Rambler's Top100
ДАЙДЖЕСТ

Майстри простих рішень

[18:30 23 августа 2023 года ] [ Forbes-Украина, 23 серпня 2023 ]

Після скандалу навколо заступника Єрмака, виплати зеленого тарифу електростанціям в окупації хочуть скасувати. Це може довести бізнес до банкрутства.

Член парламентського енергетичного комітету нардеп Андрій Жупанин 21 серпня зареєстрував у Верховній Раді законопроєкт, який забороняє виплати зеленій генерації на окупованих територіях, яка не видає електрику в українську об’єднану мережу.

“Простий механізм: не платити гроші за електроенергію, яку українська енергомережа не отримує через те, що електростанції розташовані на окупованих територіях”, — каже Жупанин.

Законопроєкт на півтори сторінки містить всього дві норми:

  • “Укренерго” має вести реєстр компаній, які не працюють синхронно з українською енергосистемою — у них і так є ці дані.

  • Компанії з реєстру не отримуватимуть гроші за вироблену електрику з моменту вступу закону в силу.

“Це дуже поверхневий підхід і не покриває усієї проблематики”, — каже Сергій Євтушенко, співзасновник і керівний партнер компанії UDP Renewables. Компанія разом з партнером з Катару має понад 50 МВт зеленої генерації на окупованих територіях. Навесні 2021 року UDP Renewables залучили інвестиції катарської Nebras Power.

Опубліковане 17 серпня розслідування Bihus.Info зробило тему резонансною, тому треба було діяти швидко, пояснює свою мотивацію Жупанин. Журналісти з’ясували, що виплати також отримували компанії з окупованих територій в яких співласником є брат заступника голови Офісу президента Ростислава Шурми — Олег Шурма.

Наскільки масштабна проблема? Виведено з експлуатації 90% вітряних станцій України та 45-50% сонячних, розповідав в інтервʼю каналу “Ми-Україна” восени 2022-го міністр енергетики Герман Галущенко. На тимчасово окупованих територіях електростанції 66 компаній, за даними державного “Гарантованого покупця”

 

Чому рішення про заборону виплат може довести бізнес до банкрутства?

Чому Україна виплачувала зелений тариф генерації на окупованих територіях

У січні-травні “Гарпок” виплатив 367 млн грн за виробництво електроенергії сонячним електростанціям на окупованих територіях.

За даними розслідування Bihus.Info, виплати за зеленим тарифом отримували сонячні станції “КД Енерджі 2”, “Нацпрод”, “Відновлювальна Енергія Запоріжжя”, “Грін Енерджі Токмак” і “Грандпауєр ЛЛС”. Ці компанії повʼязані з заступником голови офісу президента Андрія Єрмака — Ростиславом Шурмою, стверджують журналісти-розслідувачі.

Співвласником “КД Енерджі 2” і “Відновлювальна Енергія Запоріжжя” є Олег Шурма, за даними YouControl. Це брат посадовця ОП Ростислава Шурми, йдеться у розслідуванні. Співвласником “Грін Енерджі Токмак” і “Грандпауєр ЛЛС” є Руслан Божко, колишній підлеглий Ростислава Шурми, якого вважають близькою до нього людиною, йдеться у розслідуванні.

Крім того, за даними журналістів, виплати отримували СЕС компаній “Скіфія-Солар-1” і “Скіфія-Солар-2” бізнесмена Василя Хмельницького та партнерів, а також низка інших, менш відомих виробників.

Зі свого боку, “Гарпок” пояснила, що діє в межах чинних в Україні постанов і регламентів, а дані про необхідні виплати отримує від “Укренерго”. На початку 2023 року Міністерство з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України надало “Гарпоку” роз’яснення, що жодних обмежень на оплату виробникам ВДЕ на окупованих територіях немає. У липні 2023-го НКРЕКП ухвалила рішення, що зелений тариф застосовуватиметься лише для тих компаній, які виробляють електрику в українську енергосистему.

Найбільший гравець на українському ринку відновлювальної енергетики ДТЕК Ріната Ахметова не отримував зелений тариф на свої електростанції в окупації. “На початку війни вони були законсервовані співробітниками компанії. Персонал станцій здебільшого було евакуйовано на контрольовану українською владою територію”, — повідомили в пресслужбі компанії.

Зворотній бік заборони виплат

Проблема, яку не врахував законодавець — кредити підприємців на будівництво СЕС і ВЕС, каже Євтушенко. Які суми невиплачених кредитів зеленої генерації? “Я думаю, це сотні мільйонів євро”, — припускає він. Тільки у компаній, які в управлінні UDP Renewables, борги по кредитам — десятки мільйонів євро, каже Євтушенко.

Найбільше кредитів зеленій генерації видав державний “Укргазбанк”, каже Дмитро Деревицький, співвласник групи компаній “Алло”, яка має дві сонячні електростанції загальною потужністю до 10 МВт у Дніпропетровській області. Загальний обсяг усієї зеленої генерації в кредитному портфелі “Укргазбанку” складає близько 10%, каже директор департаменту екологічного реінжинірингу та впровадження проектів ресурсозбереження Олексій Савін. Загалом “Укргазбанк” профінансував понад 1,1 ГВт таких проєктів, додає він. Майже 30% кредитного портфеля відновлювальних джерел енергії опинились на тимчасово окупованих територіях, каже він.

Якщо держава припиняє виплати зеленій генерації на окупованих територіях — має бути рішення про реструктуризацію кредитів, вважає Євтушенко з UDP Renewables. Нардеп Жупанин не підіймав питання кредитів у законопроєкті. “З юридичної точки зору форс-мажор мав би дозволити генерації не виплачувати кредити по договорам щодо станцій, які вони не контролюють”, — каже він.

На практиці це не так. “У компаній, що у нас в управлінні, вже кілька разів були безумовні списання і відсотків, і тіла кредиту”, — каже Євтушенко.

Банки вважають, що ми маємо платити незалежно від окупації станцій, каже засновник енергетичного холдингу “Гідроенергоінвест-Акванова” Ігор Тинний. “У мене окупована недобудована біоелектростанція, я плачу відсотки по кредиту, але державний “Укрексімбанк” намагається стягнути додаткове заставне майно в Києві”, — каже Тинний.

Олег Шурма не відповів на питання Forbes щодо того, як вплине на його бізнес потенційна заборона виплат електростанціям на окупованих територіях.

 

“Укргазбанк” вже почав реструктуризувати кредити позичальників за запитом компаній, каже Савін. “Попри складнощі компаній зеленої генерації, рівень NPL не є значним та складає 2,5% кредитного портфеля ВДЕ”, — додає він.

 

Законодавча ініціатива припинити виплати зеленій генерації на окупованих територіях, яка не видає електрику в українську мережу, має сенс, каже Деревицький. Так само має сенс зустрічна пропозиція бізнесу реструктурувати кредити, додає він.

Варто було б фіксувати електрику, яку українські компанії генерують на окупованих територіях, щоб власники станцій в подальшому могли стягувати ці недоотримані прибутки з Росії, вважає Олександр Подпругін, регіональний менеджер німецької компанії Notus Energy в Україні.

 

“Законодавче врегулювання обов’язково має врахувати ті проблеми, з якими зіштовхнувся український бізнес”, — каже співзасновник і гендиректор Kness Сергій Шакалов.

Які ризики та чого очікує бізнес

Банки списують кошти за кредитними договорами, тож витрати залишаються, а доходи припиняються, каже Євтушенко. “Ми впевнено рухаємося у бік банкрутства компаній”, — додає він. Перші банкрутства власників зеленої генерації на окупованих територіях можливі у найближчі місяці, вважає він.

“Важливо, щоб правила гри не змінювалися заднім числом”, — каже керівник практики енергетики в юрфірмі LCF Іван Бондарчук. Зміни в регуляторці не повинні призводити до вимоги держкомпаній повернути сплачені бізнесу кошти: це може підірвати довіру інвесторів, додає він.

Законопроєкт № 9629 не матиме зворотної дії, переконує його автор Жупанин. “Гарантований покупець”, навпаки, хотів би бачити механізм або повернення виплачених коштів, або проведення зарахувань за борги попередніх періодів, кажуть у пресслужбі компанії.

Що буде, якщо влада не почує бізнес? “Зараз ми аналізуємо ситуацію з юридичної точки зору. Ми поки не можемо сказати, що буде далі, але будемо боротися за свою власність, за свої права”, — каже Євтушенко.

Ольга ЧАЙКА

Добавить в FacebookДобавить в TwitterДобавить в LivejournalДобавить в Linkedin

Что скажете, Аноним?

Если Вы зарегистрированный пользователь и хотите участвовать в дискуссии — введите
свой логин (email) , пароль  и нажмите .

Если Вы еще не зарегистрировались, зайдите на страницу регистрации.

Код состоит из цифр и латинских букв, изображенных на картинке. Для перезагрузки кода кликните на картинке.

ДАЙДЖЕСТ
НОВОСТИ
АНАЛИТИКА
ПАРТНЁРЫ
pекламные ссылки

miavia estudia

(c) Укррудпром — новости металлургии: цветная металлургия, черная металлургия, металлургия Украины

При цитировании и использовании материалов ссылка на www.ukrrudprom.ua обязательна. Перепечатка, копирование или воспроизведение информации, содержащей ссылку на агентства "Iнтерфакс-Україна", "Українськi Новини" в каком-либо виде строго запрещены

Сделано в miavia estudia.