Постоянный адрес: http://ukrrudprom.ua/digest/Zima_z_plyusom.html?print

Зима з плюсом

Україна молода, № 209-210, 18 листопада 2011. Опубликовано 18:06 18 ноября 2011 года
Вчені припускають, що до 2100 року клімат України може потеплішати майже на чотири градуси. Радіти цьому чи непокоїтися?

Завтра гідрометеорологічна служба України відзначатиме 90—річний ювілей свого заснування. Між іншим, погоду в нашому домі “роблять” більше 5 тисяч людей — саме завдяки їм ми знаємо, брати з собою сьогодні парасольку чи варто вдягтися легше. І саме до них звертаємося, коли хочемо дізнатися, коли нарешті закінчиться спека чи піде такий довгоочікуваний дощ… Але останніми роками у нас що не пора року — то якась аномалія. Погода стала примхливою і нерідко випробовує нас крайнощами — кидає “то в жар, то в холод”. От і цьогоріч на календарі — друга половина листопада, а деякі дерева ще не поспішають скидати своє листя. Нас уже не здивуєш Новим роком без снігу, каштанами, які вдруге цвітуть через теплу осінь, спекотним травнем… Що відбувається з погодою і чого чекати від неї в майбутньому, про це ми розмовляємо з директором Українського науково—дослідного гідрометеорологічного інституту МНС України та НАН України, доктором географічних наук, членом—кореспондентом НАНУ Володимиром Осадчим.

“Узимку матимемо не надто приємну погоду”

— Володимире Івановичу, можете сказати, якої зими українцям чекати цьогоріч?

— Робити довгострокові прогнози — справа невдячна. Якщо вам хтось скаже, що може спрогнозувати зиму, не вірте! Занадто складними є синоптичні процеси, які відбуваються на Земній кулі. Довгострокові прогнози, як правило, не справджуються. Можна вірити прогнозам на 3—5 діб уперед. Не більше!

Проте, враховуючи тенденції, можу сказати, що місяць лютий у нас стає останнiми роками все холоднішим. Якщо середня температура лютого в 1996—2000 роках була мінус 1,9оС, то середня в 2006—2010—му — вже мінус 3 градуси. А от грудень стає теплішим, листопад — теж.

— Учені вашого інституту спрогнозували, що до 2100 року в Україні температура підвищиться на 2—3,8 градуса. Наскільки суттєві зміни для країни це спричинить?

— Це не стільки прогноз, скільки проекція зміни клімату. Це не означає, що саме так і буде. Але судячи зі змін температури повітря, які ми спостерігаємо на території України, в першу чергу температура підвищується взимку. А також навесні — в березні—квітні. Нами встановлено, що потеплішання зим вже призводить до перерозподілу водного стоку. Його об’єм узимку збільшується. З одного боку, для водного господарства це краще. Але збільшення температури взимку призведе до зростання кількості захворювань як людей, так і рослин та тварин. Адже взимку ми матимемо не надто приємну погоду: невисоку температуру від мінус 1 до плюс 2 градусів і високу вологість. Для організму це важко, а для життєдіяльності, наприклад, вірусів — дуже добре, адже за низьких температур вони не виживають і не розмножуються. Тому, наприклад, у вологу плюсову погоду людина має більше шансів підхопити грип, ніж на тріскучому морозі. Але варто пам’ятати, що на тлі загальної “теплої” тенденції можуть бути і різкі провали температури — до 30 градусів морозу.

А от для літнього періоду характерна циклічність коливань температури тривалістю в 60—65 років. Зараз ми перебуваємо на піку цього циклу і в наступні 30 років буде спад температури приблизно на один градус. Це добре — літні місяці будуть не такі спекотні, й ми почуватимемося комфортніше.

Поки що кліматичні зміни для сільського господарства нашої країни лише на користь. На думку західних експертів, вже зараз в умовах кліматичних змін ми можемо вирощувати в 4 рази більше зернових, ніж вирощували досі. І той чудовий урожай, який ми мали цього року, свідчить, що умови для розвитку сільського господарства справді покращилися. А ще взимку ми можемо економити більше палива.

— Які фактори впливають на погоду в Україні?

— Їх дуже багато. Як зовнішніх, так і внутрішніх. Зовнішні — це стан Сонячної системи, активність Сонця, плями на ньому, сонячне випромінювання, зміна кутової швидкості обертання Землі. Внутрішні — це стан гідросфери, атмосфери, літосфери, біосфери і кріосфери. Наприклад, Чорне море має значну теплоємність і може суттєво впливати на температуру на узбережжі. Як відомо, море повільніше нагрівається, але й повільніше вистигає. Якщо, наприклад, температура води в Чорному морі становить 15 градусів, у Ялті може бути плюс 5, тоді як у нас, у Києві, лише плюс 2.

Важливу роль відіграють циркуляційні процеси в атмосфері. В лютому 2009 року ми спостерігали ситуацію, коли в нашій країні температура була 9 градусів тепла. І глобальне потепління тут ні при чому! Просто холодне повітря з півночі через Францію, Італію потрапило до Африки і, нагрівшись там, повернулося через Чорне море в Україну. От і вся причина аномально теплого лютого 2009 року. А, наприклад, входження арктичного повітря з Північно—Льодовитого океану може понизити температуру й до 10—25 градусів із позначкою мінус.

— Кажуть, наші Карпати є своєрідним щитом від кліматичних несподіванок. Це так?

— Звичайно. Якщо йде фронт із південного заходу, влітку Карпати першими приймають на себе цей удар. Гори затримують циркуляційні процеси. Тепла повітряна маса в горах підіймається на величезні висоти — до 15—17 км. Там іде конденсація і випадає велика кількість опадів. Через це в Карпатах так часто йдуть дощі, ллють зливи, випадає град.

“Вплинути на стихію не можемо, але маємо бути попередженими”

— Кількість стихійних явищ на планеті дедалі збільшується. Ця тенденція зберігатиметься?

— Так. По всьому світу кількість стихійних метеорологічних явищ зростає. В Україні їх частота збільшилася в усіх регіонах країни. Це серйозна проблема, з якою зіткнулося людство. Що тут слід робити? Треба створювати методи й технології, які б допомогли прогнозувати ці явища. Для цього в світі використовують найкращі уми, суперкомп’ютери, супутникові технології тощо. Вплинути на ці процеси ми не можемо, а от бути попередженими і вжити якихось заходів, щоб зменшити наслідки, зберегти людські життя, — цього досягти цілком реально.

— У ваших планах є створення міні—силіконової долини на території інституту. Розкажіть, що це буде?

— Річ у тім, що за свою багатовікову історію людство навчилося виготовляти найсучаснішу зброю, а от точно прогнозувати погоду — ні. Тому що це занадто складна багатофакторна проблема, яка потребує використання найпрогресивніших знань і технологій у галузі хімії, фізики, математики, біології, термодинаміки, механіки тощо. І ми хочемо, щоб у нашій галузі працювали найкращі уми, найталановитіші люди.

Територія біля нашого інституту — 13 гектарів. І саме тут ми хочемо створити потужний національний центр гідрометеорології. Тут будуть різноманітні лабораторії, системи прийому й обробки супутникової інформації, центр збереження даних, центр з обробки планової інформації і прогнозування тощо. Тут же плануємо збудувати новий Гідрометцентр, нове приміщення Центральної геофізичної обсерваторії, новий лабораторний корпус для інституту. А ще — житло для нових кадрів. Саме цим ми збираємося привабити в нашу галузь талановиту молодь. Адже невисокими зарплатами, які в нас регулюються тарифними сітками, її дуже важко заманити.

Словом, це буде дуже потужний осередок iз серйозними інтелектуальними і технологічними ресурсами, де використовуватимуть всі передові досягнення науки і техніки для прогнозування гідрометеорологічних умов на території України. Ці наміри ми вже обговорювали з міністром МНС Віктором Балогою, і він нас підтримав. Сподіваюся, що уряд теж підтримає і ми отримаємо на це кошти. Тому що гідрометеорологічна безпека — це важливий аспект національної безпеки держави.

Думка з приводу

— Нещодавно Україна ніяк не могла визначитися з переведенням стрілок годинників. На “зимовий” час ми все—таки перейшли. Як, на ваш погляд, бути далі? Припинити на цьому практику переведення стрілок чи все ж таки навесні повернутися до “літнього” часу?

— Вважаю, що до “літнього” часу повертатися варто. Ми маємо максимально використовувати природу для свого ж комфортнішого життя. Уявіть собі: ви прокинулися вранці о сьомій, а сонце вже встало давним—давно. Їдете на роботу, а воно вже пече немилосердно. А найкомфортніше просинатися, коли сонце щойно піднялося, воно ще лагідне і красиве. Водночас улітку на нашій території о 20.39 сонце вже зайде. Ми тільки прийшли з роботи, ледь встигли повечеряти і подивитися новини, а за вікном уже темно! Найкраще жити в гармонії з природою. І треба давати людям таку можливість. Так, переведення стрілок годинників дехто сприймає болісно, але краще тиждень “перехворіти”, налаштовуючись на новий час, ніж свідомо урізати тривалість світлої частини доби.

До речі

— А наскільки люди сьогодні навчилися керувати погодою? Тобто викликати дощ або розганяти хмари?

— Ще в 60—80—х роках у Радянському Союзі вели дуже серйозну наукову роботу в галузі активного впливу на метеорологічні процеси. Звичайно, ця діяльність була засекреченою. Працювали над цим і в нашому інституті. На третьому поверсі тоді стояли міліціонери, і будь—хто в секретну зону потрапити не міг. Уявіть собі: в інституті було чотири літаки, три радіолокатори, потужний полігон у Дніпропетровській області! Вся ця техніка, а також майже 500 людей працювали в цьому напрямi.

І в ті роки справді було створено низку методів активного впливу на метеорологічні процеси, які застосовували і з цивільною метою. Наприклад, навчилися розсіювати тумани над аеропортами, підвищувати рівні води у водосховищах Криму, “розчищати” небо над територією, де були встановлені системи супутникового зв’язку, що керували польотами космічних апаратів. На жаль, безгрошів’я призвело до того, що наразі в цьому напрямi ведуться тільки експериментальні роботи шляхом математичного моделювання. Всі натурні експерименти практично припинено.

Востаннє ці свої розробки наші фахівці задіювали в 1986 році, після аварії на Чорнобильській АЕС, тоді їхнім завданням було не допустити випадіння радіоактивних дощів. Також у 2010 році метеорологи разом із військовими “розганяли хмари” перед військовим парадом, щоб забезпечити хорошу погоду під час урочистостей з нагоди Дня перемоги. Тоді в нас це вийшло. Адже висота хмар над Києвом була до 5 тисяч метрів. Але якби хмари були на висоті 7—10 тисяч метрів, ми б нічого не вдіяли. Бо літаки, що використовували при цьому, на таку висоту просто не піднялися б. Але в нас є потенціал, який у майбутньому дозволив би використовувати такі технології для мирних завдань. Наприклад, для збільшення опадів у Херсонській, Миколаївській і Одеській областях.

Профорієнтація

— У яких ВНЗ сьогодні готують кадри для вашої служби?

— Їх усього два. Це Київський університет імені Тараса Шевченка й Одеський екологічний університет. До речі, ми зараз спільно з Міністерством освіти і науки хочемо організувати конкурс для старшокласників, переможці якого зможуть опановувати професії в галузі синоптики, кліматології і гідрології безкоштовно. Наша мета — заздалегідь відбирати талановиту молодь для роботи в галузі.

Ліна КУШНІР