Rambler's Top100
ДАЙДЖЕСТ

Олігархи можуть повернути вплив у післявоєнній Україні, якщо не робити негайних реформ — Bloomberg

[09:30 18 апреля 2023 года ] [ Тиждень, 14 квітня 2023 ]

Згідно із торішнім звітом співробітників МВФ, відновлення “олігархічних інтересів” визначено високим ризиком для реформ в Україні та майбутнього зовнішнього фінансування.

Проте олігархи є “не просто симптомом, але й причиною отруйного коктейлю” корупції, який стримував зростання Україною після здобуття незалежності. Про це та побоювання відродження влади олігархів в Україні на порозі європейської інтеграції йдеться на шпальтах Bloomberg.

На думку авторів, сьогодні багато залежить від рішень Зеленського, ЄС, США та міжнародних організацій на кшталт МВФ. Адже через війну олігархи ослаблені, а політичні рішення на паузі. Зокрема, щодо зміцнення інституцій та усунення умов, які дозволяють процвітати хабарництву. Неназваний європейський дипломат розповів Bloomberg, що ключові союзники з країн G7 тиснуть на Київ, аби уряд негайно відновив програми реформ.

Ексголова Нацбанку Валерія Гонтарева сказала виданню, що допомога мусить бути прив’язана до прогресу в показниках реформ навіть у час війни.

За її словами, парадокс полягає в тому, що Україні все ще можуть знадобитися деякі олігархи — ті, котрі можуть залишилися та реінвестували, а не виводити свої гроші на безпечніші ринки за кордоном. До них, на думку Гонтаревої, зокрема входить Рінат Ахметов.

Олігархи завдали серйозної шкоди перспективам України: вони перешкоджали іноземним інвестиціям та конкурентним ринкам. Bloomberg пише, що український ВВП на душу населення, за даними Світового банку, перевищив майже на 50% Польщу на момент розпаду Радянського Союзу, а вже 2020 року був майже втричі меншим.

Багато з найвпливовіших людей мав тісні зв’язки з Росією, тому сьогодні або перебувають під кримінальним слідством, або у вигнанні. Ті, хто все ще живе в Україні, також зазнали серйозного удару.

Загалом попри всі побоювання, Bloomberg відзначає прогрес: Україна піднялася зі 142-го найгіршого місця у світі за щорічним індексом сприйняття корупції Transparency International у 2013 році до 116-го сьогодні. Водночас український рейтинг Transparency Internationalзалишається найгіршим у Європі після Росії.

“Банківська чистка Гонтаревої мала сейсмічний вплив, більш ніж удвічі зменшивши частку фінансових активів в економіці, оскільки банки з незадекларованими проблемними кредитами були або рекапіталізовані, закриті, або, у випадку ПриватБанку Коломойського, націоналізовані”, — пише Bloomberg.

Керуючий директор фінансових установ Європейського банку реконструкції та розвитку Френсіс Малідж сказав виданню, що гроші на відновлення України треба пильно контролювати. Водночас в нього є сумніви щодо дієвості такої регуляції через досвід Іраку та Афганістана.

Bloomberg пише, що Україні досі не вистачає очищення судової та податкової системи та цифровізації державних процедур, які б забезпечили прозорість. “За словами нинішніх і колишніх чиновників, без цих кроків корупція в урядових міністерствах ризикує знову отруїти майбутнє України”, — йдеться у тексті.

За даними Світового банку, з населенням понад 40 млн людей 2021 року ВВП України становив лише $200 млрд. Це було менше, ніж Нова Зеландія з населенням 5 млн.

Також йдеться про занепокоєння тим, що Зеленський може перешкодити ліберальнішому післявоєнному порядкку через контроль великих компаній. Наприклад, компанії “Укрнафта” та “Укртатнафта”, обидві з яких контролював Коломойський.

Bloomberg також згадує антиолігархічний закон, який багато критикують на Заході . На думку деяких міжнародних партнерів України, він може обмежити свободу медіа. В Україні він теж зазнавав критики через сумнівний вплив на власне олігархів і спроби регулювати їхню діяльність.

За словами виконавчого директора та засновника Dragon Capital Томаса Фіали,  після відокремлення від Росії з власним невеликим ринком та без доступу до ринків ЄС, в українських компаній мало надії. 

Тетяна БОЦЬ

Добавить в FacebookДобавить в TwitterДобавить в LivejournalДобавить в Linkedin

Что скажете, Аноним?

Если Вы зарегистрированный пользователь и хотите участвовать в дискуссии — введите
свой логин (email) , пароль  и нажмите .

Если Вы еще не зарегистрировались, зайдите на страницу регистрации.

Код состоит из цифр и латинских букв, изображенных на картинке. Для перезагрузки кода кликните на картинке.

ДАЙДЖЕСТ
НОВОСТИ
АНАЛИТИКА
ПАРТНЁРЫ
pекламные ссылки

miavia estudia

(c) Укррудпром — новости металлургии: цветная металлургия, черная металлургия, металлургия Украины

При цитировании и использовании материалов ссылка на www.ukrrudprom.ua обязательна. Перепечатка, копирование или воспроизведение информации, содержащей ссылку на агентства "Iнтерфакс-Україна", "Українськi Новини" в каком-либо виде строго запрещены

Сделано в miavia estudia.