Спільні підприємства в цих галузях уже заплановані, а от злиттю “Нафтогазу“ з “Газпромом” керівництво України поки що опирається. Але воно потребує грошей — і тому на багато що готове.
Росія трубить про економічний наступ на Україну. На кону злиття “Газпрому” та “Нафтогазу”, а також анексія українського атомного сектора.
Оглядаючись назад, бачиш, наскільки стратегічно продуманою була вступна атака. Шахові ходи Росії, схоже, розплановані аж до досягнення цілі. Пропоную об’єднати російський газовий концерн “Газпром” з українським державним “Нафтогазом” — сказав російський прем’єр Владімір Путін укінці квітня. Коли перша паніка в Україні розвіялася, шеф “Газпрому” Алєксєй Міллєр у понеділок заспокійливо зауважив, що злиття ж може відбуватися “поетапно”. І взагалі “Росія й не думає нав’язувати Україні якісь схеми”, додав кремлівський господар Дмітрій Медвєдєв у вівторок. Та якщо поставитися до питання об’єднання прагматично, “всі залишаться задоволені”.
Те, що ще кілька місяців тому було немислимим, раптом почало всерйоз обмірковуватися. Концерни, які недавно терзали один одного газовими війнами, так що аж замерзало пів-Європи, тепер на шляху до злиття. Росія поклала око і на українські авіабудування та атомну енергетику.
Потрібен новий кредит МВФ
Росія трубить про наступ по всіх економічних фронтах. І ломиться в напіввідчинені двері нового українського керівництва. Не те, щоб воно хотіло розпродати країну Москві, як нарікає опозиція. “Але воно потребує грошей”, — пояснює Володимир Саприкін із Центру Разумкова. І тому на багато що готове. Тут уже й ЄС насторожився. Днями стало відомо, що Україна вже до кінця року може стати асоційованим членом ЄС.
Економічна криза поставила Україну на коліна. Аж на 15% скоротився ВВП в 2009 році. Міжнародний валютний фонд (МВФ), який втрутився ще наприкінці 2008-го, обговорює зараз новий пакет допомоги. Росія, одна з фінансисток МВФ, за словами Медвєдєва, теж підтримуватиме Україну в міжнародних фінансових інституціях.
Відколи після президентських виборів у лютому російськомовний Віктор Янукович змістив ворожих до Росії попередників, Москва взяла інший тон. “Москва хоче скористатися моментом і через те надзвичайно агресивна”, — каже Володимир Дубровський з “CASE Україна”. Вона поспішила дати знижку 30% на газ. І першою поступкою здобула право лишати Чорноморський флот у Криму до 2042 року. То був лише затакт, вважають експерти. “Тепер черга наступних послуг, — каже Саприкін. — На кону вся енергетична галузь”.
Але злиття “Газпрому” з “Нафтогазом” навіть українській владі здається перегинанням палиці. Через те ведуться пошуки альтернативи. За даними російського віце-прем’єр-міністра Іґоря Сєчіна, зараз обмірковують заснування спільного підприємства. “Росія представила свою пропозицію, а Україна її ретельно розглядає”, — пояснив він. А Росія залюбки б отримала доступ до української трубопровідної мережі!
Москві хочеться здобути атомний сектор
Зі злиттям зволікається, тож Росія тисне ідеєю про об’єднання атомних секторів. У жодній іншій країні немає стільки російських ядерних реакторів, як в Україні. Вони й так постачаються сировиною з Росії. Улітку мав би бути подовжений договір про поставки. Але Путін хоче більшого, а саме створення закритого циклу. Через спільне підприємство Росія зможе здобути доступ до великих уранових родовищ в Україні. Цього тижня вже благословили спільне літакобудівне підприємство. “Росія пускає найвищий тиск, щоб дістатися до української промисловості”, — каже Саприкін. Незабаром росіяни можуть бути допущені до аукціонів з продажу таких ласих шматків, як телефонна компанія “Укртелеком” або теплові електростанції, припустив український віце-прем’єр Сергій Тігіпко в вівторок.
А що саме потрібно Москві, Путін оголосив укінці квітня: “Ми хочемо все разом”.
З одного погляду
Росія наступає й нав’язує ідею об’єднання “Газпрому” та “Нафтогазу”, посягає на українську атомну енергетику й літакобудування. Поки росіяни готуються до головного удару, МВФ обговорює з Києвом умови нових кредитів.
Едуард ШТАЙНЕР
Что скажете, Аноним?
[21:35 14 ноября]
[20:07 14 ноября]
16:50 15 ноября
16:40 15 ноября
16:30 15 ноября
16:20 15 ноября
16:10 15 ноября
15:50 15 ноября
15:35 15 ноября
15:00 15 ноября
14:30 15 ноября
[16:20 05 ноября]
[18:40 27 октября]
[18:45 27 сентября]
(c) Укррудпром — новости металлургии: цветная металлургия, черная металлургия, металлургия Украины
При цитировании и использовании материалов ссылка на www.ukrrudprom.ua обязательна. Перепечатка, копирование или воспроизведение информации, содержащей ссылку на агентства "Iнтерфакс-Україна", "Українськi Новини" в каком-либо виде строго запрещены
Сделано в miavia estudia.