Постоянный адрес: http://ukrrudprom.ua/digest/Lovlyachi_Kuchmu.html?print

Ловлячи Кучму

The Economist, 1 апреля 2011. Опубликовано 19:00 04 апреля 2011 года
Що ховається за переслідуваннями колишнього президента?

Жахливе вбивство журналіста Георгія Гонгадзе, яке сталося 11 років тому, більше скидалося на демонстративне покарання, ніж на спробу змусити мовчати критичного журналіста, ідеться у статті. Тогочасний президент Леонід Кучма після оприлюднення таємних записів майора Мельниченка спочатку втратив свою репутацію, а згодом і посаду.

У 2000 році вбивство спонукало до дій учасників народного руху проти Кучми, що ніби провіщало Помаранчеву революцію. Наступний президент — Віктор Ющенко — обіцяв розкрити вбивство, однак марно. У 2005 році, йдеться далі у статті статті, колишній міністр внутрішніх справ, якого підозрювали в організації вбивства, застрелився.

24 березня прокуратура звинуватила Кучму у причетності до вбивства. Мало хто вірить, що наказ убивати віддавав Кучма, однак “він створив атмосферу, у якій вбивство могло статися і не бути правильно розслідуваним”, зазначається у статті. Якщо українці сумніваються, чи екс-президента буде притягнуто до суду, то з тим, що Віктор Янукович порушив справу не заради справедливості, погоджується переважна більшість.

Лідерка опозиції Юлія Тимошенко стверджує, що арешт Кучми — це всього лиш піар-хід, спрямований на те, щоб відволікти увагу людей від економічних бід та підвищити популярність Януковича. Тимошенко переконана, що за місяць від справи не залишиться і сліду. Автор нагадує, що і проти неї, колишнього прем’єр-міністра, ведеться розслідування. Тож справа проти Кучми може бути порушена для того, щоб заперечити звинувачення у вибірковості правосуддя. “Янукович також міг керуватися бажанням помститися Кучмі за те, що той часто принижував його і відмовився застосувати зброю під час помаранчевого повстання у 2004 році”, — ідеться у статті.

Чинний президент може “проявляти правосуддя” і для того, щоб здобути довіру Заходу, який критикує його “за узурпацію влади та утиски демократії”. Захищати Кучму “не так в українських судах, як в очах західних урядів” буде Алан Дершовіц, відомий американський адвокат і гарвардський професор. Він вже заявив, що “справи, порушені для того, аби показати систему у вигідному світлі, завжди даватимуть несправедливі результати”.

Юлія Мостова, редактор тижневика “Дзеркало Тижня”, так витлумачила ситуацію: “Януковичу слід позбутися зайвої ваги, і він починає викидати деяких сторонніх людей за борт”. Кучма може стати першою, але не останньою помітною жертвою, зауважується у статті.

Утім справа не вплине ні на корупцію, ні на перерозподіл активів, ні на низький рівень життя звичайних громадян. Більше повноважень отримають тільки спецслужби та прокуратура, що дає Януковичу і його команді ще більше підстав “залишатися при владі так довго, як вони тільки зможуть”.