Rambler's Top100
ДАЙДЖЕСТ

АМКУ з 2014 року стягнув лише 8% від накладених штрафів, олігархи не платять

[08:15 26 ноября 2021 года ] [ Наші гроші, 24 листопада 2021 ]

В 2014-2021 роках АМКУ наклав 20 млрд грн. штрафі, але зміг стягнути в бюджет тільки 1,5 млрд грн. Про це написав Федір Орищук для “LIGA.net” (проект “Ліга радників”).

Загалом з 2014 року до жовтня 2021 року АМКУ наклав на порушників законодавства про економічну конкуренцію штрафів та пені на 106 млрд грн. Але 80% від суми покарань АМКУ становить штраф російському Газпрому, який в 2016 році оштрафували на 86 млрд грн. Та  ці гроші  не були сплачені через домовленості в 2019 році Києва та Москви про транзит російського газу.

Без штрафу “Газпрому” загальна сума штрафі АМКУ за сім років склала 20 млрд грн. Але з них було сплачено лише 1,5 млрд грн. — в тринадцять разів менше. Більшість оштрафованих комітетом компаній ідуть в суди. Наприклад, у 2020 році з 614 рішень АМКУ щодо порушень на 1,6 млрд грн. до держбюджету добровільно сплачено лише 1,5%.

Розгляд справ за антиконкурентні узгоджені дії тягнеться роками і за цей час існує ризик, що компанія-порушник може вивести всі активи. Так було у справі проти 22 фірм, які постачали харчування для Міноборони. В квітні 2019 року АМКУ оштрафував їх на 869 млн грн., але на балансі деяких з цих фірм нині залишилась тільки кредитна заборгованість.

Великі компанії мільярдерів часто знімають з себе штрафи АМКУ в судах. Для прикладу, Комітет цього року програв першу інстанцію групі ДТЕК Ріната Ахметова у справі щодо “зловживання монопольним становищем” в Бурштинському енергоострові. В грудні 2020 року АМКУ  наклав штрафи на компанію “ДТЕК Західенерго” 176 млн грн. та на “Д. Трейдінг” —  на 99 млн грн.

Екс-уповноважена АМКУ Агія Загребельська (2015-2019 роки) сказала LIGA.net, що зловживання монополістів дозволяють їм витискати сотні відсотків рентабельності. “Газові компанії Фірташа купували газ за ціною як для побутових споживачів, а продавали не побутовим у два-сім разів дорожче”, — наводить приклад експертка.

Майже всі фірми, власників яких прийнято називати українськими олігархами,  не сплатили кошти за рішенням АМКУ. Виключення — штраф на 70 млн Інтерпайпу (Віктор Пінчук, № 2 у Forbes), але компанія подала вже касаційну скаргу) та 431 млн грн. стягнутих у 2016 році з Тедісу (Борис Кауфман, № 46 у Forbes).

Активи Ахметова: Рішення АМКУ щодо групи ДТЕК

Антимонопольний комітет у 2020-2021 роках ухвалив два рішення щодо групи ДТЕК. У першому АМКУ вбачав зловживання ДТЕК Західенерго та Д.Трейдінг в Бурштинському енергоострові. Друге рішення стосується неправомірного завищення граничних цін на енергетичне вугілля для потреб ТЕС і ТЕЦ у 2016-2019 роках, де фігурують структури ДТЕК, а їх штраф склав 552 млн грн.

Обидва рішення структури ДТЕК оскаржують у судах, і у справі щодо Бурштинського енергоострову  ДТЕК вже має одну перемогу в першій інстанції.

Активи Фірташа: Ostchem і 18 облгазів

Два рішення щодо структур Дмитра Фірташа. Перше — рішення про примусовий поділ групи Ostchem, яку АМКУ звинувачує у штучному завищенні цін на міндобрива та умисній зупинці виробництва у 2017 році. Ще одне рішення щодо бізнесу Фірташа — штраф на 381 млн грн, що був накладений на 18 облгазів з групи компаній РГК (Регіональна газова компанія) за порушення закону про економічну конкуренцію під час закупівлі побутових лічильників газу.

Активи Коломойського: Дніпроазот і 150 компаній на ринку палива

В АМКУ третій рік триває розслідування проти єдиного заводу в Україні, що виробляє хлор для знезараження води, — “Дніпроазоту”, що контролюється структурами Ігоря Коломойського. У Комітату до заводу є дві ключові претензії: цінові порушення і (умисне) припинення виробництва чотири роки тому. Хоча заступниця голови комітету Анжеліка Коноплянко каже, що не має даних про причетність Коломойського до придбання Аульської станції фірмою ТОВ “Агенція Мега плюс”.

Ще одна справа, яка пов’язана з інтересами Ігоря Коломойського, — накладення найбільшого штрафу в історії комітету (на суму 4,7 млрд грн) на компанії з орбіти Привату за узгоджені дії на паливному ринку. Багатомільярдний штраф АМКУ “виписав” цього року, але його перспективи неоднозначні. За словами Анжеліки Коноплянко, це — важкий кейс: “Відповідачі роблять процесуальні диверсії в судах. Навіть подали скаргу в НАБУ на нас, мовляв, державні уповноважені неправомірно ухвалювали рішення, зловживали службовим становищем…”, — сказала вона.

Відмітимо, бюджет роботи самого АМКУ з 2014 року зріс всемеро — до 310 млн грн. на 2021 рік.

Добавить в FacebookДобавить в TwitterДобавить в LivejournalДобавить в Linkedin

Что скажете, Аноним?

Если Вы зарегистрированный пользователь и хотите участвовать в дискуссии — введите
свой логин (email) , пароль  и нажмите .

Если Вы еще не зарегистрировались, зайдите на страницу регистрации.

Код состоит из цифр и латинских букв, изображенных на картинке. Для перезагрузки кода кликните на картинке.

ДАЙДЖЕСТ
НОВОСТИ
АНАЛИТИКА
ПАРТНЁРЫ
pекламные ссылки

miavia estudia

(c) Укррудпром — новости металлургии: цветная металлургия, черная металлургия, металлургия Украины

При цитировании и использовании материалов ссылка на www.ukrrudprom.ua обязательна. Перепечатка, копирование или воспроизведение информации, содержащей ссылку на агентства "Iнтерфакс-Україна", "Українськi Новини" в каком-либо виде строго запрещены

Сделано в miavia estudia.