Rambler's Top100
ДАЙДЖЕСТ

Чого хочуть підприємці. Бізнес хвилюється, що Україна втратить черговий шанс назавжди змінити бізнес-клімат. Що про це думає влада

[16:12 09 сентября 2022 года ] [ Forbes-Украина, 9 сентября 2022 ]

Війна згуртувала українське суспільство. Але бізнес вважає, що уряд ризикує змарнувати черговий історичний шанс, якщо радикально не змінить підхід до економічної політики. Чи є конфлікт між бізнес-спільнотою та керівництвом країни на чолі з президентом Володимиром Зеленським.

Майже 20 000 українських підприємців у середині травня закликали президента звільнити Данила Гетманцева — голову податкового комітету Верховної Ради. Одним із перших у переліку підписантів було прізвище засновника , 36.

“У нас немає часу на соціалістів у ролі архітекторів економіки”, — написав Конотопський у Facebook. До петиції долучилися й інші учасники списку Forbes: співвласник  , засновник і СЕО корпорації “Біосфера” , засновник  .

Конотопський не хоче, щоб країна змарнувала історичний шанс на зміну економічної політики, як це було після подій 2004 та 2014 років.

Але і цього разу вимога підприємців залишилася не почутою. Сергій Гайдайчук, президент бізнес-спільноти CEO Club Ukraine, яка виступила одним із драйверів протесту, констатує відсутність дієвої реакції що в Офісі президента, що в уряді.

“Це була ініціатива не проти Гетманцева, а проти економічної політики, абсолютно згубної для України під час війни, — каже Гайдайчук. — Бізнесу потрібно дати свободу, прибрати регуляції та зайвий податковий тиск”.

Підприємцям завжди було непросто пробитися зі своїми ідеями до центрів прийняття рішень. Війна згуртувала бізнес-спільноту як ніколи, вважає Здесенко з “Біосфери”.

Та чи здатен бізнес вплинути на радикальну зміну економічної політики?

Бізнес та Урядовий квартал: у різних світах

До швейцарського Лугано, де на початку липня уряд презентував план відновлення України, окрім десятків чиновників приїхала і велика делегація українських бізнесменів.

Нацрада відновлення привезла до Швейцарії план відбудови на $750 млрд. Але місце бізнесу в урядовому порядку денному на конференції було досить скромним, розповідає Гайдайчук. Тож підприємці організували низку паралельних заходів. “Саме нам відновлювати країну, — каже Здесенко, який також був у Лугано. — Ми хочемо діалогу, щоб програма відбудови була спільною”. 

З часу публікації “антигетманцевського” листа від бізнесу до Зеленського минуло майже чотири місяці. 20 травня, через кілька днів після скандалу, очільник Офісу президента Андрій Єрмак і його заступник Ростислав Шурма зустрілись із частиною підписантів і домовились обмінюватися ідеями щодо економічної політики.

На цьому все і закінчилось, говорить Гайдайчук. “Це дивує, враховуючи, що бізнес публічно висловив вотум недовіри одному з ключових членів команди президента”, — каже він.

Посадовці в уряді та фракції “Слуга народу” розповідали, що не розуміють суті претензій до Гетманцева та ще більше — вимог провести ліберальні реформи під час бюджетного колапсу.

На зустрічі в ОП підприємцям “пояснили”, що під час війни податкові та кадрові зміни не на часі, каже нардеп, знайомий із деталями розмови. Він попросив не згадувати його ім’я у статті. Можновладців насторожив акцент на кадрових змінах. “В Офісі сприйняли це як новий політичний проєкт”, — каже депутат.

Влада та економполітика: все правильно робимо

Гетманцев вважає, що у нього немає жодного конфлікту з підприємцями. “Я проти того, щоб людей, які підписали це звернення, ототожнювали з усім бізнесом”, — каже він.

Лист до Зеленського дійсно підписали не всі великі бізнес-асоціації. Серед підписантів була Спілка українських підприємців (СУП), але не було Європейської Бізнес Асоціації (ЄБА) та Американської торгово-промислової палати. 

“Зараз бізнес здебільшого чують”, — каже виконавча директорка ЄБА Анна Деревʼянко. Вона не бачить радикальних проблем у комунікації з владою, хоч і нарікає на складнощі у взаєминах із податковою

Відносини влади та бізнесу зараз безпрецедентно відкриті, вважає Ярослав Железняк, заступник Гетманцева у податковому комітеті. “Усі просто забули, наскільки складно було раніше дістати номер голови податкового комітету чи потрапити до нього на зустріч”, — каже він. 

Міністерка економіки Юлія Свириденко теж не згодна з критикою. “Ми постійно доповнювали список товарів критичного імпорту, включивши туди близько 90% усіх товарних категорій, — нагадує вона. — Аналогічна історія — з регулюванням цін на пальне: уряд скасував його, коли це почало стримувати насичення ринку нафтопродуктами”.

З 24 лютого уряд перевів понад 500 дозвільних процедур у “декларативний принцип”. “Підприємець може робити все, що не протирічить закону”, — зазначає Свириденко. 

Підприємці про бізнес-клімат: треба краще 

“Питання бізнес-клімату є дуже чутливим, особливо, коли ми стикаємося з підходами минулого, — пояснює роздратування підприємців Здесенко. — Бізнес вважається “дійною коровою”, а рішення приймаються за принципом “куди вони подінуться” і “нам краще знати”.

“Підприємці бачать цілком реальною загрозу, що держава перекладе колосальні проблеми бюджету на їхні плечі”, — каже експремʼєр-міністр Олексій Гончарук. 

Свириденко каже, що метою уряду є максимальна лібералізація: зменшення державних видатків з 45% до 30% ВВП, розвиток малого та середнього бізнесу, зростання капітальних інвестицій з 15—20% до 35% ВВП упродовж п’яти років. Але це все — після війни. Грошей на ліберальні реформи зараз немає, говорить Гетманцев. 

“Якщо хтось пропонує знизити податки, він має вказати, за чий рахунок, — зазначає депутат. — Виглядає так, що люди пропонують підтримати бізнес ціною пенсій, зарплат медикам і вчителям”.

Бізнес не розуміє, чи буде він залучений до відновлення країни й отримання міжнародної допомоги, каже виконавча директорка СУП Катерина Глазкова. “Підприємці можуть додати державі компетенції та посилити довіру міжнародних партнерів”, — каже вона.

Після травневої зустрічі з Єрмаком і Шурмою представники бізнесу не отримали чітких відповідей на свої пропозиції з перебудови економіки, каже Гайдайчук. 

 

Коли навесні 2022-го бізнес просив про зустріч, часу не знайшлось. /Фото УНІАН

 

 

 

Коли навесні 2022-го бізнес просив про зустріч, часу не знайшлось. Фото УНІАН

Зеленський: …

На початку липня в Раді зʼявилося міжфракційне обʼєднання “Економічний стрибок”. Його очолив голова економічного комітету Дмитро Наталуха. До цієї групи увійшли: голова “Слуги народу” Олена Шуляк, очільник Комітету нацбезпеки Олександр Завітневич і ще близько 30 депутатів. Мета — привести пропозиції бізнесу до життєздатної економічної моделі, пояснює Наталуха. 

Брак нових економічних ідей непокоїть Зеленського, розповідає близький до Банкової нардеп. Але президент концентрується зараз на своїх прямих справах: обороні та дипломатії. 

Війна застала Зеленського майже через три роки після його обрання. На цьому етапі політичного циклу українські президенти мислять не про реформи, а про переобрання, каже Дмитро Шимків. У 2014—2018 роках він був заступником голови Адміністрації президента Петра Порошенка.

“На мій погляд, президент робить велику помилку, самоусуваючись від економічної політики”, — каже Гайдайчук. Його непокоїть те саме, що й Конотопського: Україна, яка вистояла на полі бою, нехтує глибокими реформами і втрачає ще один історичний шанс.

Як бізнес може впливати. Досвід Польщі, Литви та США 

Ще на початку 2000-х голос звичайних підприємців, які не мали звʼязків у політиці, майже не доходив до владних кабінетів, розповідає Деревʼянко з ЄБА. “Але з часом наша спільнота ставала більшою, а голос — все гучнішим”, — каже вона.

Зрештою, перед початком війни бізнес-спільнота в Україні була досить впливовою, хоча й дещо атомізованою, каже експремʼєр Гончарук. “Бізнес був обʼєднаним — просто за більш вузькими інтересами”, — пояснює він.

Як сильно підприємці можуть впливати на економічну політику? “Бізнес повинен бути учасником процесу, але рішення мають прийматися обраними політиками”, — каже президент Литовської бізнес-конфедерації Андріюс Романовскіс.

Система зворотного звʼязку між владою та підприємцями у Литві працює у “тристоронній системі соціального діалогу” — це рада, до якої входять представники уряду, бізнесу та профспілок, розповідає Романовскіс. “У нас закон визначає, які бізнес-організації чи профспілки вважаються релевантними для уряду, — уточнює він. — Коли у вас є офіційне місце за столом, у вас більше шансів, що хтось вислухає ваші аргументи”.

Президент Круглого столу бізнесу (Польща) Войцех Костшева також вважає, що формування та здійснення політики є відповідальністю законодавців, а не бізнесу. Підприємці, за його словами, мають контролювати цей процес. “Прямий вплив бізнесу на законодавчі процеси, а тим більше олігархізація, мають бути виключені як загроза верховенству права”, — зазначає Костшева.  

Інший механізм — інститут легального лобіювання бізнес-інтересів за прикладом США, додає Шимків. За його словами, ідея створення такого законодавства активно обговорювалася в Україні у середині 2010-х, але без результату. “Бізнес повинен лобіювати свої інтереси, — каже Шимків. — Головне, щоб це відбувалося прозоро”.

Який план мають підприємці

Ініціатори протесту проти економічної політики Гетманцева, CEO Club, Board та СУП, заснували Коаліцію бізнес-спільнот за модернізацію України. Фаундери стверджують, що проєкт обʼєднав 77 бізнес-асоціацій. 

Основні позиції антикризового плану Коаліції: 

  • Лібералізація в усіх сферах, спрощення державного регулювання, зменшення частки держави в економіці.

  • Декларативний принцип для дозволів та ліцензій в усіх галузях.

  • Зниження ПДВ до 10%, ПДФО — до 10%. Військовий збір — 3%, ЄСВ — 0%. Замість податку на прибуток — податок на виведений капітал 10%.

  • Скорочення невійськових видатків держбюджету.

  • Мораторій на перевірки бізнесу до кінця військового стану — плюс один рік.

  • Заборона на стягнення заставного майна, відстрочка з обслуговування усіх кредитів до завершення військового стану — плюс 30 днів.

  • Приватизація державних і комунальних підприємств (окрім стратегічних).

  • Державні гарантії інвесторам щодо втрат у випадку руйнування активів через війну.

У підготовці матеріалу брала участь стажерка Forbes Дарія Дзисюк 

Сергій ШЕВЧУК, Іра КРИЦЬКА

Добавить в FacebookДобавить в TwitterДобавить в LivejournalДобавить в Linkedin

Что скажете, Аноним?

Если Вы зарегистрированный пользователь и хотите участвовать в дискуссии — введите
свой логин (email) , пароль  и нажмите .

Если Вы еще не зарегистрировались, зайдите на страницу регистрации.

Код состоит из цифр и латинских букв, изображенных на картинке. Для перезагрузки кода кликните на картинке.

ДАЙДЖЕСТ
НОВОСТИ
АНАЛИТИКА
ПАРТНЁРЫ
pекламные ссылки

miavia estudia

(c) Укррудпром — новости металлургии: цветная металлургия, черная металлургия, металлургия Украины

При цитировании и использовании материалов ссылка на www.ukrrudprom.ua обязательна. Перепечатка, копирование или воспроизведение информации, содержащей ссылку на агентства "Iнтерфакс-Україна", "Українськi Новини" в каком-либо виде строго запрещены

Сделано в miavia estudia.