Після публікації цього матеріалу представники української влади заперечили участь України в підриві.

Як народився план операції

У матеріалі під гучною назвою “Реальна історія саботажу на газопроводі “Північний потік” видання називає весь план диверсії результатом “п'яного вечора” — спільних посиденьок в одному з київських барів кількох українських топ-офіцерів та бізнесменів у травні 2022 року.

“Я завжди сміюся, коли читаю в ЗМІ роздуми про якусь грандіозну операцію за участю секретних служб, підводних човнів, безпілотників і супутників... Усе це народилося внаслідок нічної п'янки та залізної рішучості купки людей, яким вистачило сміливості ризикнути життям заради своєї країни”, — цитує видання слова одного з неназваних українських офіцерів, які нібито брали участь у підготовці операції.

“Під впливом алкоголю і патріотичного запалу хтось запропонував наступний радикальний крок — знищення “Північних потоків”. Зрештою, ці два газопроводи, якими російський газ надходив до Європи, забезпечували мільярди для військової машини Кремля. Що може бути краще, ніж змусити Володимира Путіна заплатити за свої дії?” — йдеться в публікації.

За чотири місяці, вранці 26 вересня, скандинавські сейсмологи відчули сигнали, що вказували на підводний землетрус або виверження вулкана поблизу данського острова Борнгольм. Їх спричинили три потужні вибухи.

Wall Street Journal вважає, що настав час “уперше розповісти обриси реальної історії”. За версією американської газети, що посилається на слова учасників операції, її вартість склала близько 300 000 доларів.

У ній брала участь невелика орендована яхта “Андромеда” з командою з шести людей, серед яких були підготовлені цивільні водолази, зокрема — жінка, присутність якої допомогла створити ілюзію, що це група друзів, які вирушили в круїз, пишуть автори статті.

”Північний потік-1” раніше постачав до Німеччини більшу частину газу з Росії

Автор фото Reuters

“Північний потік-1” раніше постачав до Німеччини більшу частину газу з Росії

За словами відразу кількох джерел та одного залученого офіцера, Володимир Зеленський спочатку схвалив цей план усно. Але пізніше, коли ЦРУ дізналося про нього і звернулося до українського президента з проханням припинити операцію, він наказав її зупинити.

Однак тодішній головком ЗСУ Валерій Залужний, який, за версією газети, очолював цю операцію, продовжував діяти.

Він нібито залучив до координації атаки найкращих українських офіцерів спеціальних операцій, які мають досвід організації ризикованих таємних місій проти Росії. Одним з них був Роман Червінський, полковник, який раніше служив у СБУ.

Як здійснили підрив

Маючи лише водолазне спорядження, супутникову навігацію, портативний гідролокатор і відкриті карти морського дна з позначенням трубопроводів, екіпаж вирушив у дорогу.

За словами людей, знайомих з німецьким розслідуванням, четверо водолазів працювали у парі в непроглядній темряві крижаної води з потужною вибухівкою, що була під'єднана до детонаторів з таймером.

Один член екіпажу, військовий офіцер на дійсній службі, що брав участь у бойових діях, був досвідченим шкіпером, а четверо — досвідченими глибоководними водолазами.

Шкіпер взяв короткострокову відпустку зі свого підрозділу, який воював на південному сході України, а його командиру про це нічого не сказали.

Несприятливі погодні умови змусили екіпаж зробити незаплановану зупинку в шведському порту Сандхамн.

Один з водолазів випадково впустив на дно моря вибуховий пристрій. Екіпаж обговорював, чи не припинити операцію через погану погоду, але шторм незабаром вщух.

Роман Червінський

Автор фото “СВОБОДА СЛОВА З САВІКОМ ШУСТЕРОМ

ЗМІ не вперше звинувачують Романа Червінського у причетності до підриву ниток газопроводів “Північний потік” і “Північний потік-2”. Сам він це заперечує

Свідки з інших яхт, пришвартованих у Сандхамні, розповіли, що “Андромеда” була єдиним судном, на щоглі якого був піднятий маленький український прапор.

Залишаючи яхту, команда не помила її, і це дозволило німецькій поліції знайти на борту сліди вибухівки, відбитки пальців та зразки ДНК членів екіпажу.

Після того, що сталося, як пише WSJ, Зеленський відчитав Залужного, але той заявив, що зв'язатися з диверсійною групою і відкликати її було неможливо, тому що будь-який контакт із ними міг поставити операцію під загрозу.

Як втік підозрюваний

14 серпня німецькі видання Süddeutsche Zeitung та Die Zeit повідомили, що генпрокуратура Німеччини видала ордер на арешт українського інструктора з дайвінгу Володимира З. (або Ж. — Politico пише, що його прізвище Журавльов), якого підозрюють у причетності до підриву “Північних потоків” у вересні 2022 року.

За даними журналістів, на підозрюваного видали загальноєвропейський ордер. Однак Польща, де в останні місяці перебував дайвер, його “проігнорувала”.

Українець, якого Німеччина збиралась арештувати, покинув польську територію, оскільки, ймовірно, був попереджений про арешт, вказує WSJ.

Варшава також не передала Берліну дані з камер відеоспостереження, які могли б допомогти в розслідуванні.

Федеральна прокуратура Німеччини не коментує повідомлення ЗМІ про ордер на арешт громадянина України у зв’язку з підривом “Північного потоку”.

Не мають німецькі слідчі і доказів ролі Залужного в операції. Але сам факт такого розслідування, на думку американської газети, здатний зіпсувати відносини між Києвом та Берліном.

“Один з найзухваліших актів саботажу в сучасній історії”

Wall Street Journal зазначає, що ця, ймовірно, українська операція, стала “одним із найзухваліших актів саботажу в сучасній історії” й посилила енергетичну кризу в Європі.

Кореспонденти газети поговорили з чотирма українськими чиновниками у сфері оборони та безпеки, які, як пише видання, або брали участь, або знали про операцію. Усі вони заявили, що трубопроводи “були законною ціллю” в оборонних діях України проти Росії.

Втім видання стверджує — вже з посиланням на німецьку поліцію — що серед отриманих нею доказів прямого зв'язку між Зеленським і цією таємною операцією не виявлено.

Витік газу на місці ймовірного вибуху у Балтійському морі

Автор фото EPA-EFE/REX/Shutterstock

Витік газу на місці ймовірного вибуху у Балтійському морі

Залужний, нині посол України у Великій Британії, у відповіді на запит редакції заявив, що йому нічого не відомо про таку операцію, а будь-які припущення про протилежне є “простою провокацією”. ЗСУ, додав він, не мають повноважень проводити закордонні місії, і тому він не міг бути залучений до них.

У СБУ також спростували причетність українського уряду до диверсії, пише The Wall Street Journal. Там наголосили, що Зеленський “не схвалював подібні дії на території третіх країн і не віддавав відповідних наказів”.

Україна заперечує причетність до підриву

Радник керівника офісу президента України Михайло Подоляк прокоментував агентству Reuters розслідування Wall Street Journal.

“Такий акт може бути здійснений лише за наявності великих технічних та фінансових ресурсів… А хто мав усе це на момент вибуху? Тільки Росія”, — сказав Подоляк.

Україна завжди офіційно заперечувала свою причетність до підриву “Північних потоків”.

Ексміноборони України Олексій Рєзніков, приїхавши до Стокгольма на зустріч із міністрами оборони ЄС, заявив: “Це не наша діяльність”.

Роман Червінський, який перебував у київському СІЗО за звинуваченням у перевищенні повноважень (йдеться про історію зі спробою схилити російського льотчика до переходу на бік України у липні 2022 року), називав обвинувачення на свою адресу “домислами російської пропаганди, що не мають під собою жодних підстав”.

Зі схожими заявами виступали президент Зеленський і колишній головком Залужний.

Український слід відкинули і в Кремлі, назвавши його “скоординованим вкидом”.

У лютому 2024 року в інтерв'ю Такеру Карлсону російський лідер Володимир Путін заявив, що до підриву на “Північних потоках” причетні США.

Офіційне розслідування диверсії проводили Німеччина, Данія та Швеція.