Постоянный адрес: http://ukrrudprom.ua/digest/CHi_robit_Rosya_stavku_na_zalznu_YUlyu.html?print

Чи робить Росія ставку на “залізну Юлю”?

Rzeczpospolita, 9 декабря 2009 . Опубликовано 17:41 09 декабря 2009 года
То Путін таки за Юлю чи ні?

Під час щорічного “теледіалогу” з народом Владімір Путін заявив, що не підтримує Юлію Тимошенко на президентських виборах в Україні. Однак багато хто переконаний в протилежному — от тільки така підтримка є не надто вигідною для самої кандидатки, а тому краще її не афішувати.

Під час нещодавнього “телевізійного діалогу” з народом прем’єр-міністр Росії Владімір Путін підкреслив: “Я не підтримую Юлію Тимошенко на виборах президента України”. Але насправді все може бути зовсім інакше.

Менше ніж за два тижні до цього, під час присвяченої здебільшого газовим питанням зустрічі Путін-Тимошенко в Ялті, російський прем’єр-міністр виразно — навіть демонстративно — її підтримував. Але, як зазначили українські ЗМІ, така відкрита підтримка була б для неї невигідною.

На сході України — а отже здебільшого серед російськомовного і проросійського населення — найбільшою підтримкою продовжує користуватися колишній прем’єр-міністр Віктор Янукович. Пані Тимошенко бореться насамперед за електорат на заході країни. А там Росію не люблять. І, можливо, власне тому Путін офіційно відхрестився від “залізної Юлі”. Однак варто зауважити, що, зробивши це, він не підтримав нікого іншого. Зокрема, і Януковича, який вважається головним прихильником тісної співпраці з Росією.
Нещодавно один із депутатів Блоку Юлії Тимошенко Святослав Олійник висловив сподівання, яке, непевне, поділяє вся його політична сила. “Я думаю, Кремль підтримує якраз Тимошенко”, — доводив він в інтерв’ю для російського видання “Коммерсантъ-Власть”. І переконував, що Янукович для Москви — нецікавий партнер. “Він надто регіональний, надто східний”, — стверджував він. І, напевне, він має рацію.

Юлія Тимошенко вже довела, що вміє бути надзвичайно прагматичною. На практиці це означає, що так само, як чинний президент Віктор Ющенко намагається реалізувати якісь ідеї, наприклад, інтеграції з Європою (інше питання — наскільки вони ефективні), прем’єр-міністр Тимошенко має програму настільки універсальну (тобто популістську), що готова співпрацювати з кожним. Усе залежить від того, наскільки це буде корисно для неї самої.
Росія, без сумніву, може дати їй більше, ніж Європа. Брюссель не хоче дати Україні навіть надії на членство в ЄС, а вимагає реформ — а Москва обіцяє багато конкретних речей, наприклад поступки при купівлі газу. Натомість вона вимагатиме сплати політичного рахунку, але цим “залізна Юля”, судячи з усього, не переймається.

З точки зору Росії, оптимальний варіант — вихід у другий тур двох кандидатів, Януковича і Тимошенко. Тоді росіяни були б упевнені, що майбутній президент України буде більш зацікавленим у співпраці з Москвою, ніж з Брюсселем, не кажучи вже про Варшаву. І, можливо, власне про цього і прагнуть російські лідери.

Пьотр КОСЦИНСЬКИЙ

Перевод — Inozmi