Rambler's Top100
ДАЙДЖЕСТ

“А якщо військові замовлять собі пеньюари?”: Мінфін вимагає від волонтерів заплатити 19,5% зі зборів

[07:20 02 июня 2023 года ] [ Бизнес Цензор, 1 червня 2023 ]

Чиновники вважають, що волонтери мають сплатити податки зі зборів на “банки” та картки.

Мінфін претендує на 19,5% грошей, що збирають волонтери. Чиновники вважають, що волонтери мають сплатити податки зі зборів на “банки” та картки. За ці гроші на фронт куплено кожен п’ятий дрон, чи прожектор для систем ППО, які відбивають атаки Шахідів. Текст оновлено коментарем міністра фінансів С.Марченка.

А якщо військові замовлять собі пеньюари?: Мінфін вимагає від волонтерів заплатити 19,5% зі зборів 01

Щоб закупити 1 тис. ударних FPV-дронів українського виробництва, які не замовляє Міноборони, у березні запустили збір на 30 млн грн. В рамках проєкту “Люті пташки” гроші збиралися на рахунок фонду Dignitas та на монобанку Ігоря Луценко, що служить у 72 омбр ЗСУ та є співзасновником Центру підтримки аеророзвідки.

“Людям інколи простіше дати гроші тим, кому вони довіряють, ніж фондам”, — каже засновниця БФ Dignitas Любов Шипович.

У травні на карті Луценко було закумульовано близько 20 млн грн. 100% з них він перерахував на дрони. Але фінансовий моніторинг зацікавився збором, та податківці заявили, що чекають сплати податків у розмірі близько 4 млн: ПДФО складає 18% та воєнний збір — 1,5%.

Це перший такий публічний кейс, який викликав скандал у соцмережах. Але він є тенденційним. Мінфін збирається стягувати податки з усіх індивідуальних волонтерських зборів, що були відкриті з початку повномасштабного вторгнення.

На що дозволено збирати

Інститут волонтерів в Україні склався історично. Окрім благодійних фондів та організацій цільову допомогу активно збирають волонтери, які є фізичними особами. Але мають можливість отримати юридичний статус.

“Ми платимо податки з зарплати. Оскільки держава не виконала свою функцію по захисту, ми змушені займатися волонтерством. Ми віддаємо власні гроші волонтеру, який збирає благодійну допомогу. Але з цих коштів його знов змушують платити податок у бюджет — вже втретє”, — каже керівниця “Центру підтримки аеророзвідки” Марія Берлінська.

А якщо військові замовлять собі пеньюари?: Мінфін вимагає від волонтерів заплатити 19,5% зі зборів 02

Керівниця “Центру підтримки аеророзвідки” Марія Берлінська

Реєстр волонтерів, що допомагають військовим та постраждалим від агресії рф, в податковій з’явився у 2014 році. За даними Оpendatabot, до повномасштабного вторгнення у ньому було лише 320 осіб. На початок 2023 року Державна податкова служба нарахувала вже 2 699 волонтерів.

Наприкінці 2022 року набрали чинності зміни до Закону України №2747 “Про благодійну діяльність та благодійні організації”. Цим документом держава звільнила від оподаткування благодійну допомогу, зібрану волонтерами з початку великої війни.

За законом, якщо волонтер зареєструвався в Реєстрі до 1 січня 2023 року, то сума благодійної допомоги, яку той отримав, починаючи з дати повномасштабного вторгнення росії, не включається до загального річного оподатковуваного доходу.

Точкою конфлікту стало те, що Закон №2747 прив’язується до Постанови Кабміну №112 від 2016 року. Тоді держава визначила список товарів та послуг, вартість яких не включається до оподатковуваного доходу платників податку на доходи фізичних осіб.

І з тих пір список не змінювався. В ньому лишилися “покривала на ліжка, крім перин”, “одяг ношений та інші вироби, що були у вжитку”, але немає необхідних старлінків та дронів. Хоча останніми на 90% армію забезпечують саме індивідуальні волонтери.

З популярних позицій у списку тільки тепловізори.

У чому конфлікт з Мінфіном

У травні громадські діячи спробували розширите список товарів та послуг, що не включаються до ПДФО, але Мінфін повчав блокувати ініціативу.

“Ще півтора місяця тому ми звернули увагу податкової, що у списку до сих пір немає ані дронів, ані антидронових рушниць, ані старлінків”, — згадує Любов Шипович.

19 квітня Шипович вперше написала про це на Фейсбук.

Народна депутатка Галина Васильченко, член Комітету Верховної Ради з питань фінансів, податкової та митної політики, підтримала волонтерів та направила депутатське звернення на Кабмін. Міноборони, Мінцифри, Мінекономіки, Мін'юст та Мінсоцполітики схвалили ініціативу.

Після того під головуванням Мінекономіки відбулася міжвідомча нарада. Волонтери запропонували включити в перелік усі товари та послуги, які замовляють військові.

“А якщо військові замовлять пеньюари?” — згадує Шипович відповідь у Мінфіні.

Спідня білизна у переліку вже є, зауважила юристка від активістської групи.

На нараді доручили Мінсоцполітики підготувати новий проєкт постанови. Але згодом у відомстві заявили, що не встигають цього зробити. Волонтерські юристи запропонували свій варіант.

Усі міністерства знов погодилися — і знов крім Мінфіну. “Вони не кажуть своїх пропозицій, і водночас блокують пропозицію волонтерів”, — обурюється Марія Берлінська.

Калькуляція на життя

Аби постанова діяла і у ретроспективі, представники Мін'юсту запропонували формулювання “постанова застосовується з”. Тобто якщо оновлений перелік товарів та послуг приймуть зараз, проголосувати за нього можна заднім числом — 24 лютого 2022 року.

Чи погодиться Мінфін відкликати заперечення — велике питання.

Якщо питання не буде врегульовано найближчим часом, то держава буде вважати, що Ігор Луценко, який є у Реєстрі волонтерів, додатково заробив 20 млн грн. Та буде намагатися стягнути з нього, як й інших тисяч волонтерів, п’яту частину збору.

“Якщо перерахувати 4 млн на дрони, то це 200 одиниць. Один такий дрон може врятувати роту солдатів, тобто до 100 людей. Така калькуляція дронів на кількість людей”, — констатує Марія Берлінська.

Зауваження до проєкту будуть розглянуті на Кабміні 2 червня.

Після публікації БізнесЦензор, міністр фінансів України Сергій Марченко написав на своїй сторінці у Facebook, що Міністерство фінансів ініціюватиме зміни до постанови Кабміну для вирішення проблеми з претензіями Податкової служби до волонтерів, які збирають кошти на дрони.

“Хочу запевнити, що жодних податків з тих товарів, які передаються ЗСУ, сплачувати не потрібно. Це чинна норма Податкового кодексу. Тут не може бути жодних інших тлумачень. Наголошую, ті волонтери, хто офіційно ведуть свою діяльність для допомоги армії — не сплачує жодних податків”, — наголосив міністр.

Водночас він не заперечив інформацію про те, що Податкова служба вимагає сплати податку на дохід фізичних осіб та військового збору з коштів, зібраних зареєстрованими волонтерами на закупівлю дронів.

Це пов'язано із необхідністю внесення змін до застарілої постанови Кабміну №112 від 2016 року. Тоді держава визначила список товарів та послуг, вартість яких не включається до оподатковуваного доходу платників податку на доходи фізичних осіб, однак дрони до цього переліку досі не внесли.

“Завтра на засідання уряду буде розглянуто питання щодо включення дронів в постанову Кабміну №112. Прошу своїх колег по уряду активно підключитись до вирішення цього питання”, — запевнив Марченко.

Він також пообіцяв, що з боку уряду буде визначений уповноважений представник, який буде забезпечувати як постійну комунікацію так і вирішення проблемних питань які постійно виникають у волонтерському середовищі. 

Тетяна КОЛОМИЧЕНКО

Добавить в FacebookДобавить в TwitterДобавить в LivejournalДобавить в Linkedin

Что скажете, Аноним?

Если Вы зарегистрированный пользователь и хотите участвовать в дискуссии — введите
свой логин (email) , пароль  и нажмите .

Если Вы еще не зарегистрировались, зайдите на страницу регистрации.

Код состоит из цифр и латинских букв, изображенных на картинке. Для перезагрузки кода кликните на картинке.

ДАЙДЖЕСТ
НОВОСТИ
АНАЛИТИКА
ПАРТНЁРЫ
pекламные ссылки

miavia estudia

(c) Укррудпром — новости металлургии: цветная металлургия, черная металлургия, металлургия Украины

При цитировании и использовании материалов ссылка на www.ukrrudprom.ua обязательна. Перепечатка, копирование или воспроизведение информации, содержащей ссылку на агентства "Iнтерфакс-Україна", "Українськi Новини" в каком-либо виде строго запрещены

Сделано в miavia estudia.