Rambler's Top100
ДАЙДЖЕСТ

На фронті, але не у законі

[12:59 02 июня 2023 года ] [ Forbes-Украина, 2 червня 2023 ]

Уряд пів року не помічав колізію, що дозволяє оподатковувати волонтерську діяльність. Хто в цьому винен та чи є рішення.

Волонтерська спільнота виявила, що держава хоче збирати податки зі зборів на потреби армії. Причина — “дірка” у законодавстві, яку уряд не може закрити вже майже пів року. У чому проблема та чи реально врегулювати питання тепер? 

1 червня міністр фінансів Сергій Марченко обговорював з волонтерами варіанти вирішення проблеми з оподаткуванням зборів на потреби ЗСУ. Певний, хоча й не остаточний, прогрес є. 2 червня Кабмін має прийняти нову редакцію “волонтерської” постанови, через застарілість якої волонтери, що працюють поза благодійними фондами та проводять збори як фізособи, почали привертати увагу Державної податкової служби.

У чому причина конфлікту? Ще у листопаді 2022-го Верховна Рада ухвалила закон, що звільняє волонтерів від сплати податків. Як виявилося майже пів року по тому, уряд так і не узгодив цей механізм з реальними потребами волонтерського руху. Закон розповсюджується на товари для армії, вказанів урядовій постанові №112 від 2016 року. Саме цей документ Кабмін мав оновити після прийняття закону про податки волонтерів, однак досі не зробив цього.

Ця законодавча прогалина породила серйозну суперечність: збори на популярні серед військових товари можуть не підпадати під дію закону. “Виходить, якщо дрон Mavic та Autel, які держава не закуповує, коштує близько $2300, волонтер має сплатити біля $500 податку з кожного”, — зазначає засновниця благодійного фонду Dignitas Любов Шипович.

Як держава дійшла до того, що стала вимагати податки у волонтерів?

Мінфін чи Міноборони: чому уряд не зміг звільнити від оподаткування волонтерські збори

Закон, який звільняє від оподаткування волонтерів вступив в силу у грудні 2022 року. Він від початку мав обмеження, адже розповсюджувався лише на перелік товарів, що регламентуються застарілою постановою Кабміну семирічної давнини. У документі десятки найменувань, але — не пріоритетні для армії зараз дрони, тепловізори, антидронові рушниці та Starlink.

Відповідно, з точки зору букви податкового законодавства, волонтери мали би сплатити податки — ДПС розцінює гроші, отримані в ході зборів на ту чи іншу закупівлю, як дохід фізичної особи. В Украіні це оподатковується ПДФО у 18% та військовим збором у 1,5%.

 

Ця логіка розповсюджується навіть на тих громадян, які записані до реєстру волонтерів (понад 4500 осіб. — Forbes), каже депутатка з фінансового комітету Галина Васильченко.

Це люди, які зареєстрували свою діяльність у податковій службі, відкривши волонтерські рахунки. Тож, з одного боку, вони не повинні сплачувати податки, з іншого — законодавство, що звільняє волонтерів від цього, не вважає дрони чи Starlink товарами, що можуть закуповуватися на потреби армії без оподаткування.

“У травні наши юристи зʼясували, що таке обмеження дійсно є, — розповідає Шипович. — Ми дали запит до податкової, де підтвердили, що треба платити податки з дронів та інших товарів, яких немає в постанові”.

Більшість волонтерів не підозрювали про існування такої неузгодженості. “Люди вважали, що якщо вони зареєстровані в реєстрі, то держава автоматично звільняє їх від оподаткування”, — каже керівниця “Центру підтримки аеророзвідки” Марія Берлінська.

Як так вийшло? Доповнити постанову новими кодами товарів мало Міністерство оборони, зазначає Васильченко. “Через велику завантаженість міністерство не встигло це зробити”, — констатує нардеп.

Які ще проблеми є у волонтерів

Оподаткування — не єдина проблема.

Банки запитують у волонтерів, звідки надійшли кошти, якщо сума перевищує 400 000 грн, каже юрист компанії Miller Андрій Івченко. “Одній благодійній організації банк заблокував понад 2 млн грн, бо власник рахунку запізно пояснив їх джерело, — розповідає він. — Довелося переводити гроші в інший банк”.

Податкова може зацікавитися особою зі значним обігом коштів на рахунку, почати перевірку і вказати про необхідність сплати податку, додає юрист. Процедура отримання даних про клієнта банку, з урахуванням банківської таємниці, складна, але якщо податківці захочуть, то знайдуть спосіб стягнути податки, резюмує він.

Волонтери, що працюють індивідуально як фізособи, мають переваги перед фондами, до яких у податкової не виникає запитань. “Бюрократія на митниці та звітність, обов’язкові для юрособи, гальмують закупівлі”, — каже операційний директор благодійного фонду KOLO Дмитро Ткачук. — Також на малі транскордонні операції фізосіб не звертає уваги валютний контроль з боку банків”.

Реєстрація індивідуального волонтера простіша, ніж створення юрособи: податкова вносить фізособу до Реєстру волонтерів протягом доби, додає Івченко з Miller. Фізособи не мають створювати статут, реєструватися у нотаріуса і платити мита — це спрощує роботу, каже він.

Чи змогли уряд та волонтери вирішити проблему податків 

Щоб вирішити проблему з оподаткуванням, на початку травня юристи, з якими співпрацює фонд Dignitas, написали проєкт постанови для скасування оподаткування зборів та подали її на погодження уряду, розповідає Шипович.

У постанові були зазначені найпопулярніші коди товарів, яких не вистачає у попередньому документі, а також пункт “інші” категорії товарів. Ще один принциповий момент — постанова мала набути чинності заднім числом, з 24 лютого 2022-го. “Якщо цього не прописати, то волонтери мають сплачувати податки за вже куплені дрони та Starlink”, — каже Шипович. 

У такому вигляді постанову підтримали Мінсоц, Міноборони, Мінекономіки, однак у Мінфіну виникли питання, йдеться у документах з коментарями міністерств, які є у розпорядженні Forbes.

  • По-перше, міністерство не влаштовує відкрита позиція “інші”.

  • По-друге, у відповіді Мінфіну зазначено, що питання про звільнення від оподаткування вже куплених товарів повинно вирішуватися на рівні Податкового кодексу. Загалом міністерство не проти цієї зміни, але в окремому порядку (а не постановою Кабміну).

  • Також Мінфін наполягає, щоб правило звільнення від оподаткування розповсюджувалося лише на зареєстрованих волонтерів.

Побоювання Мінфіну про те, що надто великі податкові послаблення для волонтерів, можуть бути використані для зловживань — окрема грань цієї теми. Подібні речі зʼявилися вже у перші тижні війни, коли уряд лібералізував ввезення до України гуманітарної допомоги та продовольства. “Брендові товари, дорогий алкоголь завозили під виглядом гуманітарки”, — розповідав у інтервʼю Forbes міністр фінансів Сергій Марченко у середині березня 2022-го.

Під час зустрічі 1 червня представники волонтерської спільноти намагалися переконати Марченка включити в перелік постанови одразу всі товари, щоб не розтягувати наступні погодження, каже Шипович. “Потреби фронту ростуть та змінюються, — зазначає вона. — Дивно, якщо Мінфін буде диктувати, що саме потрібно армії”.

Один з прикладів такої зміни — запит військових на прожектори, які можуть підсвічувати дрони від російських атак, що почастішали останніми тижнями, зазначає депутатка Васильченко. “Але прожекторів так само немає у проєкті постанови”, — констатує вона.

Зрештою, сторони домовилися точно включити у постанову дрони, тепловізори та Starlink, каже Шипович. У пості в Facebook Марченко згадав лише дрони, а також анонсував, що уряд призначить уповноваженого, який швидко реагуватиме на запити військових та волонтерів.

Чи остаточне це рішення? Ні, сподівається Шипович. “Ми поки самі не знаємо, у якому вигляді уряд затвердить постанову, але сподіваємося, що це буде запропонований нами варіант”, — зазначає вона.

Іра КРИЦЬКА, Ірина БЕГАЛЬ

Добавить в FacebookДобавить в TwitterДобавить в LivejournalДобавить в Linkedin

Что скажете, Аноним?

Если Вы зарегистрированный пользователь и хотите участвовать в дискуссии — введите
свой логин (email) , пароль  и нажмите .

Если Вы еще не зарегистрировались, зайдите на страницу регистрации.

Код состоит из цифр и латинских букв, изображенных на картинке. Для перезагрузки кода кликните на картинке.

ДАЙДЖЕСТ
НОВОСТИ
АНАЛИТИКА
ПАРТНЁРЫ
pекламные ссылки

miavia estudia

(c) Укррудпром — новости металлургии: цветная металлургия, черная металлургия, металлургия Украины

При цитировании и использовании материалов ссылка на www.ukrrudprom.ua обязательна. Перепечатка, копирование или воспроизведение информации, содержащей ссылку на агентства "Iнтерфакс-Україна", "Українськi Новини" в каком-либо виде строго запрещены

Сделано в miavia estudia.