Rambler's Top100
ДАЙДЖЕСТ

Криза — час можливостей: як Європі подолати газовий шантаж росії

[09:00 31 августа 2022 года ] [ Апостроф, 30 августа 2022 ]

На тлі скорочення поставок із рф ціни на газ б'ють рекорди.

 Росія продовжує “сушити” газовий ринок Європи, скорочуючи постачання палива до країн ЄС. Через це ціни на газ зростають, переступивши рубіж у 3000 доларів за 1000 кубометрів. Попри це, закачування газу до сховищ відбувається в Євросоюзі за графіком і навіть з невеликим випередженням, що вселяє обережний оптимізм. “Апостроф” з'ясовував, як Європа готується до нового опалювального сезону, і якими будуть ціни на газ наступної зими.

Ціни на газ у Європі під кінець літа досягли чергового рекорду. На торгах 26 серпня вартість газу досягла 341 євро за 1 мегават-годину, що відповідає 3500 доларам за 1 тисячу кубометрів.

Щоправда, 29 серпня ціна впала до 3000 доларів, проте це скоріше ознака волатильності ринку, а не новий тренд.

Зростання біржових котирувань викликано значним скороченням постачання газу до Європи з росії на тлі інтенсивного закачування палива до підземних сховищ на зиму, яке влітку проводиться в країнах ЄС.

Цього літа “Газпром” знизив прокачування газу в напрямку Європи відразу по кількох напрямках. Зокрема “Північний потік” зараз працює лише на 20% від своєї потужності. У російській компанії заявляють, що скорочення обсягів постачання пов'язане з відсутністю газотурбінного обладнання для трубопроводу, яке через західні санкції затрималося в Канаді, де воно знаходилося на техобслуговуванні. І, хоча Оттава, як виняток, передала турбіну Німеччини для подальшого пересилання до росії, “Газпром” знаходить все нові відмовки, щоб відтягнути час прибуття обладнання на компресорну станцію на російській території.

Крім того, російський монополіст оголосив, що з 31 серпня по 2 вересня повністю зупинить “Північний потік” для проведення технічного обслуговування єдиного на сьогодні працюючого газоперекачувального агрегату газопроводу. І на цій новині ціни на газ лише прискорили зростання, бо ніхто не впевнений у тому, що у вказаний термін “Північний потік” відновить роботу.

Зима тривоги нашої

Скорочуючи й навіть повністю зупиняючи постачання газу “Північним потоком”, росія не збільшує обсяги прокачування в Європу іншими маршрутами. На сьогодні повністю зупинено газопровід “Ямал-Європа”, прокладений територією Польщі. У роботі залишаються “Турецький потік”, а також, попри війну, український маршрут.

У кремлі не приховують, що метою шантажу — інакше дії росії назвати не можна — є запуск скандального газопроводу “Північний потік-2”. У ЄС, зокрема у Німеччині, вже лунають заклики реанімувати цей газопровід під приводом необхідності забезпечити стабільність постачання та знизити ціни на газ. Проте, варто віддати належне німецькому уряду, який заявляє про неможливість експлуатації “Північного потоку-2”.

Крім того, як зазначив у розмові з “Апострофом” президент Центру глобалістики “Стратегія XXI” Михайло Гончар, росія нагнітає ситуацію з газом у Європі більшою мірою для того, щоб “добитися ослаблення санкційного режиму”, який країни Заходу запровадили проти рф. 

Європа на шантаж не піддається і готується до зими. Так, з 1 серпня 2022 року по 31 березня 2023 року в ЄС діє, хоча і з низкою винятків, програма скорочення споживання газу на 15%. При цьому у разі кризової ситуації добровільна економія газу стане обов'язковою.

“Вже скорочується виробництво у металургії, хімічній промисловості, відбувається реструктуризація деяких галузей, вишукуються нові способи енергозбереження”, — розповів “Апострофу” директор енергетичних програм Центру Разумкова Володимир Омельченко.

Крім того, уряди країн Євросоюзу вживають різних заходів щодо зменшення негативного впливу високих цін енергоносіїв на бізнес та населення у вигляді різних субсидій, податкових пільг та обмежувальних заходів. На сьогодні загальний кошторис таких заходів становить близько 280 мільярдів євро.

ЄС також посилено шукає альтернативу російському газу.

“Європейський Союз збільшив закупівлі газу в Норвегії, Алжирі, Азербайджані, США. Якщо минулого року постачання скрапленого газу (який до ЄС надходить переважно з США — “Апостроф”) були на рівні 80 мільярдів кубічних метрів, то цього року вони становитимуть 120-130 мільярдів”, — каже Володимир Омельченко.

Так Норвегія, після того, як росія скоротила свою частку на європейському ринку, вийшла на перше місце з газопостачання в ЄС, і вона продовжує нарощувати видобуток. Крім того, експорт свого газу до Євросоюзу збільшив Ізраїль.

Але чи допоможуть Європі всі ці заходи безболісно пережити зиму?

Багато в чому це залежатиме від дій росії, вважає експерт з питань енергетики Українського інституту майбутнього Андріан Прокіп.

“Якщо росіяни (ще) скоротять постачання, то, наприклад, Німеччина матиме великі труднощі з накопиченням газу. У них вже значна економія, і вони збираються ще більше економити”, — сказав він у коментарі “Апострофу”.

Зима для європейців буде дуже непростою, хоча ситуація на сьогодні вже не виглядає безвихідною.

“Якщо подивитися свіжі дані операторів газового ринку із заповнення підземних сховищ, то, незважаючи на ті воплі та соплі, які були ще в червні, що не вдасться накопичити нормативні 80%, ми бачимо, що основні країни-споживачі заповнили свої сховища, в тому числі й Німеччина, уряду якої найбільше підвозили тоді памперси, — каже Михайло Гончар. — І ситуація вже не виглядає такою вже апокаліптичною — її просто намагаються такою зробити”.

Таким чином, можна констатувати, що цілі росії зі зриву закачування газу до європейських сховищ зірвані. Крім Німеччини, яка на кінець серпня вийшла на нормативні показники заповнення сховищ на рівні 80%, такими ж результатами може похвалитися Італія — ще один великий покупець російського газу. Крім того, у п'яти країнах ЄС — у Франції, Данії, Польщі, Португалії та Швеції — сховища вже заповнені на 90% та більше.

Що буде з цінами

Але ціни на газ найближчим часом навряд чи знижуватимуться.

“Думаю, що до наступної весни ми не побачимо їхнього суттєвого падіння”, — каже Андріан Прокіп.

Більше того, цілком можливо, що до цього періоду вони продовжать зростати. Хоча, швидше за все, відбуватися це буде стрибкоподібно.

У “Газпромі” нещодавно заявили, що майбутньої зими ціни на газ у Європі досягнуть позначки 4000 доларів за 1 тисячу кубометрів, і, якщо зовсім недавно, навіть незважаючи на безпрецедентне подорожчання палива, такі прогнози можна було розглядати як елемент пропаганди і того ж шантажу, то зараз вони вже не здаються чимось із галузі фантастики.

Михайло Гончар нагадав, що минулої зими були випадки, коли ціни на споті підскакували до 5000 доларів за 1 тисячу кубометрів. “Тому такі рекорди будуть і надалі. Кульмінація ще попереду”, — сказав експерт.

Володимир Омельченко погоджується з тим, що ми побачимо ціни на рівні 4000 доларів за тисячу кубометрів, й навіть вище.

“Але на спотовому ринку продаються відносно невеликі обсяги газу. В основному в Європі діють довгострокові контракти, ціни за якими нижчі. І закачування газу до сховищ також проходить за меншими цінами. Тобто спотові ціни залишатимуться високими, але контрактні будуть значно нижчими”, — пояснив він.

Рано чи пізно, коли попит на газ та його пропозиція прийдуть до рівноваги, ціни стабілізуються. Європа, напевно, продовжить політику скорочення своєї залежності від газу і не лише російського. ЄС, як і весь цивілізований світ, повернеться до тимчасово відкладеної ідеї “зеленого переходу”. Ну а росія, яка в короткостроковій перспективі, завдяки своєму шантажу отримає певне матеріальне та моральне задоволення, залишиться ні з чим.

Володимир Омельченко порівнює нинішню газову кризу з нафтовою кризою 1970-х, коли арабські нафтовидобувні країни перестали постачати нафту до країн Заходу через їхню підтримку Ізраїлю у Війні Судного дня.

“Та криза відкрила нову сторінку в енергопостачанні. Після цього з'явилися ідеї водневої енергетики, більш економічні автомобільні двигуни, стали розвиватися інноваційні енергозберігаючі технології, відбувся поштовх розвитку сонячної та вітрової енергетики, використанню біопалива. Тому я думаю, що і нинішня криза прискорить інновації, насамперед, у галузі відновлюваних джерел енергії та її накопичення. Тому, так, майбутня зима буде складною, очікується певний спад промислового виробництва, але, я впевнений, що Європейський Союз впорається”, — резюмував він.

Віктор АВДЕЕНКО

 

Добавить в FacebookДобавить в TwitterДобавить в LivejournalДобавить в Linkedin

Что скажете, Аноним?

Если Вы зарегистрированный пользователь и хотите участвовать в дискуссии — введите
свой логин (email) , пароль  и нажмите .

Если Вы еще не зарегистрировались, зайдите на страницу регистрации.

Код состоит из цифр и латинских букв, изображенных на картинке. Для перезагрузки кода кликните на картинке.

ДАЙДЖЕСТ
НОВОСТИ
АНАЛИТИКА
ПАРТНЁРЫ
pекламные ссылки

miavia estudia

(c) Укррудпром — новости металлургии: цветная металлургия, черная металлургия, металлургия Украины

При цитировании и использовании материалов ссылка на www.ukrrudprom.ua обязательна. Перепечатка, копирование или воспроизведение информации, содержащей ссылку на агентства "Iнтерфакс-Україна", "Українськi Новини" в каком-либо виде строго запрещены

Сделано в miavia estudia.