Одночасно з мобілізацією московський диктатор анонсував референдуми на окупованих українських територіях. А також, повторюючи свою мантру про боротьбу з “нацистським режимом в Києві” та “прагнення світу знищити Росію”, вкотре пригрозив Заходу застосуванням ядерної зброї.
“Українська правда” зібрала все, що наразі відомо про путінську мобілізацію. А також розповідає, що вона означатиме для України та фронту.
Важка зброя wanted. Що мобілізація РФ означає для України
Контекст. Часткова мобілізація в Росії є відповіддю не лише на український контрнаступ останніх тижнів, а й реакцією на успішні дії української армії та відповідно поразки російської загалом.
Попри захоплення значної частини півдня та сходу України, “друга армія світу” за ці сім місяців відступила з чотирьох областей, втратила понад 55 тисяч військових і більше 8-ми тисяч одиниць важкої техніки.
У підсумку, як каже в коментарі УП міністр оборони Олексій Резніков, “у Кремля почалася відкрита агонія”.
“Практично, вони визнали провал “спецоперації” та приховано визнали свої шалені втрати. Адже 300 тисяч (заявлена цифра мобілізованих — УП) — це третина їхніх офіційних збройних сил. Якщо ми знаємо, що в них близько 50 тисяч “двохсотих” (вбитих — УП), то кількість “трьохсотих” (поранених — УП) можна визначити, помноживши це число на три”, — пояснює Резніков.
Підтверджують брак живої сили у ворога й українські військові. Як розповідає УП боєць батальйону Кульчицького Андрій Букін, підрозділ якого утримує частину слов'янського напрямку, в окупантів закінчуються як регулярні війська, так і найманці.
“Тепер кровожерливий диктатор буде гнати на забій простих “ванюшек”, відловлених у ресторанах та на дискотеках. “Ванюшки” будуть демотивовані і вже за пів року підрозділами здаватимуться нам, військовим, у полон. На нас чекають запеклі, але славетні бої”, — ділиться військовий.
Для чого Росії нова кров. Не під запис одне з джерел УП, наближених до військово-політичного керівництва України, розмірковує, що причин для негайної мобілізації в Росії може бути три:
страх не втримати окуповані території після провалу на Харківщині (йдеться про підсилення піхотою);
спроба перекрити великі втрати та легалізувати мобілізацію тих, кого на війну в Україні забрали тишком;
підготовка до наступу на весну 2023 року.
Нардеп від “Голосу” та військовослужбовець Роман Костенко розповідає УП, що заявлена цифра в 300 тисяч мобілізованих є величезною. На його переконання, це може слугувати ознакою, що Росія планує наступати.
“Така заявлена кількість мобілізованих свідчить, що Росія не збирається переходити до оборони, а буде проводити наступальні операції по захопленню наших територій. Будь-яких територій, не виключаю тут ні Києва, ні інших напрямків. Тому ми повинні бути готові до всього”, — каже Костенко.
Хто тепер воюватиме з українською армією. До оголошення мобілізації основу російської армії в Україні складали контрактники, тобто професійні військові, пояснює Костенко. Тепер в Україну приїдуть воювати ті, хто служили в радянській або російській армії та пройшли, наприклад, Чечню або Сирію.
“Це будуть уже не ті професіонали, які заходили на початку. До того ж, як ми розуміємо, це будуть зовсім не молоді люди”, — пояснює Роман Костенко.
Втім, ситуація може розвернутися й у інший, менш приємний для України, бік: новим набором мобілізованих Росія може замінити свої бойові частини, що нині стоять на півночі та сході РФ. А самих кадрових військових відправити в Україну.
Але на всю лінію фронту їх точно не вистачить.
Ключове питання — як має реагувати Україна? Військові та радники військових, з якими для цього тексту поговорила УП, переконані — точно не посиленням внутрішньої мобілізації. Потреби в цьому наразі немає, і ось чому.
По-перше, Україну на сьогодні захищають уже 700 тисяч людей — це в чотири рази більше за активний сухопутний компонент російської армії в Україні. Навіть якщо Росія назбирає ще 300 тисяч вояків, їхнє сукупне число однаково буде меншим за кількість українських військових.
По-друге, як показали сім місяців великої війни, кількість солдатів із автоматами не є вирішальною. Головну роль як в активній обороні, так і в наступі відіграє важка техніка, якою ці солдати оснащені.
“Ми повинні бути готові до продовження мобілізації, але це більше питання озброєння. Нам, перш за все, треба звертатися до партнерів, щоб озброїти 700 тисяч наших мобілізованих”, — пояснює Роман Костенко.
“Я неодноразово приводив приклад, коли один танк, у якому сидить 3 людини, тримав батальйон ледь не на 500 людей, які сидять без важкої техніки. Це 3 до 500 і 3 перемагає, бо в них просто є танк. Якщо росіяни зможуть посадити на важку техніку 300 тисяч мобілізованих, а ми наших 700 — ні, то ви ж розумієте, у кого буде пріоритет на полі бою”, — додає він.
Тому головною відповіддю України на мобілізацію в Росії має стати пошук додаткового важкого озброєння.
І, як запевняє УП міністр оборони Резніков, Захід продовжить допомагати:
“На Заході вже утворилась стійка антикремлівська коаліція, яка прагне перемоги України. І ми будемо отримувати підтримку від партнерів, зокрема зброєю. У цьому мене запевнили мої колеги — міністри оборони”.
Кого і як забиратимуть на війну. За словами російської влади
За обіцянками Путіна, Шойгу, інших чиновників, а також згідно з указом російського диктатора, мобілізація матиме такий вигляд:
Розпочинається 21 вересня.
Стосуватиметься лише тих росіян, які входять до резерву, проходили військову службу, мають відповідні спеціальності та бойовий досвід.
Мобілізовані отримують статус, виплати та всі соціальні гарантії військовослужбовців за контрактом.
Контракти з новоспеченими вояками будуть діяти до “закінчення періоду часткової мобілізації”.
Відтермінування можуть отримати працівники оборонно-промислового комплексу. Чіткі категорії цих працівників не вказані, їх ще мають визначити.
А от підстави звільнення зі служби конкретні та нечисленні: через похилий вік, за станом здоров'я або через засудження до тюремного покарання. Хоча і в'язниця в цьому випадку — не спасіння, адже в'язнів щонайменше з літа вербують до лав ПВК “Вагнер” в обмін на звільнення.
Призов має стосуватись 300 тисяч резервістів. За словами Шойгу, це 1,1% від загальної кількості “мобілізаційного ресурсу” Росії.
Ймовірно, на фронт росіяни зможуть затягнути людей до 50 років, а якщо йдеться про високі офіцерські звання — до 65 років.
Усе це нібито не має стосуватись студентів, військових-призовників і громадян, які мають обмеження для служби у зв'язку зі здоров'ям.
Подібні інфографіки поширюють російські ЗМІ як порядок мобілізації своїх громадян
Таємний пункт і нові гауляйтери. Про що не каже російська влада
Попри обіцянки Кремля, що мобілізація торкнеться обмеженої кількості людей, поки це, схоже, лише слова патологічних брехунів.
Так, основний закон Росії про мобілізацію каже, що вона може бути загальною або частковою, але не розмежовує, чим відрізняються ці два варіанти.
Деталі можуть бути прописані безпосередньо в указі Путіна. Однак у документі, опублікованому Кремлем, теж немає більшості обмежень і правил, про які говорять росіяни. Зокрема про те, що мобілізація стосуватиметься лише резервістів.
Російський юрист і правозахисник Павло Чіков пише, що путінський указ сформульований широко, не дає жодних деталей і залишає свободу дій у реалізації.
“Фактично Міноборони РФ вирішуватиме, кого, звідки та в якій кількості відправлятиме на війну, — припускає Чіков. — Шойгу заявив планку 300 тисяч осіб. Якщо знадобиться ще, указ дозволяє мобілізувати необмежену кількість військовозобов'язаних”.
Водночас у мобілізаційному указі є один засекречений пункт. За словами прессекретаря Путіна Дмитра Пєскова, за грифом приховали саме кількість людей, яка підпадає під призов.
Хоча цю “таємну” кількість ще вранці вустами міністра Шойгу озвучила пропаганда. Це викликає питання, що саме Кремль вирішив засекретити.
“Фактично це ніяка не часткова, а загальна мобілізація, за указом мають право призвати всіх, крім цілком непридатних за здоров'ям та віком”, — написав опозиційний юрист В'ячеслав Гімаді.
Російські журналісти з Baza опитали тих, кому вже прийшли повістки або з ким зв'язались військкомати. На підставі цього вони склали перелік спеціальностей, які найбільше цікавлять владу.
Отже, наразі Росія потребує на фронті: стрілків, військових розвідників, санітарних інструкторів, саперів, танкістів, фельдшерів, артилеристів.
Видання “Медуза” з посиланням на власні джерела пише, що за перебіг мобілізації передусім будуть відповідати губернатори, тобто керівники регіонів:
“Очікується, що федеральна влада, у тому числі міністерство оборони, лише “спустить” їм орієнтовну кількість людей, які мають вирушити на війну в Україну”.
Крім того, за даними журналістів, Кремль, користуючись новими порядками, збирається поповнити адміністративні кадри у захоплених регіонах України. Відомо, що кремлівські куратори працюють на різних посадах в окупаційних “адміністраціях”.
Після успішного контрнаступу українських захисників і вбивств колаборантів, як пише ЗМІ, росіяни з меншим бажанням їдуть у такі відрядження. Тепер військових будуть ставити перед вибором: або фронт, або тилова робота на Херсонщині, Запоріжжі та в ОРДЛО.
Що буде з незгодними? Тюрма за відмову воювати
Під час повномасштабної війни Росія бореться з незгодними за допомогою двох нових законів — “про фейки” та “про дискредитацію збройних сил”.
За ними можуть посадити до в'язниці на строк до 10 років. “Фейковим” російські органи вважають навіть слово “війна” проти офіційного терміна “спецоперація”.
Напередодні оголошення мобілізації Москва почала посилювати репресивні закони. Державна дума зробила це в екстреному порядку. Рада Федерації, тобто верхня палата російського парламенту, затвердила зміни 21 вересня.
Новий закон збільшує покарання за дезертирство й невиконання наказу. Відмова від участі у війні може завершитись 3 роками тюрми, а за наявності “тяжких наслідків” — 10 роками. За втечу з військової частини покарання посилили вдвічі — максимальне теж становитиме до 10 років.
Також у російському кримінальному кодексі з'являться нові статті, зокрема, про “добровільну здачу в полон”. Її оцінили в 3-10 років ув'язнення.
У Раді Федерації лише один сенатор проголосував проти цих змін. А один із його колег у Держдумі старанно пояснював, чому самі обранці не підлягають мобілізації: “Це найпростіше рішення. Але за кожним із нас стоять громадяни”.
Роскомнадзор — фактично, офіційний цензор Кремля — уже попередив ЗМІ, що буде блокувати за “неправдиву інформацію” про мобілізацію. Щоправда, за пів року в країні і так уже потрапили під цензуру близько 138 тисяч сайтів, як російських, так і закордонних.
У Москві також пригрозили тюрмою до 15 років учасникам мітингів. За, як це називають у Росії, участь у “несанкціонованих акціях”.
Як на російську мобілізацію реагують в Україні та світі
“Ми вже знаємо, що вони мобілізували курсантів — хлопців, які не вміли воювати. Ці курсанти полягли. Вони навіть не змогли закінчити навчання. Всі ці люди не можуть воювати. Вони прийшли до нас і гинуть…
Він (Путін) бачить, що його підрозділи просто тікають. Йому потрібна мільйонна армія, щоб прийти до нас. Тому що він бачить, що значна частина тих, хто до нас приходить, просто тікає.
Він хоче втопити Україну в крові, але і в крові власних солдатів”.
Головнокомандувач Збройних сил України Валерій Залужний:
“Повномасштабний наступ противника не злякав нас. Більше того, ми об'єдналися та гідно зустріли ворога. Оголошення мобілізації в Росії є тому підтвердженням.
Тому жодні заяви військово-політичного керівництва країни-агресора не вплинуть на нашу готовність боротися за свою свободу. Ми знищимо всіх, хто зі зброєю прийде на нашу землю — чи добровільно, чи за мобілізацією”.
Секретар РНБО Олексій Данілов:
“План Путіна “Бермудський трикутник” — комплексна програма утилізації росіян: ухилення від мобілізації — в'язниця — ПВК “Вагнер”. Далі: український фронт — ліквідація — “Біла Лада”.
Міністр оборони України Олексій Резніков:
“Автозавод “Москвич” планує випускати 300 тисяч автомобілів на рік. Кремль: виклик прийнято — буде мобілізовано 300 тисяч резервістів”.
The cars plant “Moskvich” plans to produce 300,000 cars a year.
The kremlin: the challenge is accepted — 300,000 reservists will be mobilized.
rus soldiers die in the war VS Ukraine. Their relatives receive a car as a reward.
The value of life & support of the economy in russia. pic.twitter.com/OcgZYxSuu0
— Oleksii Reznikov (@oleksiireznikov) September 21, 2022
Посол США в Україні Бріджит Брінк:
“Фальшиві референдуми та мобілізація є ознаками слабкості, провалу Росії. Сполучені Штати ніколи не визнають претензій Росії на нібито анексовану українську територію, і ми продовжуватимемо підтримувати Україну стільки, скільки буде потрібно”.
Міністр оборони Британії Бен Воллес:
“Порушення президентом Путіним власних обіцянок не мобілізувати власне населення, як і протиправна анексія територій України — це визнання, що його вторгнення провалюється… Ніякі погрози й пропаганда не можуть приховати того факту, що зараз Україна виграє у війні”.
Глава МЗС Латвії Едгарс Рінкевичс:
“З міркувань безпеки Латвія не видаватиме гуманітарні та інші види віз громадянам Росії, які ухиляються від мобілізації, а також не змінюватиме обмеження на перетин кордону для громадян Росії з шенгенськими візами, введені з 19 вересня”.
Міністр оборони Литви Арвидас Анушаускас:
“Оскільки російська мобілізація проходитиме і біля наших кордонів — у Калінінградській області, литовські сили швидкого реагування переводяться на режим підвищеної готовності, щоб запобігти будь-яким провокаціям з боку РФ”.
Мер окупованого Мелітополя Іван Федоров:
“Закликаємо чоловіків призовного віку негайно покинути Мелітополь!... На окупованих територіях Запорізької та Херсонської областей пройдуть найбільш жорсткі заходи! За чоловіками буде влаштоване справжнє полювання”.
А що росіяни? Вже вийшли на революцію?
ЗМІ пишуть про “акції протесту по всій Росії”.
“По всій Росії” з її 150-мільйонним населенням станом на 19:51 відомо про 425 затриманих у 24 містах.
Активісти руху “Весна” закликали співгромадян виходити на мітинги о 19:00 в центрі своїх міст. Одне з гасел — “Нет могилизации!”.
У команді найвідомішого опозиційного політика Росії Олексія Навального закликали незгодних “робити, що вважаєте за потрібне”.
‼️Выходите на акции протеста.
Наша команда поддержит абсолютно любые формы протеста, окажет помощь и содействие.
⚡️Подключайтесь: https://t.co/r849yFGd9v pic.twitter.com/0K1nbxktjQ
— Популярная политика (@politica_media) September 21, 2022
Росіяни тим часом тікають з країни. Наразі Кремль не закрив кордони, зокрема для чоловіків. За даними джерел “Медузи”, Росія буде “відкрита” до завершення так званих “референдумів” на окупованих територіях Донеччини, Луганщини, Херсонщини та Запоріжжя. Однак ситуація може змінитись, “якщо буде масовий відтік”.
Ще ввечері 20 вересня, очікуючи звернення Путіна, вони почали цікавитись в інтернеті, як виїхати за кордон й отримати відстрочку від армії. Найбільше питання еміграції турбувало жителів Хабаровського краю, що межує з Китаєм.
По обіді 21 вересня на сайтах російських авіакомпаній вже закінчилися квитки на найближчі рейси в країни з безвізовим режимом для громадян РФ. Це Туреччина, Вірменія, Азербайджан та Узбекистан.
Місце на рейс у Стамбул, наприклад, можна було придбати вже на 23-25 вересня і за ціною, що в гривні сягає близько 40 тисяч.
У Фінляндії, куди теж тікають від мобілізації, вже навіть виступили за закриття кордонів для росіян.
“Наш сусід — країна, яка вустами свого міністра оборони каже, що перебуває у стані війни із Заходом. Фіни мають зробити з цього висновки, наприклад, щодо пересування росіян”, — заявив голова комітету парламенту з закордонних справ Юссі Халла-ахо.
Соня ЛУКАШОВА, Ольга КИРИЛЕНКО
Что скажете, Аноним?
[14:40 22 января]
[10:40 22 января]
[07:00 22 января]
17:10 22 января
16:50 22 января
16:40 22 января
16:30 22 января
[16:20 05 ноября]
[18:40 27 октября]
[18:45 27 сентября]
(c) Укррудпром — новости металлургии: цветная металлургия, черная металлургия, металлургия Украины
При цитировании и использовании материалов ссылка на www.ukrrudprom.ua обязательна. Перепечатка, копирование или воспроизведение информации, содержащей ссылку на агентства "Iнтерфакс-Україна", "Українськi Новини" в каком-либо виде строго запрещены
Сделано в miavia estudia.