Постоянный адрес: http://ukrrudprom.ua/digest/dfhfhdjd180707.html?print

Із 15 цистерн утворилося 2,5 тисячі тонн кислоти

Дело, 18 июля 2007. Опубликовано 10:23 18 июля 2007 года
Жовтий фосфор — це сильноядовита, вогненебезпечна кристалічна речовина від світло-жовтого до темно-бурого кольору.

Плавиться при +44 градусах Цельсія, кипить при +280 градусах. У воді не розчиняється, у повітрі легко окислюєтся і самозагорається. Горить з виділенням густого білого диму. В такому стані його легко погасити водою. Для запобігання самозапалення жовтий фосфор зберігається і перевозиться під шаром води з розчином хлориду кальцію.

Ця речовина загорається при температурі трохи вище за 20 градусів і в процесі з’являються оксиди фосфору у вигляді туманоподібних сполук. Люди мені повідомляли з місця події, що бачили, як білі пластівці падали з неба. В результаті катастрофи на місці події під час реакції сформувалося 2,5 тисячі тонн кислоти. Для мешканців навколишніх поселень виникла небезпека отримати опіки легенів та шкіри, особливо у перші години. Ознаки ураження при інгаляційному отруєнні проявляються в середньому через чотири дні, але можуть з’явитися і пізніше. Як правило, це нудота, блювання, важке дихання. Після попадання на шкіру фосфор загорається, і людина отримує опіки 2-3-го ступеню, при цьому фосфор всмоктується шкірою, що призводить до загального отруєння організму.

Ця катастрофа небезпечна і для навколишнього середовища — найбільше постраждає земля, яка багато років буде непридатна для користування і не тільки, бо там не буде рости рослинність. Справа в тому, що грунт любить нейтральне середовище, а тут ми маємо кисле, ще й дуже кисле. Аварійні служби із МНС нейтралізують кислоту якимись лугами, приміром, оксидом кальцію або ж каустичною содою для того, щоб утворилися добрива, які потім використають для сільського господарства чи інших галузей.

Костянтин КАЗДОБІН, доктор хімічних наук