Rambler's Top100

Робота лікарем в Чехії

Лікар-іноземець, сертифікований в Чехії, має право відкрити приватну практику (праксис). Це дає йому можливість заробляти набагато більше, ніж при роботі в клініці.

Чеська Республіка пропонує особливу інтеграційну програму для лікарів з інших країн. Її проходження відкриває перед медиками-іноземцями не тільки хороші перспективи роботи, але і можливість навчання чи підвищення кваліфікації, а через 7-10 років — отримання чеського громадянства.

Які медичні спеціальності потрібні в Чехії

У Чехії відчувається дефіцит лікарів різних профілів. Найбільш затребувані фахівці зуболікарських спеціальностей, тому працювати стоматологом в цій країні дуже вигідно. Іноземці-стоматологи відразу ж після процедури апробації можуть відкрити приватну практику, не проходячи додаткову атестацію.

У курортних містах потрібні терапевти, неврологи, ревматологи та ортопеди для роботи в санаторіях (зазвичай з наданням безкоштовного житла і харчування або з допомогою на проживання).

В санаторних закладах Чехії багато гостей з різних країн, у тому числі з країн СНД, тому в багатьох вакансії вказується в якості бажаної умови знання української або російської мови.

Є багато вакансій для фахівців: хірургів, анестезіологів, гінекологів, кардіологів, діабетологів, офтальмологів, урологів, гастроентерологів.

Для роботи в соціальних фондах і центрах потрібні психологи і психотерапевти — часто з перспективою навчання і професійного зростання.

Затребувані кваліфіковані лікарі швидкої допомоги, чимало пропозицій для педіатрів.

Багато клініки воліють навчати своїх фахівців самостійно, тому пропонують вакансії для студентів-випускників медичних ВНЗ чи молодих лікарів-іноземців без досвіду роботи. У таких медичних установах можна пройти інтернатуру і спеціалізоване навчання

Підтвердження кваліфікації лікаря в Чехії

Кожен лікар або фармацевт, який отримав освіту за межами Європейського Союзу, повинен підтвердити свою професійну компетентність і її відповідність вимогам охорони здоров’я Чехії. Для цього потрібно знати чеську мову і чеську медичну термінологію, пройти професійну сертифікацію і не мати судимості.

У програму підтвердження медичної компетентності в Чехії входять:

Нострифікація диплому

Нострифікація диплому потрібна, щоб підтвердити рівень знань лікаря і їх відповідність знанням які вимагаються від медиків в Чехії. Без цієї процедури диплом країни, що не входить в ЄС, не визнається.

Чехія має договір з Україною про програми взаємної акредитації документів, тому нострифікація дипломів медичних вишів цих країн зазвичай проходить успішно.

Нострифікацією краще займатися до того, як ви приїдете в Чехію якщо від вас вимагатимуть які-небудь додаткові довідки з внз, їх простіше отримати, якщо ви перебуваєте в тій країні, де вчилися.

Це особливо актуально для педіатрів, тому що чеська система навчання дитячих лікарів відрізняється від системи пострадянських країн.

Для нострифікації потрібно відправити у вищий навчальний заклад Чехії, який має відповідну акредитацію, такі документи:

Всі документи повинні бути засвідчені нотаріусом або в країні, де ви отримали диплом, або в Чехії. Крім того, вони повинні бути перекладені на чеську мову, і переклади завірені у чеського перекладача (якщо ви знаходитесь в Чехії) або у повіреного перекладача в консульському відділі Посольства Чехії в країні проживання.

Документи можна подати в чеський виш на нострифікацію особисто або, якщо ви знаходитесь не в Чехії, відправити поштою рекомендованим листом.

Для спрощення підготовки та відправлення документів можна звернутися в компанію, яка займається нострифікацією дипломів в Чехії. Щоб посередники мали право представляти ваші інтереси, знадобиться оформити довіреність і завірити її у нотаріуса.

Нострифікація диплому займає 30-60 днів, але в деяких випадках на це може піти більше часу. Грошові витрати з урахуванням всіх витрат складають близько 200 євро.

Якщо з якої-небудь причини ваш диплом не визнали, можна подати апеляцію в чеське Міністерство освіти або відправити документи на нострифікацію в інший навчальний заклад.

Куди подавати документи на нострифікацію

Навчальні заклади Чехії, які мають акредитацію на підтвердження дипломів лікарів з-за кордону:

Курси чеської медичні мови

Для успішного проходження медичної апробації в Чехії потрібно знати чеську мову на рівні не нижче В2, володіти медичною термінологією чеською мовою і знати законодавство, що стосується чеської охорони здоров’я.

Навчання на мовних курсах, які розташовуються за межами Чехії, зазвичай виявляється неефективним через відсутність мовного середовища.

За статистикою, 85 % випускників таких курсів не можуть потім вільно спілкуватися  чеською мовою. Тому навчання слід проходити в Чехії.

Зарахування на мовні курси, акредитовані Міністерством освіти Чеської Республіки що мають право приймати іспити з чеської мови, дозволяє отримати чеську навчальну візу.

Є комплексні програми для лікарів, які планують працювати в Чехії. До них входить:

Тривалість навчання складає 5-10 місяців. Ви можете вибрати мовні курси з медичним ухилом, розташовані в Празі при Карловому університеті, у навчальних центрах міст Подебради, Маріанські Лазні, Пльзень.

Вартість курсів складає від 2500 до 5200 євро залежно від терміну навчання. Можлива оплата частинами. В Альбертове (філія Карлового університету) є окремий курс-семінар по системі чеської охорони здоров’я і права в обсязі 60 навчальних годин. Його вартість 7 900 крон (293 євро).

При виборі курсів звертайте увагу на обсяг навчальної програми в галузі медичної термінології, умови навчання та допомоги в оформленні навчальних віз.

За додаткову плату деякі курси надають можливість проживання в студентському гуртожитку. Плата становить від 100-150 € в місяць в Пльзені і від 180 € в Альбертове. На харчування вам знадобиться 150-200 € в місяць.

Профільна підготовка

На апробаційних тестах вам доведеться продемонструвати широке коло знань зі своєї спеціальності. Але навіть якщо ви недавно закінчили медичний ВНЗ, то навряд чи добре пам’ятаєте абсолютно все, що вчили кілька років. Щоб підготуватися до іспиту, потрібні заняття з профільної підготовки.

Медична апробація

Заяви на проходження медичної апробації приймаються два рази на рік — до 28 лютого до 28 серпня. Всі тести та іспити здаються чеською мовою. Необхідно подати наступні документи:

Якщо довідка видана не в Чехії, потрібен її присяжний переклад на чеську мову.

Тести

Ви проходите два письмових тестів — за професійним знанням і за законодавством системи охорони здоров’я Чехії. Обидва тести проводяться в один день. Мінімальний прохідний бал для кожного становить 70%.

Після успішної здачі тестів вам видадуть дозвіл для проходження медичного стажування.

П’ятимісячна практика

Практика проходить у будь-якому медичному закладі Чехії протягом не менше 5 місяців за умови повної зайнятості. Ви працюєте під наглядом лікаря, який становить щоденник вашої практики.

За час роботи практикант проводить 5 тематичних досліджень, одне з них повинно бути представлено на усному іспиті.

Усний іспит

Після закінчення стажування проводиться усний іспит — найважливіша частина апробації. Якщо ви здали його успішно, вам видається сертифікат, який дозволяє працювати лікарем в Чехії.

Вартість іспитів

Письмові тести: перша спроба — 1500 крон за кожен тест, друга — 2000 крон, третя і наступні — 3000 крон.

Усний іспит: перша спроба — 4000 крон, друга — 6000 крон, третя і наступні — 9000 крон.

Дозвіл на роботу

Для роботи в Чехії потрібно мати договір з роботодавцем і дозвіл на роботу.

Іноземець може претендувати лише на ті вакансії, на які роботодавець протягом місяця не знайшов співробітника-чеха або громадянина ЄС, зараз лля українців ця вимога спрощена.

Якщо ви знайшли відповідну вакансію, потрібно зв’язатися з роботодавцем, скласти та підписати трудовий договір. Після цього можна подати заяву на отримання трудової карти.

Синя карта

Якщо ви хочете працювати в Чехії лікарем, потрібно подавати заяву на отримання так званої Синьої трудової карти. Вона видається претендентам з вищою освітою, які претендують на роботу за спеціальностями, високо затребуваним в Чехії. Термін дії картки — до 2 років, але при необхідності його можна продовжити.

Для отримання Синьої трудової карти необхідні:

Всі документи, видані в країні проживання, повинні мати переклад на чеську мову, засвідчений уповноваженим перекладачем у візовому центрі Чехії.

Документи подаються в консульський відділ Посольства Чеської Республіки або візовий центр. Заявка розглядається протягом 2 місяців.

Робоча віза

Коли прийнято позитивне рішення про видачу Синьої карти, ви повинні оформити медичну страховку і отримати трудову візу.

Після приїзду до Чехії слід протягом 3 робочих днів звернутися у відділення міграційної служби Міністерства внутрішніх справ і отримати на руки Синю картку, заплативши комісійний внесок у розмірі 2500 крон (96 євро).

Після цього необхідно зареєструватися у відділенні поліції у справах іноземних громадян за місцем проживання в Чехії, пред’явивши документ про забезпечення житлом (договір оренди, суборенди і так далі) і негайно з’явитися до свого роботодавця.

Трудова карта прив’язана до певного місця роботи. Якщо термін трудового договору закінчився, або ви хочете змінити місце роботи, це можна зробити, отримавши дозвіл Імміграційного відділення МВС Чехії.

При проходженні процедури апробації на отримання права працювати лікарем в Чехії трудова картка вам знадобиться вже на етапі обов’язкового стажування. Тому місце практики потрібно шукати заздалегідь за тим же принципом, що і звичайне місце роботи.

Трудовий договір

Якщо ваша апробація пройшла успішно, можна почати шукати постійне місце роботи. Трудовий договір з іноземцем чеський працедавець може підписати у тому випадку, якщо іноземний працівник претендує на посаду, що вимагає високої кваліфікації, на строк не менше одного року, з урахуванням передбаченої законом тривалості робочого тижня. Оклад повинен становити не менше 1,5-кратного середньорічного окладу в Чеській Республіці.

Трудовий договір регулює відносини між роботодавцем і працівником. Перед підписанням договору про прийняття на роботу, переконайтеся, що в ньому чітко визначені всі ваші функції, права та обов’язки, строк дії контракту, а також виплата чи компенсація роботодавцем податків по медичному та соціальному страхуванню.

Повинна бути вказана тривалість випробувального терміну (за законом — не більше 3 місяців). У цей період роботодавець або працівник можуть розірвати трудовий договір без пояснення причин.

Після успішного проходження випробувального терміну працівник офіційно зараховується на роботу. Договір може бути чітко визначеною або відкритою датою закінчення.

Робота в Чехії не повинна перевищувати 8 годин на день або 40 годин на тиждень без урахування перерви на обід. Додатковий робочий час оплачується окремо. Якщо ви вважаєте, що роботодавець порушує ваші права, то можете відстоювати їх на підставі даних трудового договору.

Після завершення терміну дії договору його можна продовжити. Якщо закінчився договір не продовжений, але ви продовжуєте працювати, це означає, що договір автоматично продовжується на невизначений строк до тих пір, поки ви або ваш роботодавець не захочете його припинити.

Щоб підтвердити диплом і почати працювати лікарем в Чехії, вам будуть потрібні наступні витрати:

В цілому ви витратите на підготовку до роботи від 5160 до 16000 €. Правда, за час стажування, якщо вона буде оплачуваною і з наданням житла, ви зможете заробити 2500-4000 €.

Робота медсестрою в Чехії

У Чехії відчувається дефіцит не тільки лікарів, але і медсестер. Зарплата медсестри в цій країні становить 25-33 тисячі крон на місяць, причому в державних клініках оплата праці зазвичай вище. Для залучення співробітників деякі клініки при прийнятті на роботу виплачують медсестрам допомогу на переїзд в розмірі до 50 тисяч крон.

Щоб працювати медсестрою в Чехії, потрібно пройти аналогічну процедуру нострифікації диплома та апробації, як і для лікарів, але стажування в клініці складає не 5 місяців, а 40 днів. Збір за нострифікацію диплома становить 1000 крон.

Висновок

Підтвердження медичного диплома та отримання права працювати лікарем в Чехії вимагає істотних витрат — не менше 6000 €. Але лікарі в Чехії можуть розраховувати на одержання роботи з хорошою оплатою, перспективою навчання та кар’єрного росту. Крім того, ви зможете жити в самому центрі Європи та отримати вид на проживання, а згодом і чеське громадянство. Диплом, підтверджений у Чехії, визнається і в інших країнах ЄС.

ЛІСНЕВСЬКА Наталя Олександрівна

Голова наглядової ради БФ “Синій птах”

Партнер юридичної компанії “Vigolex”

Адвокат, спеціаліст з медичного права

Заступник Міністра охорони здоров’я України 2014 — 2015 р.р.

Керівник центру охорони здоров’я УЗ 2016 рік

Керівник програм U-Lead в Україні з медичної реформи

ПАРТНЁРЫ
pекламные ссылки

miavia estudia

(c) Укррудпром — новости металлургии: цветная металлургия, черная металлургия, металлургия Украины

При цитировании и использовании материалов ссылка на www.ukrrudprom.ua обязательна. Перепечатка, копирование или воспроизведение информации, содержащей ссылку на агентства "Iнтерфакс-Україна", "Українськi Новини" в каком-либо виде строго запрещены

Сделано в miavia estudia.