Постоянный адрес: http://ukrrudprom.ua/digest/potechne_kredituvannya_snu.html?print

Іпотечне кредитування існує

Голос України, 23 квітня 2013. Опубликовано 09:03 23 апреля 2013 года
Кожен громадянин, навіть із середнім рівнем достатку, повинен мати принаймні потенційну можливість придбати власну квартиру.

Задля досягнення цієї мети у березні минулого року вище керівництво країни поставило перед собою та всіма відповідальними за те відомствами амбітне завдання: за рік збільшити обсяги іпотечного кредитування українців удвічі.

Минув рік — настав час звітувати. Фахівці Державної іпотечної установи (ДІУ) переконують: план навіть перевиконали. Кількість рефінансованих кредитів зросла. За минулий рік було рефінансовано понад 1230 кредитів загальною сумою у понад 290 мільйонів гривень. А цьогоріч фінансовий потенціал установи такий, що рефінансувати можуть ще більше — 5—6 тисяч кредитів, запевнив учора під час круглого столу Валентин Рибачук, голова правління ДІУ. От тільки у тому, що знайдеться стільки охочих, — впевненості набагато менше.

Між тим у ДІУ переконують: їхня популярність з року в рік тільки зростає. І за кількісними показниками, мовляв, саме програма із рефінансування іпотечних кредитів серед усіх державних житлових ініціатив є найбільш популярною та ефективною. А причина цього, мовляв, прозорість правил гри. Та й пріоритетне завдання установи, що звучить як “сприяння здешевленню вартості іпотечних кредитів для громадян”, не може не сподобатися безквартирним українцям.

— З початку 2013 року ДІУ рефінансувала 139 кредитів на суму 20 мільйонів гривень. Тільки з початку квітня було рефінансовано понад 100 кредитів громадян, — розповів Валентин Рибачук. За його словами, певне “затишшя” та сповільнення темпів рефінансування кредитів наприкінці минулого та на початку цього років пояснюється змінами у системі реєстрації прав власності на нерухоме майно. Вочевидь усі недопрацювання “реформи БТІ” відчули на собі не тільки прості українці, а й цілі державні установи.

Попри це, з дня свого створення Державна іпотечна установа вже рефінансувала понад 8 тисяч кредитів, загальним обсягом 1,5 мільярда гривень. “Аналіз структури платежів дає змогу говорити про доступність іпотечного кредиту за цією програмою не тільки забезпеченим громадянам, а й сім’ям із середнім рівнем доходів”, — переконують у відомстві. Так, мовляв, у майже 52% кредитів щомісячний платіж становить 1—3 тисячі гривень. І майже у 20% випадків позичальники сплачують менше 1 тисячі гривень на місяць.

Усі умови цієї іпотечної програми чітко прописано в документах і їх можна знайти на сайті ДІУ. Серед ключових аспектів — кілька моментів. По-перше, кредит видається тільки у гривнях, мінімум на 75 тисяч гривень. Щодо максимуму, то він різний. Найбільшу суму (до 1 мільйона гривень) отримати можуть мешканці Києва та передмістя. 750 тисяч — населення міст-мільйонників. Безквартирні мешканці обласних центрів можуть розраховувати на кредит максимально у півмільйона гривень.

Ще один важливий момент — термін кредиту. За цією програмою від становить від 5 до 30 років. Щоправда, скористатися цією пропозицією не зможуть пенсіонери. В умовах чітко прописано: кредит має бути погашений до досягнення позичальником пенсійного віку.

— Ті, хто потребує іпотечних кредитів, передусім мають зайти до нас на інтернет-сайт. Ознайомитися з умовами програми. Там є також перелік акредитованих банків-партнерів, — пояснює алгоритм дій пан Рибачук.

Ще одна ключова вимога до позичальника — платоспроможність. Адже людині доведеться сплатити перший внесок, як правило йдеться про 25% вартості помешкання. І потім сплачувати відсотки за кредитом. Та головне: щомісячний платіж не повинен перевищувати 45% сукупного доходу сім’ї.

— На сьогодні ми рефінансуємо 15,3% річних за іпотечними кредитами. Але з урахуванням того, що ми працюємо через банки, вони ще 2—3% додають (за послуги). В середньому виходить, що сьогодні людина сплачує за цією програмою 18,3% річних за своє житло.

Чому не надто активно долучаються українці до цієї програми, пан Рибачук не знає. Припускає, причина саме в обов’язковому першому внеску за квартиру: “Ми працюємо над цим і сподіваємося, що найближчим часом буде прийнято нову програму, яка не передбачатиме першого внеску за квартиру”.

Між тим, ще одним напрямом роботи ДІУ є фінансування добудови об’єктів житлового призначення. Так, уже цього тижня в місті Бориспіль має бути урочисто введено в експлуатацію житловий будинок “Щасливі метри”. Завдяки цьому 220 родин за кілька днів справлятимуть новосілля. Крім того, уже профінансовано завершення будівництва ще 27 об’єктів. Це дасть змогу ввести в експлуатацію близько 420 тис. кв. м житла. Також на розгляді в ДІУ перебуває ще 10 заявок від забудовників.

Віктор ДЕЙНЕКА