Постоянный адрес: http://ukrrudprom.ua/digest/dertrtytyutyio241008.html?print

Брюссель проти “газового ОПЕКу”

Україна молода, №200, 24 жовтня 2008. Опубликовано 09:38 24 октября 2008 года
ЄС погрожує переглянути газові угоди з Росією.

Єврокомісія висловила рішучий спротив ідеї створення так званого “газового ОПЕК” трьома найбільшими світовими експортерами газу — Росією, Іраном та Катаром. Євросоюз перегляне свою енергетичну політику, якщо згадані три країни реалізують цей проект, заявив представник ЄК Ферран Тарраделлас. За його словами, Єврокомісія вважає, що “найкращі умови продажу таких продуктів, як газ, — це вільний і прозорий ринок”. “Єврокомісія принципово виступає проти картелів для торгівлі продукцією, і вуглеводи не є винятком”, — наголосив Тарраделлас.

Російські експерти, зі свого боку, висловлюють сумніви, що за теперішніх умов “газовий ОПЕК” може бути створений. Аналітик RusEnergy Михайло Крутіхін заявив у інтерв’ю БіБіСі, що заява в Тегерані “великої газової трійки” нічого не варта: “На цей час більша частина газу поставляється по трубах і за довготерміновими контрактами, які базуються на конкретних формулах ціни. Жодної картельної змови на існуючому ринку бути не може”. Крутіхін вважає, що координація дій між експортерами стане можливою лише тоді, коли скраплений газ становитиме 20—30 відсотків світового ринку.

У цьому випадку йдеться, швидше, про черговий політичний шантаж. Європа і США неодноразово виступали проти створення такої організації, яка зможе маніпулювати світовими цінами на газ та загрожувати глобальній енергетичній безпеці. З обох боків Атлантики вже переконалися, що Москва часто використовує газове питання як інструмент політичного тиску, наприклад, у відносинах з Україною. Іран також має проблеми, і не лише у зв’язку з західними санкціями на розвиток власних ядерних програм, а передусім із малими на цей час експортними потужностями його газовидобувного сектору. Багато європейських компаній саме з цієї причини заморозили мільярдні угоди з Тегераном.

Олександр ШИМАНСЬКИЙ