Rambler's Top100
ДАЙДЖЕСТ

Корупційний протокол на Шмигаля. Що про це відомо і чим загрожує прем'єру

[08:00 12 января 2024 года ] [ BBC News Україна, 11 січня 2024 ]

Голова Національного агентства з питань запобігання корупції (НАЗК) Олександр Новіков склав протокол на прем’єр-міністра України Дениса Шмигаля.

 Суть справи — Шмигаль нібито доручив розібратись з фактом корупції чиновнику, на якого й наскаржився щодо незаконних дій викривач корупції. А той взяв і покарав підлеглих, які на нього ж і наскаржились. Так робити не можна, адже через конфлікт інтересів чиновник не зацікавлений у розслідуванні щодо самого себе.

Прем'єр-міністру загрожує штраф та заборона займати державні посади протягом року.

У коментарі ВВС Україна речниця Дениса Шмигаля Ольга Куришко заперечила інформацію, яку оприлюднила НАЗК. А заяву Новікова вона назвала маніпуляцією.

Розкритикував документ також міністр юстиції Денис Малюська. Він назвав документ “піаром та пафосом” і поставив під сумнів його юридичну якість та вмотивованість.

Подібних корупційних протоколів щодо діючого прем'єр-міністра з часу створення НАЗК ще не було.

У чому звинувачують Шмигаля

В агентстві звинувачують очільника уряду у незаконному розголосі інформації про викривача корупції, яка стала йому відома у зв’язку з виконанням службових обов’язків.

У нацагентстві зазначили, що Шмигаль, розглянувши повідомлення про корупцію від викривача, яким був працівник Комісії з регулювання азартних ігор та лотерей (КРАІЛ), доручив посадовцям опрацювати це повідомлення і повідомити уряд про результати.

При цьому серед посадових осіб, яким доручили розглянути повідомлення, був і сам голова КРАІЛ Іван Рудий, про протиправні дії якого нібито і повідомляли Шмигалю.

Дізнавшись про заяву, посадовець вирішив порушити дисциплінарне провадження стосовно викривача. Хоча, відповідно до законодавства, його не можна притягувати до дисциплінарної відповідальності чи піддавати іншим негативним впливам керівництва.

Тому проти голови КРАІЛ Рудого 5 січня НАЗК теж склала протокол.

“Прем’єр-міністр України вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч. 2 ст. 1728 КУпАП, оскільки незаконно розголосив інформацію про викривача корупції, яка стала йому відома у зв’язку з виконанням службових обов’язків”, — заявили у НАЗК.

НАЗК запросило прем’єр-міністра для ознайомлення з протоколом на 10 січня 2024 року, але він не з'явився в зазначений термін та не повідомив про причини неявки.

Якщо суд визнає Дениса Шмигаля винуватим у вчиненні адміністративного правопорушення, то на прем'єра накладуть штраф з позбавленням права обіймати певні посади на один рік.

Це буде підставою для внесення відомостей стосовно нього до Єдиного державного реєстру осіб, які вчинили корупційні або пов’язані з корупцією правопорушення, попереджають в агентстві.

Наразі важко прогнозувати, чи в такому разі Шмигаль буде зобов'язаний піти у відставку.

Що кажуть у Шмигаля та в Мін'юсті

Речниця прем'єр-міністра Ольга Куришко у коментарі ВВС Україна заявила, що керівник уряду не розголошував жодної інформації про викривача.

“У вересні на урядовий портал, відповідно до Закону України “Про звернення громадян”, надійшло звернення громадян-працівників КРАІЛ про незадоволення роботою керівника комісії. Це звернення не було повідомленням про корупційні правопорушення та не містило будь-якої інформації про можливі факти корупційних дій”, — твердить Ольга Куришко

У зв’язку з цим звернення розглядалось як просте “звернення громадян”. Тому резолюція прем’єр-міністра готувалася секретаріатом кабінету міністрів саме у такій формі. Про що й повідомили заявників, каже Куришко.

“Заяви керівника НАЗК, що прем’єр-міністр нібито розголосив інформацію про викривача, вважаємо черговою маніпуляцією напередодні закінчення терміну повноважень пана Новікова”, — наполягає речниця Дениса Шмигаля.

Досить різко розкритикував протокол НАЗК також міністр юстиції Денис Малюська.

За його словами, у листі щодо Рудого не повідомляли про вчинення яких-небудь корупційних правопорушень, а скаржились через недотримання правил етики держслужбовця.

Якщо немає повідомлення про корупцію, то немає і права на захист викривача, бо йдеться не про викривача, а про скаржника, робить висновок Малюська.

Міністр також підкреслює, що прем’єр не розголошував дані скаржника, його особа стала відома через те, що лист зі скаргою отримала величезна кількість людей, в тому числі і сам Малюська.

“Заявники самі розголосили усім все, що можна — хіба що у шкільну стінгазету листа не направили. Той лист побачили (не могли не побачити) десятки якщо не сотні людей. Про яке порушення конфіденційності взагалі йдеться?” — пише міністр.

“Коротше кажучи, якщо вже вирішив скласти протокол на прем’єра та ще й під час війни, та ще у останні дні повноважень, треба, щоб такий протокол був ідеальним. Інакше — жах, тупий піар, дискредитація та сором”, — зазначає Малюська.

Він також принагідно розкритикував українське антикорупційне законодавство. Мовляв, в країнах ЄС є чітка директива щодо викривачів корупції та їхнього захисту.

“Там усе чітко зрозуміло: повідомив внутрішнім каналом всередині своєї організації про корупцію або ж напряму уповноваженому органу — маєш право на конфіденційність. Розіслав чортзна-кому — про конфіденційність навіть не йдеться”, — підсумовує він.

Добавить в FacebookДобавить в TwitterДобавить в LivejournalДобавить в Linkedin

Что скажете, Аноним?

Если Вы зарегистрированный пользователь и хотите участвовать в дискуссии — введите
свой логин (email) , пароль  и нажмите .

Если Вы еще не зарегистрировались, зайдите на страницу регистрации.

Код состоит из цифр и латинских букв, изображенных на картинке. Для перезагрузки кода кликните на картинке.

ДАЙДЖЕСТ
НОВОСТИ
АНАЛИТИКА
ПАРТНЁРЫ
pекламные ссылки

miavia estudia

(c) Укррудпром — новости металлургии: цветная металлургия, черная металлургия, металлургия Украины

При цитировании и использовании материалов ссылка на www.ukrrudprom.ua обязательна. Перепечатка, копирование или воспроизведение информации, содержащей ссылку на агентства "Iнтерфакс-Україна", "Українськi Новини" в каком-либо виде строго запрещены

Сделано в miavia estudia.