Постоянный адрес: http://ukrrudprom.ua/digest/mo051108lodki.html?print

Металурги вишиватимуть хрестиком?

Україна молода, №208, 5 листопада 2008. Опубликовано 11:11 05 ноября 2008 года
Першими у черзі на звільнення через економічну кризу стоять будівельники, металурги та хіміки.

Їм пропонують перевчитися на швачок, штукатурів і плиточників.

Економічну кризу в Україні вже почали відчувати не тільки великі бізнесмени, а й пересічні українці, що належать до категорії найманої робочої сили: підприємства масово відправляють своїх людей у відпустки та скорочують робочі місця. Фахівці вважають, що пік безробіття в Україні припаде на грудень нинішнього року, а навесні 2009 не працевлаштованим може бути кожен п’ятий (нині офіційних безробітних — 6,2%). Таку думку, зокрема, висловив голова комітету Верховної Ради з питань праці та соціальної політики Василь Хара.

За даними державної служби зайнятості, нині в країні понад 500 тисяч безробітних. Не зареєстрованих — ще стільки. “Думаю, що на піці кризи ця цифра може вирости ще на 150—200 тисяч”, — каже голова правління Фонду загальнообов’язкового страхування на випадок безробіття Ярема Жугаєвич. Утім точної цифри працюючих і непрацюючих в Україні, схоже, не знає ніхто. Причина — надто низький відсоток легальної праці. “Офіційно в Україні працюють і платять податки 14 млн. чоловік із 21 млн. дієздатного населення”, — зазначив пан Жугаєвич.

Скорочення, яке вже почалося, безумовно, зачепить і трудівників, що працюють “по—чорному”, і їхніх “білих” колег. До зони ризику насамперед потрапляють будівельники, металурги та працівники хімічної промисловості. Найбільше число безробітних нині у Донецькій, Дніпропетровській, Запорізькій та Кіровоградській областях, де розвинені підприємства металургійно—гірничого комплексу. Подальша стагнація вітчизняної економіки тільки загострить проблему. Втім, поряд із галопуючим безробіттям, в Україні є чимало вакансій: у базі даних Державного центру зайнятості таких близько 200 тисяч. Найбільша потреба в кадрах виникла на підприємствах переробної промисловості (26% робочих місць), а також у торговельній сфері, транспорті, сільському господарстві та сфері охорони здоров’я. Тож служба зайнятості пропонує ухвалити програму і надавати вивільненим працівникам іншу спеціальність, на яку існує попит на ринку. Державна служба зайнятості розробила цілу схему перекваліфікації безробітних за рахунок професійного навчання — відповідно до замовлень працедавців. Усіх охочих навчать бути електрогазозварниками, трактористами—машиністами сільськогосподарського виробництва, швачками, штукатурами та лицювальниками—плиточниками.

Уряд наразі категорично вимагає від працедавців не скорочувати чисельність персоналу. Топ—менеджмент зі скрипом погодився, і людям почали надавати відпустки за власний рахунок або переводити їх у режим неповного робочого дня. Як заявила міністр праці і соціальної політики Людмила Денисова, зараз у режимі неповного робочого дня працює понад 82 тисячі людей, а у відпустках за власний рахунок знаходяться понад 24 тисячі осіб. Але й такий крок не приніс очікуваних результатів: станом на 1 жовтня 265 тис. робітників не отримали вчасно зарплату. Наступного року прогнозують й інші проблеми: може не вистачити грошей на фінансування безробітних. За словами Василя Хари, на сьогодні поки що всі соціальні виплати здійснюються згідно з нормами, але вже невдовзі може виникнути потреба в додаткових коштах. “Збільшувати внески соцстрахування зараз ніхто не буде”, — наголосив він. Нагадаємо, що мінімальна виплата з Фонду страхування становить нині 500 грн. на місяць.

На жаль, не всі працівники усвідомлюють, перед якою проблемою вони стоять. Більшість робітників неправильно оцінює ситуацію, стверджують експерти, і, невдоволені умовами роботи, починають звільнятися, сподіваючись знайти кращу роботу. Але запропонованих вакансій на всіх, на жаль, не вистачить.

А тим часом...

Світова фінансова криза перекрила ще одну можливість знайти собі кращу працю в розвинених державах: нині там не так стрімко, як у нас, але також зростає кількість “зайвих людей”. Якщо нині рівень безробіття в Євросоюзі становить 7%, то, за прогнозами Єврокомісії, наступного року він становитиме вже 7,8%, а у 2010 році — 8,1 відсотка.

Тетяна ОПАНАСЕНКО