Rambler's Top100
ДАЙДЖЕСТ

Британський юрист Джейсон МакК`ю: “Я хочу бути скалкою в дупі Прігожіна і Путіна”

[16:50 07 декабря 2022 года ] [ zn.ua, 7 грудня 2022 ]

Як Україні і українцям отримати належне правосуддя і справедливі репарації.

Британський юрист Джейсон МакК’ю довгі роки представляє інтереси жертв терору, допомагаючи їм досягти справедливості та отримати компенсації за свої страждання. Будучи співзасновником і старшим партнером юридичної компанії McCue Jury and Partners LLP він зіграв головну роль у судових перемогах над такими організаціями як “Справжня ІРА”, ХАМАС, а також у справі проти Лівійської Джамахірії. А на початку цього року McCue Jury and Partners LLP успішно захистила керівника Bellingcat Еліота Гіґґінса в судовому процесі, який розпочав власник ПВК “Вагнер” Євгєній Прігожін.

Відстоюючи інтереси українців, постраждалих в результаті російської агресії, 1 листопада Джейсон МакК’ю подав до Верховного суду Лондона позов проти ПВК “Вагнер”.

— Пане МакК’ю, що це за позов, який ви подали до Верховного суду Лондона? Він проти організації чи проти певних осіб, які представляють ПВК “Вагнер”?

— Це позов від групи українців, які просили мене представляти їхні інтереси в суді.

Ми стверджуємо дві речі. Перша: група “Вагнер” скоювала акти тероризму проти українського населення на території України. Друга: Путін вступив у протизаконну змову з цією ПВК, аби та здійснювала акти тероризму на території України. Щодо відповідачів у даній справі, то наразі це Прігожін від імені групи “Вагнер”. В подальшому ми плануємо додавати й інших відповідачів.

Ми збираємося довести, що ПВК “Вагнер” — терористична організація і по суті є зброєю, яку наймає Путін, щоб досягати своїх цілей на території України терористичними методами. Ми збираємося добитися компенсації для народу України.

Один із позовів буде в Лондоні, інший — в США. Вони досить різні, але їх мета однакова. Першу справу було розпочато в Лондоні, тому що в Лондоні близько 180 тисяч людей — біженців з України, які всі є потенційними позивачами.

Зараз, відповідно до процедур, які існують в юридичній системі Сполученого Королівства, ми чекаємо кроку відповідачів. Якщо за визначений законодавством період не буде реакції відповідачів, то далі починається судове слухання.

Хотів би зазначити, що шість місяців тому ми почали співпрацювати з нашими колегами-адвокатами та науковцями в юридичній справі, а також із Верховним судом України щодо того, які зміни мають бути внесені в українське законодавство для того, щоби подібна справа була розпочата в Україні і пізніше це судове рішення могло бути забезпечене за кордоном.

Вважаю, що можу допомогти українцям, тому що маю досвід боротьби з тероризмом. Я провів останні 30 років у боротьбі з тероризмом по всьому світу. Починав зі справ проти Ірландської республіканської армії. Потім були справи проти “Ісламської держави”, “Аль-Каїди”, ХАМАС, “Хезболли”, “Ан-Нусри”, а також Лівії та Ірану. Мені погрожував Каддафі. Але коли ти маєш справу з терористами, то єдиний правильний варіант — це не звертати уваги на їхні погрози.

І, нарешті, я хочу бути просто скалкою в дупі Прігожіна та Путіна.

Читайте також: ПВК “Вагнера” почала набирати у найманці в’язнів з тимчасово окупованих територій — ЦНС

— Чи має Верховний суд Лондона юрисдикцію, аби розглядати цю справу? “Вагнерівці” скоювали злочини проти українців на території України, а не Великої Британії…

— Так, юрисдикція є, тому що українці, котрі виїхали до Великої Британії, продовжують зазнавати збитків. Чимало їх мають значні травми і поранення через діяльність “вагнерівців”. Деякі українці мають посттравматичний синдром через те, що відбувається. І тому вони мають підстави для подання в суд проти цієї діяльності, яка примусила їх виїхати.

Ми також передбачаємо низку позовів проти “вагнерівців” у різних країнах, де є українські біженці.

— За якими епізодами ви будете доводити, що ПВК “Вагнер” скоювала акти тероризму проти українського населення?

— Ми почнемо з прикладів в Африці та Сирії, а потім логічним шляхом дійдемо до України. Тобто ми покажемо патерн діяльності, те, що вони використовують постійно одні й ті самі методи. Після цього перейдемо до конкретних випадків, які підтверджують їхні військові злочини, їхні злочини проти людяності, а також навмисні насильницькі дії проти цивільного населення. Саме те, що група “Вагнер” надіслала кувалду до Європейського парламенту, — і є ілюстративним прикладом терористичної діяльності, тобто залякування.

На жаль, “Вагнер” спрощує для мене завдання, тому що вони — монстри.

Хочу наголосити, що поданий позов — цивільна справа. А вона має певні переваги над кримінальною справою, тому що має дещо інші вимоги до доказової бази.

Переваги цивільної кампанії правосуддя в тому, що, по-перше, це дає змогу досягти реально вагомих виплат репарацій для позивачів, у даному випадку для українців та народу України. По-друге, в рамках цієї кампанії дає визначити, що дії Росії є незаконними і терористичними. По-третє, весь цей процес змушує відповідачів фокусуватися не на своїй незаконній діяльності, а на тому, як вони відповідають у суді, як вони зберігають свої активи. Тому що проти них відкривається низка судових справ. Тобто це стратегічний юридичний підхід для боротьби і захисту справедливості. В даному випадку — це постраждалі українці.

Читайте також: Росіяни вербують до ПВК “Вагнера” працівників заводів і примусово відправляють на війну медиків на Луганщині — Генштаб

— Яка сума позову?

— Оцінка нашої юридичної команди у першій справі наразі складає від п’яти до дев’яти мільярдів фунтів стерлінгів. Справи у США можуть сягнути значно більших сум.

— Якщо справу буде виграно, як ви добиватиметеся стягнення грошей?

— Останні шість місяців ми проводили кропітку роботу по відстеженню активів групи “Вагнер” по всьому світу. І, щойно будуть винесені судові рішення у Великій Британії та США, мережа адвокатів, які з нами співпрацюють, допоможуть нам легалізувати ці рішення в країнах, де є вже виявлені активи групи “Вагнер”. Таких країн насправді багато. І одна річ, про яку я не говорю ЗМІ, — це де є ці ресурси, тому що ми не хочемо попереджати групу “Вагнер”.

— Наскільки я зрозумів, до вже існуючої групи позивачів можуть додаватися й інші українці зі своїми претензіями?

— Так, ви праві. Ми працюємо разом зараз з урядом України над тим, аби приєднати до цих справ якомога більшу кількість осіб. Зараз ми працюємо з деякими установами, котрі займаються діджиталізацією, щоб найбільша кількість заявок чи позовів з українського боку могла приєднатися до справ.

— Як до цієї справи можуть приєднатися ті, хто не проживає у Великій Британії?

— Якщо йдеться про громадян України, які евакуювалися до Великої Британії на якомусь етапі, а потім повернулися в Україну, то вони можуть приєднатися до справи. І зараз ми з урядом України працюємо над тим, щоб організувати процес подачі цих заяв так, аби зменшити адміністративну роботу. Бо коли всі українці, які виявлять бажання приєднатися до зазначеної справи, почнуть телефонувати в мою компанію — а це те, що треба зробити, — то моя телефонна лінія просто обвалиться.

— За рахунок чого йтиме фінансування судових витрат?

— По-перше, у зв’язку з цією справою ми плануємо розпочати фандрейзингову кампанію. Ми маємо бути належно забезпечені ресурсами, щоби боротися проти військової машини РФ, яка володіє значними ресурсами.

Я зустрічався в Україні з низкою лідерів громадянського суспільства, ми вже маємо значні пропозиції підтримки. Але я впевнений, що світова громадськість надасть достатню підтримку цьому судовому процесу для того, щоб його успішно завершити, бо всі розуміють як це важливо.

— Ви казали, що маєте намір подати позов проти ПВК “Вагнер” у Сполучених Штатах. Чим цей позов буде відрізнятися від того, який ви подали у Великій Британії?

— Насправді вже підготовлені дві справи, які ми готові розпочинати у США. Одна проти групи “Вагнер”, друга — проти іншої юридичної особи. Причина, чому я не хочу зараз розкривати їх деталей, у тому, що не хочу заздалегідь попереджати тих, хто буде відповідачами і хто буде позивачами в цій справі.

Читайте також: США додали Кубу, Нікарагуа та групу Вагнера до чорного списку порушників свободи віросповідання

— У суди яких країн ви ще плануєте звертатися з позовом?

— Наразі в мене є юристи в Ізраїлі, які кажуть, що в них готова справа в рамках цієї кампанії. Подібне говорять юристи й у Франції. Є юристи в Нідерландах та в інших країн. Ми хочемо запустити цей процес для того, щоб переслідувати елементи військової машини РФ по всьому світу.

— Ви мали зустріч із головою військової розвідки Кирилом Будановим. Про що ви домовилися?

— Крім нього, я також зустрічався в офісі президента з паном Подоляком, і він засвідчив свою повну підтримку та підтримку з боку президента в цій справі.

Багато компонентів у рамках уряду України можуть потенційно допомогти мені у справі проти групи “Вагнер”, у тому числі й надаючи доказову базу. Це нормальна справа, ми так діємо по всьому світу: надсилаємо запити до урядових установ, які нам можуть допомогти зібрати й підготувати нашу справу. Нам, у принципі, може допомогти кожна людина або установа, котра зможе надати відповідну інформацію, яку буде використано в рамках справи, і готова нею поділитися.

Я займаюся постконфліктним врегулюванням досить довгий час. Мені очевидно, що ця війна закінчиться перемогою українців. Але що залишається під питанням — чи отримають зараз Україна та українці належне правосуддя і справедливість у плані репарацій? Є два шляхи, аби досягти цього.

Перший — це шлях міжнародних переговорів, створення трибуналу та комісії з репарацій тощо… Мій досвід говорить, що цей шлях занадто вразливий до реальної політики. І по закінченні такого процесу люди й приватний бізнес отримують тільки символічні відшкодування завданих збитків.

Другий шлях досягнення справедливості в отриманні компенсації — судові кампанії, подібні до тої, яку я зараз проводжу. Тут є дві переваги. По-перше, це реальне, а не символічне відшкодування збитків. По-друге, оскільки це судовий процес, то він має імунітет від реальної політики. Політики не можуть спинити індивідуальні позови, які розглядаються в судових залах Великої Британії або США. Але для того, щоб це спрацювало нам треба засукати рукави й ретельно працювати — бо це дуже складна справа, — щоб вести таку боротьбу. Але перемога точно за нами!

Володимир КРАВЧЕНКО

Добавить в FacebookДобавить в TwitterДобавить в LivejournalДобавить в Linkedin

Что скажете, Аноним?

Если Вы зарегистрированный пользователь и хотите участвовать в дискуссии — введите
свой логин (email) , пароль  и нажмите .

Если Вы еще не зарегистрировались, зайдите на страницу регистрации.

Код состоит из цифр и латинских букв, изображенных на картинке. Для перезагрузки кода кликните на картинке.

ДАЙДЖЕСТ
НОВОСТИ
АНАЛИТИКА
ПАРТНЁРЫ
pекламные ссылки

miavia estudia

(c) Укррудпром — новости металлургии: цветная металлургия, черная металлургия, металлургия Украины

При цитировании и использовании материалов ссылка на www.ukrrudprom.ua обязательна. Перепечатка, копирование или воспроизведение информации, содержащей ссылку на агентства "Iнтерфакс-Україна", "Українськi Новини" в каком-либо виде строго запрещены

Сделано в miavia estudia.