните на картинке.

ДАЙДЖЕСТ
НОВОСТИ
АНАЛИТИКА
ПАРТНЁРЫ
pекламные ссылки

miavia estudia

(c) Укррудпром — новости металлургии: цветная металлургия, черная металлургия, металлургия Украины

При цитировании и использовании материалов ссылка на www.ukrrudprom.ua обязательна. Перепечатка, копирование или воспроизведение информации, содержащей ссылку на агентства "Iнтерфакс-Україна", "Українськi Новини" в каком-либо виде строго запрещены

Сделано в miavia estudia.