Постоянный адрес: http://ukrrudprom.ua/digest/CHomu_Kiv_ne_ma_kandidata_na_golovu_MVF.html?print

Чому Київ не має кандидата на голову МВФ?

Українська служба Бі-Бі-Сі, 24 травня 2011. Опубликовано 10:57 25 мая 2011 года
Розпочинається висунення кандидатів на посаду голови МВФ. Чому Київ не висуває свого кандидата? І чому така можливість навіть не обговорюється?

Ці питання Бі-Бі-Сі прокоментував Ерік Найман, керуючий партнер інвестиційної компанії “Капітал Таймс”.

— По-перше, є проблема — Україна є одним з найбільших одержувачів грошей від МВФ. Тому українець фізично не повинен очолювати цю організацію. Чи навіть бути у керівних органах. Окрім того, вага України в МВФ надто маленька, щоб вона впливала на призначення такої людини. І плюс до цього — в Україні немає кандидатів, які могли б пересилити своїм авторитетом кандидата від інших країн, економічно більш вагомих.

- А чи взагалі є в Україні такі банкіри, які за своїм життєвим досвідом, за знаннями макроекономічної ситуації, фінансової сфери, могли хоча б теоретично претендувати на це?

— Тут мало знань, тут потрібен авторитет на міжнародній арені. Тобто, питання насамперед авторитету серед міжнародних фінансистів та економістів.

- Нещодавно було повідомлення, що банкір з Казахстану, який очолює тамтешній центробанк, міг би бути претендентом. Наскільки це реально? І загалом, чи є у країнах СНД людина, яка могла б бути, як ви кажете, достатньо авторитетною для такої посади?

— Вкрай малоймовірно, що хтось із країн СНД отримає таку можливість у найближчі роки. Скоріше, можна говорити навіть про азійську країну чи латиноамериканську.

- Також були повідомлення, що країни, які розвиваються наполягають, щоб це був представник саме від них. Чи можемо ми побачити керівника МВФ не зі “Старої Європи”?

— Таке можливо. Звичайно, якщо так, то в МВФ відбудеться ціла революція. Бо тоді країни Європи відчуватимуть себе скривдженими. Вони можуть почати вести “підкилимову” боротьбу проти такого голови, якщо він буде.

Але це важко і малоймовірно. Думаю, навряд чи хтось зараз піде на конфлікт з країнами “Старої Європи”. І ймовірніше за все, це кандидат буде саме від Європи.

- Наскільки важливою є посада голови Міжнародного валютного фонду у фінансовій ситуації у світі? Тобто, на що впливатиме та людина, призначення якої ми можемо побачити приблизно за місяць?

— Економічна роль МВФ під час кризи багаторазово підсилилася. По-суті, це позичальник останньої інстанції для більшості країн, включно з Грецією чи Португалією…

І це прообраз світового центрального банку. Тому це дуже важлива роль і дуже важлива позиція.

Це також може бути побудова нової фінансової моделі. Можливо, нова світова резервна валюта, чи співучасть у створенні такої валюти. Зараз перед глобальною економікою стоять великі виклики.

- Чи правильно я вас зрозумів? Ви говорите, що ця людина визначатиме напрямки діяльності відповідно до своєї ваги і своїх амбіцій?

— Залежить від того, як зарекомендує себе ця людина. Наскільки буде “пробивною” і політично активною.

Тому що голова МВФ — це більше політик, ніж економіст. Мало бути гарним економістом, потрібно бути чудовим політиком. І наскільки вдасться новому голові бути успішним саме з політичної точки зору, настільки важливою буде роль МВФ.

- І як ви думаєте, чи велика бійка буде за цю посаду? Зараз кандидатами називають щонайменше десять людей і це тільки початок…

— Можливо, це буде однією з тем для переговорів президента США Барака Обами, який зараз прилетів до Європи.

Я думаю, що за підсумками переговорів на найвищому рівні, буде визначена кандидатура.

- Тобто, кандидатура, яка матиме найбільші шанси?

— Якщо цю кандидатуру підтримають США і Європа, цього буде достатньо.

Олександр БОНДАРЕНКО