Постоянный адрес: http://ukrrudprom.ua/digest/Banki_taki_povertayut_depoziti.html?print

Банки таки повертають депозити

Економічна правда, 5 червня 2009. Опубликовано 11:41 05 июня 2009 года
Проте, щонайменше до кінця цього року ми будемо жити без кредитів.

Нацбанк зняв мораторій на дострокове повернення вкладів фізичних осіб іще 12 травня. Проте досі не було повної впевненості в тому, що перепону для отримання грошей насправді усунуто.

Самої заборони офіційно не існувало ще з грудня. Банки керувалися скоріше роз'ясненням голови НБУ Володимира Стельмаха, в якому він ніби то виклав власну думку з цього питання.

Тому “Економічна правда” провела опитування 36-ти банків з метою з'ясувати, чи вони повертають депозити достроково. Двоє відмовилися надавати інформацію — “Сітібанк Україна” та “Каліон Банк Україна”. Інші, здебільшого, відповіли “так”. Приблизно у чверті установ повернення ускладнене чи можливе лише за попередньою заявою.

І лише банки з тимчасовою адміністрацією не повертають депозити достроково, тому що саме введення ТА супроводжується мораторієм на виплату грошей на півроку. Проте, “Надра Банк” вже кілька тижнів гроші потроху віддає.

Отже, висновок перший — найбільші банки, які тримають левову частину депозитів населення, вже повертають кошти.

Якщо вам хоча б в одній з установ, що відповіли “так” нашому виданню, відмовляють у виплаті, — можете прямо посилатися на “Економічну правду”. Та, звичайно, звертатись до редакції — видання залюбки оприлюднить будь-яку спробу банку утримати гроші вкладників.

Опитування також мало на меті з'ясувати, чи надають банки кредити: іпотечні та споживчі. З'ясувалося, що дев'ять установ дають гроші на купівлю житла — чи то на первинному, чи то на вторинному ринку. Деякі з них працюють лише за програмами з Державною іпотечною установою.

Споживче кредитування надають дев'ять банків — причому, п'ять з них працюють і з іпотекою. “Фінанси та Кредит” також кредитують купівлю КРАЗів: банк та виробника цих авто відносять до однієї фінансово-промислової групи.

Також зрідка купівлю автівок кредитує “Ощадбанк”. Відомо, що дуже активно на ринку автокредитування сьогодні працюють “Укрсиббанк”, “Форум”, “Астра Банк”, “Індекс Банк”, “CreditEuropeBank”. Деякі з них не увійшли до нашого опитування.

Водночас, експертна оцінка умов кредитування показує, що фактично кредитування відсутнє. Здебільшого, по іпотечних кредитах перший внесок має складати не менше 50%.

Автомобілі продають з першим внеском від 30%, а здебільшого — від 50%. Самі ці умови є дуже жорсткими. “Вже немає можливості купити в кредит авто чи квартиру, маючи в кармані десять гривень”, — так описав нові умови один із банкірів.

Але і це не все. Отримувач кредиту має показати дуже великий офіційний дохід. А це, в умовах кризи, майже неможливо — всі ті, хто міг отримати кредит, вже зробили це в попередні роки.

Нарешті, відсутнє валютне кредитування. Формально, мораторію на нього вже немає. Проте, діють постанови НБУ №107 та №109, які вимагають від банків формування резервів по цих кредитах у гривні. А це суперечить фінансовій логіці. Крім того, гривні сьогодні в банках майже немає.

Отже, банківська система сьогодні існує сама для себе. Депозити установи вже повертають, але кредитів ми не побачимо ще довго. А враховуючи, що попереду ще друга хвиля кризи, а кілька банків потребують капіталізації з боку держави, щонайменше до кінця цього року ми будемо жити без кредитів.

Хіба що, банки будуть тішити наше око гарними вітринами. Та і це непогано. Нехай хоч гроші видають.