Постоянный адрес: http://ukrrudprom.ua/digest/dudprcom0804008.html?print

Вирок Держкомстату для нашого гаманця

Україна молода, №66, 8 квітня 2008. Опубликовано 12:50 08 апреля 2008 года
Такого рівня інфляції — 3,8 відсотка у березні — Україна не знала ще з часів введення гривні, а це було більш ніж десять років тому.

За офіційними даними Держкомітету статистики, інфляція у березні збільшилась до 26,2 відсотка у порівнянні з березнем минулого року, а зростання споживчих цін із початку нового року становить 9,7 відсотка. Світовий банк погіршив прогнози інфляції в Україні з 13,8% до 17,2% у поточному році. “Україна перебуває навіть у гіршій інфляційній ситуації, ніж ми очікували в жовтні 2007 року”, — стверджують експерти цієї фінансової установи.

Ці сухі цифри свідчать про те, що ми відчуваємо кожного дня, коли йдемо до магазину і нашої готівки у гаманці не вистачає на найнеобхідніше. Такого рівня інфляції — 3,8 відсотка у березні — Україна не знала ще з часів введення гривні, а це було більш ніж десять років тому.

Серед найбільш впливових чинників інфляції експерти називають структурні вади української економіки, дії уряду, а також зростання у всьому світі цін на енергоносії.

У коментарі для “УМ” президент Центру економічних досліджень Олександр Пасхавер сказав, що ми “спромоглися” за перший квартал майже виконати річний інфляційний план, такого давно не було. Проте на це є об’єктивні й суб’єктивні причини. Насамперед відсутність структуризованих урядових кроків з реформування паливноенергетичного комплексу і сільського господарства. “Ми спостерігаємо повну розбалансованість у цих питаннях, а вони є одними зі стратегічних. Тут можна було б прийняти певні шокові кроки: відкрити внутрішній ринок для дешевої зовнішньої продукції, збити ціновий ажіотаж і дочекатися власного нового врожаю. Проте, наголошую, без структуризованої реформи всі “шоки” не дадуть відповіді, як вийти з кризи. Українці очікують інфляційних змін, і ці очікування теж певною мірою породжують інфляцію, тут уряд має чітко визначитись”, — підкреслив пан Пасхавер.

Цю думку підтримує і голова Асоціації банків України Олександр Сугоняко. Він переконаний, що на споживчому ринку є чималий дисбаланс між продуктивністю праці, продуктивністю виробництва та величиною доходів населення. У нас більше грошей, ніж товарів і послуг на ринку. “НБУ намагається зменшити кількість грошей на ринку, викуповуючи гривню, але її надлишок залишається дуже високим. Тут варто згадати і про роль дочірніх банків, які завозять значні кошти до України , а це все сегменти, які впливають на ту ж інфляцію і ціни”, — констатує Олександр Сугоняко.

До речі

Президент Віктор Ющенко закликає Кабінет Міністрів підготувати зміни до держбюджету на 2008 рік з урахуванням зростання інфляції, що спостерігається з початку нинішнього року (9,7% у січні—березні). Про це вчора на брифінгу повідомив перший заступник глави СП Олександр Шлапак. За його словами, такий заклик пролунав на вчорашній зустрічі Президента з Прем’єром Юлією Тимошенко і Головою Верховної Ради Арсенієм Яценюком. Також глава держави висловився за перегляд інших макропрогнозів на 2008 рік з урахуванням високої інфляції.

Віталій ЧЕПІЖКО