Rambler's Top100
ДАЙДЖЕСТ

Могутня трійка проти крадіжки: навіщо в Україну приїхали ревізори зі США

[08:40 01 февраля 2023 года ] [ Апостроф, 31 січня 2023 ]

Американські аудитори мають намір контролювати фінансову та військову допомогу Україні.

 З початком повномасштабної війни Україна отримала від США безпрецедентну за всю історію міждержавних відносин допомогу: як фінансову, так і військову. За період з березня по грудень 2022 року Конгрес США вжив чотирьох екстрених заходів додаткового фінансування для України на загальну суму понад 113,4 млрд дол. По лінії Міністерства оборони допомога склала 62,3 млрд дол., уряду та USAID - 46,1 млрд, інших інститутів - 5 млрд дол. На жаль, серед українських чиновників поки що існує традиція залишати частину державних грошей у власних кишенях. Американці це добре знають, а тому вирішили особисто проконтролювати, як Україна розпоряджається їхньою допомогою. “Апостроф” розбирався, яким чином американці проводитимуть аудит і до чого все це може призвести.

Хто перевірить і як

Днями австралійський аналітичний центр Lowy Institute опублікував інтерв'ю з Біллом Гейтсом, який не лише входить до першої п'ятірки найбагатших людей світу, а й є ключовим спонсором Демократичної партії США. Так ось. У цьому інтерв'ю, Білл Гейтс, похваливши Зеленського за те, що він “був здатнен зібрати країну разом для спротиву”, сказав про Україну наступне: “Перед війною український уряд був одним із найгірших у світі — корумпований, контролювався кількома багатими людьми. Я маю на увазі — нажаль для людей з України”.

Це говорить про те, що керівництво США розуміє стан справ із корупцією в Україні. І тому ухвалено рішення зробити надійний незалежний нагляд за процесом надання урядом США підтримки нашій країні.

Для подальших дій створено Міжвідомчу робочу групу з нагляду в Україні, що складається з офісів трьох генеральних інспекторів (Міноборони, Держдепартаменту та USAID), яка отримала назву “могуча трійка”, а також інших генеральних інспекторів наглядових організацій у всьому уряді США. Ця трійка у складі Ніколь Ангарелла від USAID, Діана Шоу від Держдепу та Роберт Сторч від Пентагону на тлі гучних корупційних скандалів в українській владі вже прибула до Києва.

 

Одночасно на сайтах усіх трьох інспекцій з'явилася однакова інфографіка українською та англійською мовами із закликом повідомляти за вказаними телефонами будь-яку інформацію про нецільову розтрату американської допомоги.

“Могутня трійка” працюватиме відповідно до “Стратегічного плану нагляду за допомогою України” (Strategic Oversight Plan For Ukraine Response).

У тексті цього документа прямо наголошується, що, плануючи такий нагляд, Сполучені Штати прагнуть “визначити сфери найвищого ризику шахрайства, марнотратства чи зловживань”.

Зазначимо, що в офісах “могутньої трійки” є кримінальні слідчі США та Німеччини, які займаються справами України. Ці кримінальні слідчі співпрацюватимуть як один з одним, так і з іншими урядовцями уряду США та міжнародних правоохоронних органів. Крім того, ці слідчі виявлятимуть, координуватимуть та супроводжуватимуть розслідування шахрайства та корупції та координуватимуть активні заходи щодо виявлення злочинців, які незаконно використовуватимуть допомогу уряду США Україні.

Що ж до покарання тих, хто попався на корупції, то у разі юрисдикції України працюватиме НАБУ. У разі юрисдикції США — Мін'юст США, ФБР та санкційні механізми.

На діяльність “могутньої трійки” та Управління звітності уряду Конгрес виділив додатково 42 млн дол.

Наслідки перевірки

Вищенаведене висловлювання Білла Гейтса про корумпованість уряду України, вирвавши з контексту, почали розповсюджувати російські пропагандисти, висловлюючи водночас надію, що, переконавшись у корупції українських чиновників, США припинить допомогу Україні.

“Мотивація цього аудиту полягає в тому, щоб привчити Україну бути відповідальною. Навіть якщо якісь факти корупції і будуть виявлені, допомога Україні не припиниться, - каже в коментарі “Апострофу” директор Інституту світової політики Євген Магда, - Допомога Україні вигідна США, оскільки це нові замовлення для ВПК. Крім того, через Україну Америка впливає на Росію, виснажуючи її війною”.

Такої ж думки дотримується і фахівець із проблем зовнішньої політики США, професор Сергій Галака: “Допомога Україні — для США питання політичне, а тому вона продовжуватиметься”.

Обидва експерти сходяться також на думці, що цим рішенням Байден зіграв на випередження, оскільки зараз контроль над Палатою Представників перейшов до республіканців, а вони критично висловлювалися про підтримку України. Створюючи Міжвідомчу робочу групу з нагляду в Україні, глава Білого дому хоче продемонструвати, що не збирається кидати гроші американських платників податків на вітер, а також допустити, щоб вони осіли в кишенях корумпованих українських, а може й американських чиновників.

 

У коментарі “Апострофу” Сергій Галака сказав також, що українська еліта, яка звикла плутати державні гроші з особистими, все ж таки чинитиме опір аудиту американців, але робитиме це потайки.

“Проблему з корупцією в Україні американський аудит, звичайно, не вирішить, — каже Євген Магда, — Корупція — це наркотик і щоб вилікуватися від наркозалежності потрібні кардинальні заходи”.

На питання про те, чи буде з боку США кардинальним заходом зміна влади в Україні, експерт зазначив: “Американці не змінюватимуть владу в Україні. По-перше, поки триває війна, жодних виборів бути не може. По-друге, Америка загалом робить ставку на демократію як таку”.

Той самий Білл Гейтс у згаданому інтерв'ю сказав про майбутнє України: “Сподіваємося, після війни в міру її (України) відновлення, вона спочатку відповідатиме східноєвропейським стандартам, а потім, зрештою, європейським. Загалом, це дуже багатообіцяюча країна, але водночас вона руйнується, і ніхто не знає, як довго ця війна триватиме”.

Ну, а поки що йде війна, нам варто придивитися до роботи “могутньої трійки”. Чи зможе вона бути ліками для українських корупціонерів?

Андрій КОВАЛЕНКО

 

Добавить в FacebookДобавить в TwitterДобавить в LivejournalДобавить в Linkedin

Что скажете, Аноним?

Если Вы зарегистрированный пользователь и хотите участвовать в дискуссии — введите
свой логин (email) , пароль  и нажмите .

Если Вы еще не зарегистрировались, зайдите на страницу регистрации.

Код состоит из цифр и латинских букв, изображенных на картинке. Для перезагрузки кода кликните на картинке.

ДАЙДЖЕСТ
НОВОСТИ
АНАЛИТИКА
ПАРТНЁРЫ
pекламные ссылки

miavia estudia

(c) Укррудпром — новости металлургии: цветная металлургия, черная металлургия, металлургия Украины

При цитировании и использовании материалов ссылка на www.ukrrudprom.ua обязательна. Перепечатка, копирование или воспроизведение информации, содержащей ссылку на агентства "Iнтерфакс-Україна", "Українськi Новини" в каком-либо виде строго запрещены

Сделано в miavia estudia.