Rambler's Top100
ДАЙДЖЕСТ

Іранські дрони-камікадзе можуть бути небезпечнішими за дорогі ракети. Вони дешеві та летять далеко. Чи можуть вони змінити хід війни?

[08:30 07 октября 2022 года ] [ Forbes-Украина, 6 жовтня 2022 ]

Останні тижні Україна мало не щодня потерпає від атак іранських дронів-камікадзе Shahed-136 (вони ж “Герань-2”). Схоже, що Росія отримала достатньо багато цих безпілотників. Але наскільки вони ефективні і чи здатні істотно змінити хід війни.

Ще навесні американські ЗМІ з посланнями на чиновників США почали говорити, що в Росії вичерпуються резерви високоточних ракет. Пізніше це ж саме підтвердила українська розвідка. Військове командування РФ спробувало домовитися про поставки ракет ыз Китаєм і навіть Північною Кореєю. Але, схоже, ці переговори не дали результату. 

Росія почала використовувати старі й невисокоточні ракети Х-59, Х-22 (та їхні аналоги). Також росіяни почали систематично обстрілювати Миколаїв і Харків ракетами комплексів С-300, які були перепрофільовані з протиповітряної оборони в наземні ударні системи. 

Але, схоже, що й це не вгамувало запит Кремля на руйнування тилових міст. У липні стало відомо, що Росія домовляється з Іраном, про поставку його безпілотників.

Чому дрони поставляє Іран

На відміну від Росії Іран досить давно усвідомив значення безпілотних систем для розвідки і враження наземних цілей. 

Ще в 1990-х роках Тегеран налагодив оборонну співпрацю з Китаєм, включаючи закупівлю різноманітних комплектуючих для ракетних систем. Деякі перші іранські дрони мають “китайський вигляд”.

Також Іран використав підхід Китаю до створення “копій” західних зразків зброї. Наприклад, у 2014 році Іран стверджував, що йому вдалося створити копію захопленого американського БПЛА RQ-170, який пізніше отримав назву Shahed 191.

Аналогічно іранський безпілотник Shahed 129 розглядається як копія американського MQ-9 Reaper, а в ударно-розвідувальному Mohajer-6 багато хто бачить копію турецького Bayraktar TB-2.

Іран створив досить широку лінійку безпілотників: від маленьких розвідувальних БПЛА до великих ударно-розвідувальних систем. 

Науковий співробітник Вашингтонського інституту, аналітик з питань безпеки та оборони Ірану та регіону Перської затоки Фарзін Надімі вважає, що Іран може поставляти Росії такі БПЛА:

  • Shahed-129, розвідувальний і ударний безпілотний літальний апарат з тривалим режимом польоту (як повідомляється, до 24 годин), максимальним корисним навантаженням 400 кг і ефективною дальністю близько 2000 км при використанні з наземними або повітряними ретрансляційними станціями (оскільки в базовій версії відсутня можливість супутникового звʼязку);

  • Mohajer-6 середнього класу (радіус дії 200 км, корисне навантаження 40 кг, тривалість польоту 12 годин);

  • Shahed-123 і високоточний Shahed-131/136 та Kian-2 (заявлена ​​дальність 1500—2000 км);

  • Ababil-3, який може нести дві керовані бомби Qaem малого діаметра з боєголовкою вагою 1,7 кг і радіусом дії 6 км, або керовані ракети Almas верхнього удару з дальністю 8 км.

Точні параметри цих літальних засобів невідомі, адже Іран схильний завищувати показники. Наприклад щодо Shahed-136, заявлена дальність польоту якого складає 2500 км, ефективна дальність оцінюється лише в 1000 км. Тобто в 2,5 раза менше.

Точна вартість більшості іранських БПЛА також невідома. Ціна Shahed 129 складає близько $7,5 млн. Це приблизно в 3—4 рази дешевше, ніж вартість американського оригіналу MQ-9 Reaper. У 2020 році ВПС США купували їх по $32 млн. 

Дрони-камікадзе Shahed 136, які зараз найактивніше використовує Росія, можуть бути дуже дешевими, адже вони близькі за своїми характеристиками до китайських комерційних дронів. Наприклад, таких, які були використані українською стороною для удару по нафтобазі в Ростові. Тоді найімовірніше було використано китайський безпілотник Mugin-5 PRO, вартість якого складає від $10 000

“Іранські безпілотники не такі вже й дорогі, враховуючи, що вони містять комерційні компоненти. Українська оцінка Shahed-136 приблизно в $20 000 звучить правильно. Вони можуть бути ефективними, оскільки можуть бути використані і для ударів по військових цілях, а також як психологічна зброя, коли атакують Одесу та Білу Церкву, які знаходяться далеко від лінії бойових дій”, — пояснює Forbes Україна радник Центру стратегії, політики, планів і програм CNA, науковий співробітник Центру нової американської безпеки, Семюель Бендетт 

За словами аналітика, вони можуть бути досить точними. Їх запускають у великих кількостях, щоб подолати українську протиповітряну оборону та пройти її — рано чи пізно один Shahed-136 може прокрастися та вразити ціль. Ця насиченість робить дешеві та численні дрони такими небезпечними.

Іранські дрони-камікадзе можуть бути небезпечнішими за дорогі ракети. Вони дешеві та летять далеко. Чи можуть вони змінити хід війни? /Фото 1

Іранський дрон-камікадзе Shahed-136.

У чому небезпека іранських дронів-камікадзе

У середині вересня The Wall Street Journal із посиланням на командира 92-ї механізованої бригади ЗСУ, полковника Родіона Кулагіна повідомило, що внаслідок атак іранських дронів-камікадзе було підірвано п’ять українських артилерійських систем і два БТРи. 

Попри те що зараз існує дещо зневажливе ставлення до загрози іранських дронів-камікадзе, їх велика кількість дає змогу завдавати істотної шкоди. 

Іранські безпілотники нібито уже почали збирати на території РФ із комплектуючих, які доставляються транспортними літаками з Тегерану. За словами Семюеля Бендетта Росія може сама щодня збирати дрони-камікадзе. 

“Є твердження, що кілька російських підприємств можуть виробляти десятки таких дронів щодня. Враховуючи їхню низьку вартість і відносну нескладність, цілком можливо, що Росія зможе зібрати або виготовити велику кількість цих безпілотників”, — говорить радник Центру стратегій CNA.

Водночас Росія все більше починає використовувати дрони-камікадзе як заміну ракетних обстрілів. Зокрема, для ударів по спорудах і об’єктах в Одесі, Білій Церкві, Миколаєві та інших містах. 

Так як безпілотники зазвичай несуть на собі масу заряду в 10 разів меншу, ніж ракети, їх потрібно значно більше, і вони не здатні викликати такий миттєвий руйнівний ефект, як крилата або балістична ракета. У той же час збити 10—20 БПЛА для української системи ППО може бути значно складнішою задачею, ніж знищити 1—2 ракети. 

За останніми повідомленнями, дрони-камікадзе Shahed 136 українські військові почали знищувати навіть за допомогою стрілецької зброї. Але їх все ще багато, і принаймні частина може досягати цілей. 

За словами керівниці пресцентру Сил охорони та оборони півдня України Наталії Гуменюк, ЗСУ збили 36 іранських дронів, але 24 досягли цілі. Очевидно, Збройні Сили ще вибудовують оборону проти нових загроз.  

Росія продовжить терор населення в містах далеко від лінії фронту, використовуючи більш дешеві і більш масові технології, ніж ракети вартістю мільйони доларів. Для ворога важлива не стільки ефективність таких ударів, як сам факт психологічного і морального тиску на населення України. 

Володимир ДАЦЕНКО

Добавить в FacebookДобавить в TwitterДобавить в LivejournalДобавить в Linkedin

Что скажете, Аноним?

Если Вы зарегистрированный пользователь и хотите участвовать в дискуссии — введите
свой логин (email) , пароль  и нажмите .

Если Вы еще не зарегистрировались, зайдите на страницу регистрации.

Код состоит из цифр и латинских букв, изображенных на картинке. Для перезагрузки кода кликните на картинке.

ДАЙДЖЕСТ
НОВОСТИ
АНАЛИТИКА
ПАРТНЁРЫ
pекламные ссылки

miavia estudia

(c) Укррудпром — новости металлургии: цветная металлургия, черная металлургия, металлургия Украины

При цитировании и использовании материалов ссылка на www.ukrrudprom.ua обязательна. Перепечатка, копирование или воспроизведение информации, содержащей ссылку на агентства "Iнтерфакс-Україна", "Українськi Новини" в каком-либо виде строго запрещены

Сделано в miavia estudia.