Постоянный адрес: http://ukrrudprom.ua/digest/sdghj0110708.html?print

“Меланж” звільняється “в запас”

Україна молода, №126, 11 липня 2008. Опубликовано 13:04 11 июля 2008 года
Із небезпечного окислювача військові робитимуть безпечні добрива.

Дослідну установку з переробки “меланжу” — одного з компонентів ракетного палива — презентували в Сумах. Виконавці проекту створення обладнання — Київське державне підприємство Міністерства оборони України “Українська авіаційна транспортна компанія” та Сумський державний науково—дослідний інститут мінеральних добрив та пігментів обіцяють, що з небезпечної сировини можна виготовляти добрива, які будуть не просто безпечними, а навіть корисними.

Проблема утилізації окислювачів ракетного палива є досить актуальною для України. На шести об’єктах МО зберігається понад 16 тисяч тонн цих речовин із задавненим терміном зберігання. Власне, маємо таку кількість агресивного продукту, яка за нештатної ситуації здатна серйозно зашкодити довкіллю. Нештатну ж ситуацію створити неважко. Скажімо, створене підприємство, що займеться утилізацією “меланжу”. Але ж уявіть, скільки проблем може виникнути лише під час транспортування некондиційного окислювача до місця переробки!

Отож працівники Сумського інституту “МінДіП”, розповідає директор Сергій Вакал, запропонували принципово нову концепцію вирішення проблеми. Суть її в тому, що рухатиметься не речовина до утилізатора, а мобільна модульна установка з переробки — до пунктів складування “меланжу”. І саме там, на місці, відбуватиметься процес знешкодження окислювача.

Друга особливість процесу утилізації — в його результаті виходитиме розчин, близький за своїм складом до азотного добрива — суміші карбаміду та аміачної селітри. Як розповідають учасники проекту, добриво вже пройшло випробування і є цілком екологічно прийнятним. Принаймні, запевняє начальник управління утилізації УАТК Олексі Дробот, його визнано малонебезпечним. Більше того, стверджують, що воно добре вплинуло на врожай піддослідного ячменю. І наразі вже почалася процедура державної реєстрації добрива з “меланжу”, що обіцяє непоганий прибуток і державі.

Алла ФЕДОРИНА