Rambler's Top100
ДАЙДЖЕСТ

“Весь поверх був у крові”. Cкільки ж людей загинули в Маріуполі і як за це покарати Путіна

[08:40 09 февраля 2024 года ] [ BBC News Україна, 8 липня 2024 ]

Міжнародна правозахисна організація Human Rights Watch оприлюднила нову інформацію про руйнування та кількість жертв у Маріуполі. За даними їхнього звіту, за перший рік війни в місті загинули щонайменше 8 тисяч людей.

 Також укладачі звіту вважають, що за воєнні злочини, вчинені у Маріуполі, Володимир Путін та ще десяток російських посадовців мають постати перед міжнародним трибуналом.

Щоб дійти до такого висновку, правозахисники поговорили з 240 людьми, переважно переселенцями з Маріуполя, а також проаналізували понад 850 фото, відео, документів і десятки супутникових знімків.

Їхній аналіз показав, що в період з березня 2022 року до лютого 2023 року в Маріуполі поховали 10 тисяч людей. Порівнюючи зростання кількості поховань зі звичайним рівнем смертності в місті, дослідники підрахували, що щонайменше 8 тисяч загинули саме від бойових дій чи з причин, пов'язаних із війною — нестачу медикаментів, чистої води.

У Human Rights Watch застерігають, що загальна кількість загиблих може бути значно вищою, тому що деякі могили містили декілька тіл, а рештки інших, скоріше за все, поховані під завалами. Також людей ховали в імпровізованих могилах, які складно ідентифікувати.

Раніше журналісти Associated Press виявили в окупованому Маріуполі щонайменше 10 300 могил, що з'явилися у місті після російського вторгнення. Більшість з них — на цвинтарі у Старому Криму.

У квітні 2022 року мер Маріуполя Вадим Бойченко казав, що в місті загинули щонайменше 20 тисяч людей. Поки це ще було можливо і місцева влада залишалася на місцях, вона намагалася рахувати і записувати загиблих. За словами Бойченка, ці дані “дуже обережні”.

“Ми та наші партнери витратили майже два роки, щоб розкрити правду про жахливі злочини, скоєні російськими військами в Маріуполі. Це розслідування спрямоване на те, щоб ці злочини ніколи не були забуті”, — сказав Роман Авраменко, виконавчий директор правозахисної організації Truth Hounds, яка допомагала з розслідуванням.

Повністю звіт можна прочитати тут.

“Я ніколи його більше не бачила”

війна

Автор фото GETTY IMAGES

 

У звіті можна знайти свідчення людей, які були на місці подій, вони втратили чи загубили рідних.

*Обережно, деякі деталі далі у тексті можуть вас засмутити.

“2 квітня мій чоловік пішов набрати води до колодязя неподалік, але не повернувся. Пізніше сусід розповів мені, що на перехресті був обстріл. Я шукала його п'ять днів. Я ніколи більше його не бачила”, — розповіла жінка, яка жила в Маріуполі три місяці, перш ніж звідти вибралася.

“Рано вранці 9 березня сталося найстрашніше. Наш сусід Володимир Чуприна, якому було близько 55 років, вийшов на вулицю варити каву. Іван, який ховався в нашому будинку, пішов з Володимиром готувати дитячу суміш для дитини. Але потім літак скинув бомбу. Він впав прямо перед входом. У Володимира та Івана потрапили осколки, вони загинули на сходах біля входу. У них випали кишки, тому весь перший поверх був закривавлений”, — розповідає Ольга.

Були постраждалі, які вижили, але втратили кінцівки, зір, слух, пам'ять, у тому числі через черепно-мозкові травми, спричинені вибуховою хвилею.

Було близько опівночі, в нашій місцевості було тихо і ми збиралися спати, згадувала місцева лікарка, як раптом люди почули літак і вибухи бомб. Ударна хвиля вдарила по її будинку і на деякий час жінка втратила слух. Чоловік упав, а вона своїм тілом встигла прикрити брата.

З родиною усе було добре, але жінка почула, як ззовні хтось кричав про допомогу.

“Я схопила тканину на випадок, якщо мені знадобиться “турнікет”, і кинулася надвір. Будинку навпроти нашого, номер 21, уже не було. Я побачила чоловіка років 20 і дівчину років 12… Навколо палало, тому було дуже яскраво. Чоловік сказав, що втратив ноги, і я вже не можу його врятувати, і що я повинна врятувати дівчинку. Здавалося, ноги чоловіка були відірвані від нього, але я наклала “турнікет” на ногу, яка здавалася гіршою за іншу. Дівчинка виглядала краще, але одну її ногу розчавила стіна”.

Один із сусідів відвіз чоловіка і дівчину до лікарні, але пізніше та лікарка дізналася, що через два дні по ній теж ударили. Дівчинка померла від отриманих травм. А чоловік втратив обидві ноги, але вижив. Згодом вони зустрілися у лікарні в Дніпрі.

Багато інших людей, ось як 10-річний хлопчик, мати якого розповіла дослідникам, що він мав панічну атаку, коли почув феєрверк у новорічну ніч, мають симптоми, схожі на ПТСР.

Сліди злочинів зникають

Правозахисники також оцінили пошкодження будівель і з'ясували, що станом на середину травня 2022 року 93% з 477 багатоповерхівок у центральній частині Маріуполя були пошкоджені. Усі 19 лікарень по всьому місту — теж, як і 86 із 89 навчальних закладів, які дослідники змогли ідентифікувати.

Вони детально задокументували 14 атак, в результаті яких пошкоджено або зруйновано 18 будівель, загинули і були поранені цивільні.

Серед них — обстріли двох лікарень, театру, який був притулком для людей, продовольчого складу, пункту розподілу допомоги, супермаркету і житлових будинків.

Маріуполь

Автор фото GETTY IMAGES

Росія постійно повторює, що не атакує цивільні об'єкти, а якщо котрийсь підпадає під атаку, то нібито тільки тому, що там базувалися українські військові.

Але Human Rights Watch і Truth Hounds не знайшли жодних доказів присутності українських військових на місцях обстрілів чи поблизу них, або виявили лише незначну військову присутність, що робить ці обстріли явно незаконними.

HRW також зауважує, що з моменту окупації Маріуполя російська влада активно будує нові багатоповерхівки. Згідно із заявленим планом відбудови і перепланування міста росіяни розчищають завали та зносять небезпечні споруди.

Але незалежних слідчих туди не пускають, і в такий спосіб, стверджують правозахисники, російський уряд просто стирає речові докази на сотнях потенційних місць злочинів.

Добавить в FacebookДобавить в TwitterДобавить в LivejournalДобавить в Linkedin

Что скажете, Аноним?

Если Вы зарегистрированный пользователь и хотите участвовать в дискуссии — введите
свой логин (email) , пароль  и нажмите .

Если Вы еще не зарегистрировались, зайдите на страницу регистрации.

Код состоит из цифр и латинских букв, изображенных на картинке. Для перезагрузки кода кликните на картинке.

ДАЙДЖЕСТ
НОВОСТИ
АНАЛИТИКА
ПАРТНЁРЫ
pекламные ссылки

miavia estudia

(c) Укррудпром — новости металлургии: цветная металлургия, черная металлургия, металлургия Украины

При цитировании и использовании материалов ссылка на www.ukrrudprom.ua обязательна. Перепечатка, копирование или воспроизведение информации, содержащей ссылку на агентства "Iнтерфакс-Україна", "Українськi Новини" в каком-либо виде строго запрещены

Сделано в miavia estudia.