Rambler's Top100
ДАЙДЖЕСТ

Французи оплатять будівництво мосту на безлюдний острів у Києві. Що там буде?

[16:35 13 февраля 2023 года ] [ Економічна правда, 13 лютого 2023 ]

У Києві будується пішохідний міст за меценатські кошти Метрополії Великого Парижа. Навіщо це французам, чому кияни теж заплатять і чи доцільно витрачати 200 млн грн на створення парку під час війни?

 Наприкінці січня міський голова Києва Віталій Кличко повідомив, що Метрополія Великого Парижа стала меценатом добудови пішохідного мосту з Оболонської набережної на Оболонський острів. На будівельні роботи французи виділили 19,5 млн грн.

Міст почали зводити у 2020 році за меценатські кошти, але з початком великої війни будівництво стало на паузу. Прогонові конструкції виготовили до 2022 року, тому вони чекають на встановлення після монтажу останньої опори.

Кличко наголосив, що бюджетні кошти для будівництва мосту не використовуються.

Водночас міський голова не став згадувати, що за податки киян збудували технічний міст на іншому боці острова за 25 млн грн, а на облаштування парку на дикому острові витратять ще понад 170 млн грн.

Чи доцільно витрачати 200 млн грн на створення парку під час війни? Чому міська влада вирішила сфокусуватися на новому будівництві, коли має в портфелі недобудовані Подільський мостовий перехід і метрополітен на Виноградар?

Що за міст і що за острів?

Оболонський острів має площу 14,3 гектара і розташований між річкою Дніпро та затокою Оболонь.

Паралельно до острова розташована пішохідна Оболонська набережна, а біля його південного краю починається урочище Наталка, більш відоме як парк “Наталка”.

Територія острова не обжита, там ростуть кущі та дерева. Потрапити на острів можна було човном або перейшовши протоку вбрід на півночі з боку вулиці Прирічної.

 

Той самий острів з висоти пташиного польоту/KYIVCITY.GOV.UA

У лютому 2020 року перший заступник міського голови Микола Поворозник повідомив, що комісія із залучення інвесторів КМДА отримала і схвалила пропозицію ТОВ “СІА” профінансувати проєктування та будівництво пішохідного мосту між Оболонською набережною та Оболонським островом за позабюджетні кошти.

“Реалізація проєкту не містить інвестиційної складової, тож після завершення будівництва і прийняття в експлуатацію він буде повністю зарахований до комунальної власності територіальної громади міста Києва”, — пообіцяв Поворозник.

За задумом, пішохідний міст являтиме собою лінійну споруду, яка зв’яже парк “Наталка” з територією Оболонського острова, що “дасть змогу розширити зону відпочинку та рекреації Києва”.

 

Передбачається, що міст буде виглядати так

\/KYIVCITY.GOV.UA

Оболонська районна державна адміністрація й управління екології та природних ресурсів КМДА підтримали проєкт і заявили про готовність сприяти його реалізації.

Ініціатор пропозиції, ТОВ “СІА”, входить до складу однієї з найбільших будівельних корпорацій Києва — Stolitsa Group. Зокрема, компанія була замовником будівництва ЖК “Галактика”, зведеного під брендом Stolitsa Group.

Фактичною власницею цієї будівельної корпорації є бізнесвумен Владислава Молчанова. У коментарі ЕП вона повідомила, що насправді ініціатором будівництва пішохідного мосту на Оболоні була не вона, а Кличко.

“Ідея будівництва мосту — це ідея міського голови столиці. Віталій Кличко, наскільки мені відомо, звернувся з нею до багатьох меценатів. Мені як корінній киянці цей проєкт сподобався і я долучилася до допомоги в його реалізації як один з багатьох меценатів проєкту”, — розповіла Молчанова.

Молчанова мала найстійкіші позиції серед забудовників міста завдяки впливу на депутатів Київської міськради.

Зокрема, вона була офіційним спонсором партії “Батьківщина”, а її бізнес-партнер Денис Москаль очолює постійну комісію Київради з питань екологічної політики.

Чи була кількість меценатів фінансування будівництва мосту більша за одного і хто входив до цього переліку, ЕП дізнатися не вдалося.

Договір між Оболонською РДА, проєктантом, меценатами та генпідрядником будівництва мосту не опублікований, як і техніко-економічне обґрунтування проєкту. Сторони вирішили залишити цю інформацію конфіденційною.

“Стосовно питання про кошторис проєкту я точною інформацією не володію, раджу звернутися до замовника проєкту”, — відповіла забудовниця.

В управлінні інформаційного забезпечення та доступу до публічної інформації КМДА не змогли назвати загальну кошторисну вартість проєкту будівництва мосту.

Зміна пріоритетів, зміна мецената

На початку 2022 року будівництво мосту зупинилося, бо Молчанова відмовилася фінансувати проєкт. У коментарі ЕП вона пояснила це “зміною пріоритетів”.

“Війна скорегувала плани. З’явилися інші пріоритети. У 2018 році я заснувала власний благодійний фонд, діяльність якого з початком повномасштабного російського вторгнення цілком спрямована на підтримку ЗСУ, а також на допомогу та забезпечення потреб різних структур сектору безпеки та оборони Києва і України”, — повідомила Молчанова.

У січні 2023 року новим меценатом стали французькі платники податків. КМДА не оголошувала конкурс проєктів на грант від французів. Чому іноземці обрали для фінансування саме цей проєкт?

ЕП надіслала запит Метрополії Великого Парижа, але на момент виходу публікації відповіді не отримала.

Імовірно, залучення цільових коштів від Метрополії Великого Парижа саме на Оболонський міст відбулося завдяки особистим домовленостям Кличка.

Міська влада не проводила відкритий архітектурний конкурс на найкращу пропозицію проєкту мосту. Проєктантом і автором кошторисної документації призначили компанію “Проектні системи ЛТД” архітектора Андрія Миргородського.

Миргородський — колишній депутат “Блоку Віталія Кличка”, пов'язаний із знаковими інфраструктурними проєктами столиці. Архітектор спроєктував “скляний” міст між Володимирською гіркою та парком “Хрещатий” і Меморіальний комплекс пам'яті жертв Голодомору.

 

Віталій Кличко відкриває будівництво мосту в жовтні 2020 року/KYIVCITY.GOV.UA

Майбутній Оболонський міст уже отримав народні назви. Одні називають його хвилею, інші — глистом. Довжина споруди — 164 м, ширина — 4 м. Об'єкт спиратиметься на чотири опори, дві з яких розташовані в протоці.

Метал для конструкцій мосту виробили на заводі “Азовсталь” у Маріуполі. Це було одне з останніх замовлень легендарного металургійного заводу.

Кияни все ж заплатять

Новий міст буде повністю пішохідним. Імовірно, спішуватися доведеться навіть велосипедистам. Технічний транспорт заїжджатиме з протилежного боку Оболонського острова через другий міст. Його вже збудували.

Тендер на спорудження технічного мосту у 2021 році виграла компанія “Мостобуд”, запропонувавши ціну 24,2 млн грн.

У програмі економічного та соціального розвитку Києва на 2021-2023 роки йдеться, що загальна кошторисна вартість будівництва мостового переходу з Оболонського острова на вулицю Прирічну становить 26,4 млн грн.

До 1 січня 2023 року підрядники виконали робіт на 15,7 млн грн. У бюджеті міста на 2023 рік на закінчення будівництва технічного мосту передбачені 10,7 млн грн.

Генпідрядник також будує основний міст. Це право він отримав поза тендером. ”Мостобуд” належить колишньому народному депутату від “Партії регіонів” та президенту Федерації боксу України Володимиру Продивусу.

Його компанія впродовж тринадцяти років була генпідрядником будівництва Подільського мостового переходу в Києві.

У 2017 році місто розірвало контракт з “Мостобудом” в односторонньому порядку і віддало підряд компанії “Еко-буд-трейд”, яка, як виявилося згодом, належала новому “смотрящому” за столицею Денису Комарницькому.

Департамент внутрішнього контролю та аудиту КМДА тоді з'ясував, що “Мостобуд” припустився фінансових порушень під час будівництва мосту на 129,5 млн грн.

У 2016 році Продивус прославився участю в збройному конфлікті на Поліссі в рамках переділу ринку видобутку бурштину.

У 2020 році журналісти видання “Схеми” зафіксували Продивуса і Молчанову як гостей на весіллі пасинка зрадника України і кума Путіна Віктора Медведчука. Зазначимо, що Молчанова була вдягнена у спортивний одяг і в коментарі журналістам повідомила, що збирала гриби на території ресторанного комплексу, а не гостювала на весіллі.

Будівництво пішохідного мосту на Оболонський острів — лише мала частина витрат податків киян на цей проєкт.

У грудні 2021 року комунальне підприємство “Плесо” оголосило тендер на благоустрій Оболонського острова за 174,9 млн грн. Його виграла компанія “Гідробуд лімітед”, запропонувавши 173,6 млн грн.

За ці кошти підрядник повинен очистити острів від кущів та сміття, побудувати понтонну переправу, звести тимчасові дороги, намити пляж, озеленити територію, сконструювати дитячі та спортивні майданчики, прокласти алеї, велодоріжки та інженерні комунікації, створити причал та набережну, встановити трансформаторну підстанцію, змонтувати систему освітлення та відеоспостереження.

Будівництво парку “Наталка” стало одним з головних іміджевих надбань Кличка як політика. Місто постійно розширює межі парку, оголошуючи тендери на нові черги облаштування урочища.

 

За задумом, пішохідний міст зв’яже парк “Наталка” з Оболонським островом /KYIVCITY.GOV.UA

У програмі економічного і соціального розвитку Києва на реконструкцію парку “Наталка” у 2016-2026 роках передбачено 359 млн грн. До січня 2021 року профінансовано робіт на 269,1 млн грн (75%).

Скільки місто виділяє грошей на утримання парку — невідомо, але загальні видатки на “збереження та утримання на належному рівні міської зеленої зони” у 2022 році в Оболонському районі становили 70,1 млн грн.

Приватизований острів

У вересні 2021 року програма “Схеми” опублікувала розслідування.

З нього випливало, що майнові права на Оболонський острів та причал уздовж Оболонської набережної безкоштовно привласнив бізнесмен та юрист Костянтин Бойко, пов'язаний з екскерівником поліції Києва Андрієм Крищенком.

За даними журналістів, отримати право власності юристові вдалося за участю приватних і державних реєстраторів та за сприяння столичної поліції, якою тоді керував Крищенко.

Бойко заявив у поліцію Києва, що знайшов “загублені майнові права” на 16 гідротехнічних споруд, надав їх координати і запропонував свою кандидатуру на роль “зберігача знахідки”.

За пів року він отримав лист за підписом слідчої поліції Києва Ольги Момот, у якому вона передала йому на зберігання майнові права на ці 16 об’єктів.

На підставі цього листа юрист зареєстрував за собою 11 об’єктів “на праві зберігання” в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно через приватних реєстраторів.

Три з них, у тому числі Оболонський острів, він переоформив на себе на праві власності і перепродав своїй фірмі ТОВ “Українське бюро річкових портів”.

У вересні 2021 року Київрада призначила Крищенка заступником Кличка з питань здійснення самоврядних повноважень. Пресслужба КМДА не відповіла на запитання ЕП щодо причетності Крищенка до незаконних дій з майном.

Після розголосу в медіа Національне антикорупційне бюро порушило справу. У серпні 2022 року бюро повідомило, що правоохоронні органи домоглися скасування перереєстрації Оболонського острова та решти об'єктів на Бойка.

“Центральна колегія Мін'юсту задовольнила скаргу, яку подало КП “Плесо”, щодо скасування реєстрації острова на приватну компанію”, — ішлося в повідомленні.

У КМДА повідомили, що після скандалу навколо відчуження Оболонського острова його територію сформували і зареєстрували в Державному земельному кадастрі з цільовим призначенням “для культурно-оздоровчих потреб, рекреаційних, спортивних і туристичних цілей”.

Тільки в серпні 2022 року Київрада затвердила право комунальної власності територіальної громади Києва на Оболонський острів.

Олександр КОЛЕСНІЧЕНКО

 

Добавить в FacebookДобавить в TwitterДобавить в LivejournalДобавить в Linkedin

Что скажете, Аноним?

Если Вы зарегистрированный пользователь и хотите участвовать в дискуссии — введите
свой логин (email) , пароль  и нажмите .

Если Вы еще не зарегистрировались, зайдите на страницу регистрации.

Код состоит из цифр и латинских букв, изображенных на картинке. Для перезагрузки кода кликните на картинке.

ДАЙДЖЕСТ
НОВОСТИ
АНАЛИТИКА
ПАРТНЁРЫ
pекламные ссылки

miavia estudia

(c) Укррудпром — новости металлургии: цветная металлургия, черная металлургия, металлургия Украины

При цитировании и использовании материалов ссылка на www.ukrrudprom.ua обязательна. Перепечатка, копирование или воспроизведение информации, содержащей ссылку на агентства "Iнтерфакс-Україна", "Українськi Новини" в каком-либо виде строго запрещены

Сделано в miavia estudia.