Rambler's Top100
ДАЙДЖЕСТ

Як Раді погрожують через законопроєкт про “заборону УПЦ МП” і до чого тут Такер Карлсон

[08:45 19 марта 2024 года ] [ BBC News Україна, 18 березня 2024 ]

Депутати Верховної Ради повідомили про погрози санкціями від американської юридичної фірми через розгляд у парламенті законопроєкту, який відкриває шлях до заборони в Україні церков з центром у Росії.

 Під його дію може потрапити Українська православна церква, якій закидають перебування під контролем Російської православної церкви.

Через серйозні погрози у бік парламенту загалом та конкретних депутатів комітет Ради з питань гуманітарної та інформаційної політики зібрав спеціальне засідання, щоб звернутись до спецслужб втрутитись в ситуацію.

Керівник юридичної фірми, яка захищає УПЦ, робив інтерв'ю з відомим американським блогером Такером Карлсоном. Останній нещодавно брав інтерв'ю у Володимира Путіна.

Також комітет вказав, що діяльність юридичної компанії, яка погрожує парламенту санкціями, фінансує український олігарх Вадим Новинський, якого вважають одним із головних спонсорів цієї церкви.

Парламентарії попросили Службу безпеки України розібратися з втручанням американської компанії у внутрішні справи України. Вони також закликали голову Верховної Ради якнайшвидше розглянути закон про статус УПЦ.

Якщо точніше — йдеться про законопроєкт № 8371 “Про внесення змін до деяких законів України щодо діяльності в Україні релігійних організацій”.

Минулого жовтня після пів року палких суперечок Верховна Рада схвалила його у першому читанні.

Цей законопроєкт фактично запускає довгий процес заборони діяльності Української православної церкви (донедавна — Московського патріархату, хоча зараз церква наполягає, що зв'язку з Росією не має).

Днями комітет Ради з питань гуманітарної та інформаційної політики ухвалив правки до другого читання законопроєкту, ще на крок наблизивши ухвалення закону. В редакції до другого читання документ став жорсткішим і передбачає прямі санкції до УПЦ.

А 15 березня Верховна Рада отримала лист із погрозами запровадити санкції всім народним депутатам України у разі підтримки закону.

Лист із погрозами

Павло

Автор фото UNIAN

Намісник монастиря Києво-Печерська лавра митрополит Павло довго був під домашнім арештом. Держава забрала з користування УПЦ МП значну частину приміщень лаври
 

Лист надіслав американський адвокат Роберт Р. Амстердам, який очолює компанію Amsterdam & Partners LLP і представився юридичним радником Української православної церкви. УПЦ наприкінці лютого повідомляла, що він приїздив в Україну та працював задля захисту церкви.

Автор послання погрожує депутатам американськими і міжнародними санкціями, а також судовими справами у разі, якщо вони проголосують за законопроєкт.

“Новий текст різко посилює вашу атаку на УПЦ і, таким чином, наражає вас особисто на юридичну відповідальність у країнах по всьому світу. Закон демонструє відверту зневагу до міжнародно визнаних стандартів прав людини”, — йдеться у листі.

В ньому він також критикує політику держави щодо УПЦ, зокрема, і кримінальні справи проти священників та єпископів, які розслідує СБУ.

Частина його обвинувачень можуть виглядати сумнівними чи маніпулятивними (зокрема, Амстердам пише, що закон дозволить “буквально красти вівтарі в українського народу — і переводити їх у державну скарбницю чи, можливо, в особисті гаманці”. При цьому в Україні культові споруди — історичні пам'ятки — за законом належать державі і здаються церкві тільки в оренду. Ще одна дуже сумнівна теза з листа — “у рамках цієї кампанії терору ваш уряд уже експропріював тисячі церков УПЦ”. Це твердження не відповідає дійсності. — Ред.).

Дискусії про спеціальний закон для обмеження діяльності в Україні церков, які керуються з Росії, тривали з повномасштабного вторгнення 24 лютого 2022 року. Адже Російська православна церква та її керівник патріарх Кирило послідовно підтримують дії російських військ.

Наприкінці 2022 року за справу “духовної незалежності” взявся президент Зеленський.

Тоді почалися обшуки у єпархіях УПЦ, а СБУ повідомляла про свідчення проросійської діяльності єпископів, проти деяких із них навіть відкрили кримінальні справи.

На тлі спроб вигнати УПЦ з Києво-Печерської лаври та інших древніх храмів України у Раді з'явилась низка законопроєктів про повну чи часткову заборону.

В УПЦ назвали дії парламенту порушенням прав людини та переслідуванням церкви. Керівництво наполягає, що ще з травня 2022 року церква є незалежною від Москви і пообіцяла оскаржити закон, якщо його ухвалять.

Адвокат церкви

Голова юридичної компанії Amsterdam & Partners LLP, який написав листа у Верховну Раду, приїжджав в Україну наприкінці лютого.

В Україні Роберт Р. Амстердам провів вісім днів, під час яких зустрічався з духовенством та політиками. Він також, як повідомляла УПЦ, “задокументував чисельні випадки переслідувань [священників] та неправдивих заяв [щодо них]”.

“У ході зустрічей з паном Робертом приємно було дізнатись, що він є щирим шанувальником України і, зокрема, президента України Володимира Зеленського. Очевидно, що це стало його основною мотивацією інтересу до України”, — твердила пресслужба УПЦ, яка висвітлювала його візит.

Показово, що Роберт Амстердам комунікував з відомим блогером та колишнім американським журналістом Такером Карлсоном. 27 жовтня 2023 року вони робили спільне інтерв'ю, в якому поширювали у тому числі схожі на фейки наративи про релігійну ситуацію в Україні (серед таких тверджень, зокрема, і заява Амстердама, що влада України створила в 2018 році автокефальну Православну церкву України. Адже цю церкву насправді створив спеціальний собор, а статус автокефалії їй дав Вселенський патріарх. — Ред.).

Карлсон своєю чергою є досить популярним серед прихильників республіканців у США, а його нещодавнє досить м'яке інтерв'ю з Володимиром Путіним викликало міжнародний скандал.

Амстердам

Автор фото ЦЕНТР ІНФОРМАЦІЇ УПЦ/ФЕЙСБУК

Роберт Амстердам приїжджав у Київ в кінці лютого, його фото опублікував на своїй сторінці в фейсбуку Центр інформації УПЦ
 

.

Автор фото КАРЛСОН

Ще з осені 2023 року Амстердам та Такер Карлсон розповідають американцям про “релігійні переслідування в Україні”

“Ми змушені були зібратися позачергово. Приводом для цього стало абсолютно безпрецедентне втручання у внутрішні справи України і тиск на народних депутатів України, керівництво Верховної Ради України”, — заявив голова комітету з питань гуманітарної та інформаційної політики Микита Потураєв (Слуга народу).

Як кажуть депутати, отримавши погрози на свою адресу, вони провели розслідування, щоби зʼясувати, хто стоїть за американською компанією, яка так палко стала на захист Української православної церкви.

Представник комітету Верховної Ради України з питань фінансів, податкової та митної політики Мар'ян Заблоцький вивчив на сайті Міністерства юстиції США звіти щодо діяльності лобістів.

У деяких з них, каже він, несподівано сплило імʼя колишнього депутата Верховної Ради і олігарха Вадима Новинського.

“Є лобіст. Він отримує 1400 доларів за годину. Згідно з цими публічними звітами, платником є Вадим Новинський… Ці люди одночасно лобіюють і виключення Новинського із санкцій, і інтереси Української православної церкви”, - цитує Заблоцького профільний комітет Верховної Ради у своїй заяві.

І тут же додає, що “зазначена діяльність адвоката Роберта Амстердама фінансується підсанкційним колишнім депутатом Вадимом Новинським”.

Ще влітку 2023 року компанія Amsterdam & Partners LLP офіційно повідомила, що почала працювати на Вадима Новинського для його захисту від переслідувань в Україні.

А 18 жовтня 2023 року Amsterdam & Partners LLP офіційно заявила, що Роберт Амстердам почав працювати у якості захисника Української православної церкви, а рішення про це синод УПЦ ухвалив в кінці вересня 2023 року.

У грудні 2022 року влада наклала санкції на олігарха, який незабаром після початку повномасштабного вторгнення виїхав до Німеччини. Пізніше суд арештував частину його майна.

СБУ стверджує, що Новинський причетний до пособництва Росії. Справу щодо нього розслідують за статтею — 111-2 КК (пособництво державі-агресору).

Сам Новинський всі обвинувачення заперечує.

Про вплив Новинського на УПЦ яскраво свідчить той факт, що восени 2022 року предстоятель УПЦ Онуфрій та інші керівники церкви спеціально їздили на зустріч до бізнесмена у Німеччину.

Новинський активно і послідовно захищає інтереси УПЦ. Він був частим гостем в Онуфрія до російського вторгнення, брав участь у месах та отримав сан протодиякона.

.

Автор фото ВАДИМ НОВИНСЬКИЙ

Митрополит Онуфрій та протодиякон Вадим Новинський
 

Санкції забороняють Новинському на 5 років розпоряджатися навіть тими активами, які безпосередньо на нього не записані, але якими він може користуватися через інших фізичних або юридичних осіб.

Як пояснив депутат Володимир Вʼятрович, зважаючи на це, Комітет з питань гуманітарної та інформаційної політики вирішив звернутися до СБУ, “щоби вони проінформували про ситуацію своїх американських колег”.

СБУ має право звернутися до Федерального бюро розслідувань США, щоби встановити підстави діяльності Роберта Р. Амстердама, а також втручання компанії у внутрішні справи України та використання підсанкційних коштів, зазначили депутати у рішенні комітету.

Вʼятрович також додав, що комітет звернеться до керівництва Верховної Ради, щоб законопроєкт щодо статусу УПЦ винесли на голосування на найближче засідання Ради.

Про що сам закон

Законопроєкт 8371, який Рада ухвалила у першому читанні, називали найм'якшим з-поміж інших ініціатив заборони УПЦ. Ще у грудні 2022 року документ попросив розробити та направити у Верховну Раду президент Володимир Зеленський.

Урядовий документ запускає непростий і тривалий механізм руху до заборони.

Спочатку державна служба з етнополітики та свободи совісті (ДЕСС) має встановити, що певна релігійна організація має свій центр у Росії. Такий висновок вже є, проте його треба буде ухвалити заново.

Після цього служба видає припис церкві, щоб виправити цю ситуацію.

А якщо цього не стається, то ДЕСС подає на цю конкретну юридичну особу позов до суду, який вже і має ухвалити рішення про заборону.

Цей шлях дуже непростий, адже судовий процес може тривати довго, а до реальної заборони від моменту ухвалення закону можуть пройти роки.

Крім того, УПЦ як юридичної особи не існує, а позиватися треба до окремих одиниць, як-от Київська митрополія (головна), єпархії (понад пів сотні) та окремі парафії (тисячі). І таких юридичних осіб загалом близько 9 тисяч.

Проте документ до другого читання може стати суттєво жорсткішим. Його офіційно ще не публікували, проте експерти вказують, що там може бути пряма декларативна заборона УПЦ і дієвіший механізм заборони через суд.

Важко сказати, яка може бути остаточна редакція закону, якщо його винесуть на друге читання, проте деякі його нові положення критикую і релігійні експерти, і навіть ДЕСС, яка остерігається міжнародної критики можливих жорстких положень законопроєкту.

Тому навіть захисник закону у владній фракції визнають, що швидкого ухвалення закону чекати не треба.

Також варто нагадати, що в самій фракції “Слуга народу” є ціла група захисників УПЦ, які, за даними співрозмовників у фракції, також погрожували депутатам. Але не економічними санкціями, а “Божою карою”.

Серед найпалкіших захисників УПЦ і противників нового закону є заступник голови фракції “Слуга народу” Артем Культенко.

 

Стаття була оновлена 18 березня додатковими деталями співпраці Amsterdam & Partners LLP з Вадимом Новинським та УПЦ.

Добавить в FacebookДобавить в TwitterДобавить в LivejournalДобавить в Linkedin

Что скажете, Аноним?

Если Вы зарегистрированный пользователь и хотите участвовать в дискуссии — введите
свой логин (email) , пароль  и нажмите .

Если Вы еще не зарегистрировались, зайдите на страницу регистрации.

Код состоит из цифр и латинских букв, изображенных на картинке. Для перезагрузки кода кликните на картинке.

ДАЙДЖЕСТ
НОВОСТИ
АНАЛИТИКА
ПАРТНЁРЫ
pекламные ссылки

miavia estudia

(c) Укррудпром — новости металлургии: цветная металлургия, черная металлургия, металлургия Украины

При цитировании и использовании материалов ссылка на www.ukrrudprom.ua обязательна. Перепечатка, копирование или воспроизведение информации, содержащей ссылку на агентства "Iнтерфакс-Україна", "Українськi Новини" в каком-либо виде строго запрещены

Сделано в miavia estudia.