Rambler's Top100
ДАЙДЖЕСТ

Вашингтонський фронт. Чи стане новий пакет допомоги Україні від Байдена на $24 млрд останнім?

[07:20 12 августа 2023 года ] [ dsnews.ua, 11 сентября 2023 ]

Одна з найважливіших битв української війни проти російської агресії відбудеться у вересні у Вашингтоні — у Конгресі США. Там вирішуватиметься доля фінансування України у жовтні-грудні 2023 року

 Як відомо, у США фінансовий рік (ф.р.) починається на три місяці раніше від календарного. Тобто 2024 ф.р. почнеться 1 жовтня 2023 р. Існує небезпека, що почнеться він із проблем.

Грошей вистачить до початку осені

 

Уряд США витрачає гроші, що виділяє йому Конгрес. Зокрема, щоразу, коли Білий дім оголошує черговий пакет військової та фінансової допомоги Україні (а відбувається це регулярно, кілька разів на місяць), він робить це в рамках бюджетних видатків, затверджених саме на ці цілі.

Нині на рахунку Пентагону залишилося близько $6,2 млрд для відправки наявного обладнання з американських запасів в Україну та ще $2,2 млрд для укладання контрактів на постачання зброї та обладнання в майбутньому. “Цих грошей, ймовірно, вистачить до початку осені, враховуючи поточний рівень видатків США, а це означає, що незабаром необхідно буде прийняти новий пакет допомоги, який дозволить Україні планувати операції протягом зими”, — констатує Politico.

Останній пакет?

10 серпня адміністрація Джо Байдена запросила у Конгресу $24 млрд для України на останній квартал 2023 р. За даними Politico, із цієї суми $13,1 млрд — це запит Пентагону, який включає $9,5 млрд для поповнення запасів зброї та техніки, що відправляються на передову, а також $3,6 млрд на військову, розвідувальну та іншу підтримку України. Для Держдепартаменту та USAID Байден запитує $8,5 млрд, у тому числі $7,3 млрд як економічну, гуманітарну допомогу та допомогу у сфері безпеки для України та інших постраждалих країн. Запит на фінансування включає також інші форми допомоги. Представники адміністрації Байдена заявили, що пропозиція спрямована на задоволення потреб України у першому кварталі нового фінансового року, який розпочинається у жовтні.

Хоча нам важливі всі форми допомоги, але для війни першорядне значення має допомога по лінії Пентагону. І сума $13,1 млрд на квартал — це, слід визнати, дуже багато. За підрахунками The Washington Post, загальний обсяг американської допомоги Україні після повномасштабного російського вторгнення перевищив $60 млрд, з яких $43,1 млрд — це пряма військова допомога (переважно зброя та техніка). Якщо додати до цих $43,1 млрд згаданий вище запас у розмірі $8,4 млрд, який може бути витрачений до кінця вересня, вийде $51,5 млрд. Але цю суму потрібно розділити на понад шість кварталів (з 24.02.2022 по 30.09.2023) — виходить у середньому по $8 млрд кожен квартал. А на жовтень-грудень 2023 р. Байден хоче дати нам $13,1 млрд.

Це, звісно, позитивний сигнал, який чітко каже, що Білий дім має намір не знижувати, а нарощувати військову допомогу Україні. Також це збільшує наші шанси отримати нові види озброєнь, зокрема, балістичні ракети ATACMS.

Проте, слід сказати й інше. Не факт, що Конгрес у вересні задовольнить запит Білого дому. І навіть якщо він зробить це в повному обсязі і вчасно, то не факт, що такі самі суми нам щокварталу затверджуватимуть і далі, після різдвяних свят.

“Президент Джо Байден та його високопоставлена команда з національної безпеки неодноразово заявляли, що Сполучені Штати допомагатимуть Україні “стільки, скільки потрібно”, щоб витіснити Росію до її кордону. У приватному порядку представники адміністрації попередили українських чиновників, що є межа терпіння роз'єднаного Конгресу — і американської громадськості щодо витрат на війну, у якої немає чіткого кінця”. Такою інформацією закінчує своє повідомлення про направлений до Конгресу запит Білого дому агентство Associated Press.

Тож не можна виключати, що вересневий пакет буде останнім. Для повноти картини нагадаємо хронологію попередніх пакетів. За даними агентства Bloomberg, після 24.02.2022 Конгрес затверджував витрати у зв'язку з війною в Україні тричі на загальну суму $98,6 млрд (до неї входить не лише допомога Україні, а й інші витрати): у березні 2022 р. на $13,6 млрд, потім у травні 2022 р. на $40 млрд, далі в грудні 2022 р. на $45 млрд — до кінця фінансового року, який закінчується 30 вересня 2023 р. Було б логічно очікувати, що Байден зараз подасть запит на фінансування для України одразу на цілий фінансовий рік. Але він обмежився одним кварталом, і це для нас небезпечно, адже з наближенням виборів вибивати чергове фінансування буде все більш складним завданням.

Що вирішать республіканці

У верхній палаті Конгресу (Сенаті) більшість у демократів, у нижній (Палаті представників) — у республіканців. Тому дві партії мають домовлятися. А оскільки обидві партії декларують підтримку України, то знайти компроміс, начебто, має бути неважко.

Однак у листопаді наступного року у США вибори президента, Палати представників та третини Сенату. Головними темами під час передвиборної кампанії будуть, звісно, внутрішні проблеми США. Тема допомоги Україні, поза сумнівом, теж звучатиме, але противагою до неї піде тема бюджетного дефіциту та необхідності економії видатків. І обидві партії уважно відстежуватимуть, що ж переважує у громадській думці.

Байден вже ув'язав в один пакет допомогу Україні та поступки республіканцям. Крім $24 млрд для України Білий дім просить у Конгресу $12 млрд для поповнення фонду федеральної допомоги у разі стихійних лих після смертоносного сезону спеки та штормів і $4 млрд для вирішення проблем на мексиканському кордоні, таких як житло та послуги для мігрантів та боротьба з проникненням у США синтетичного опіоїду фентанілу.

Проте загальна ціна $40 млрд може виявитися занадто великою для республіканців, які борються за те, щоб скоротити, а не збільшити федеральні видатки, зазначає Associated Press. Пакет, який Білий дім відправив Конгресу, виходить за межі бюджетних обмежень, які обидві сторони узгодили у рамках обговорення стелі боргу у травні цього року.

Тим часом, як нагадує Bloomberg, спікер Палати представників Кевін Маккарті заявив у червні, що не допустить голосування щодо додаткового фінансування України, якщо цей захід перевищить межу витрат на оборону, встановлену травневою угодою з Байденом щодо стелі боргу. Маккарті сказав, що підтримує військові дії України, але хоче, щоб будь-який запит на фінансування піддавався жорсткій перевірці. Прийняття запиту Байдена, припускає Bloomberg, буде політично ризикованим для Маккарті з огляду на протидію з боку ультраконсерваторів, які можуть спробувати усунути його з посади спікера.

“Законодавці обох партій вимагають збільшення допомоги Україні, — наголошує Politico. — Але стійкі консерватори в обох палатах, особливо в Палаті представників, категорично проти того, щоб дати Україні ще один цент без повнішого звіту про те, як було витрачено вже виділену країні допомогу”.

The Washington Post теж очікує, що лідери обох партій у Сенаті підтримають прохання президента. “Хоча десятки ультраправих членів Палати представників ясно дали зрозуміти, що виступатимуть проти будь-якого нового фінансування України, але переважна більшість республіканців, як і раніше, хочуть, щоб частина грошей була спрямована на допомогу Україні та союзникам по НАТО”, — пояснює газета.

Але вона одразу наводить і скептичну оцінку. “Що ви чуєте від законодавців: так, ми повинні підтримати це. Але дехто вже каже “ні”, а дехто каже: “Це не може продовжуватися вічно”, що є відображенням американської громадської думки”, — сказав президент правоцентристського мозкового центру American Action Forum Дуг Хольц-Ікін.

Війна парадигм

Нині конгресмени відпочивають на літніх канікулах. Сесія Палати представників розпочнеться 12 вересня. І можна очікувати епічну битву навколо запиту Байдена.

Це буде війна парадигм — зіткнення двох американських поглядів на Україну. Одна парадигма полягає у тому, що Україна захищає не лише свою територіальну цілісність, а й цінності вільного світу. Цю парадигму поділяють і Байден, і багато конгресменів — як демократів, так і республіканців, і значна частина американського суспільства, і, звісно, більшість українців.

Інша парадигма — ні, вона не про те, що Путін молодець. Вона про те, що Україна є такою ж безнадійною країною, як Росія. Що американська допомога Україні марна, бо в Україні неефективна і корумпована влада, можливо, навіть підкуплена Кремлем. Тому, мовляв, краще відвернутися від України та зайнятися своїми власними, американськими проблемами.

Ця парадигма настирливо пропагується трампістами (яких американські медіа називають ультраправими та ультраконсерваторами) за допомогою, природно, кремлівських інструментів інформаційної війни. На посилення цієї парадигми грають, по-перше, усі факти української корупції, особливо в оборонній сфері. І, по-друге, цьому допомагають спроби звинуватити американців у наших бідах. Тема невдячних українців давно роздмухується трампістами. А коли у фокусі громадської уваги опиняться $24 млрд для України на квартал, то будь-які заяви з Києва про погану Америку гратимуть проти нас. І за Трампа.

Юрій ВИШНЕВСЬКИЙ

Добавить в FacebookДобавить в TwitterДобавить в LivejournalДобавить в Linkedin

Что скажете, Аноним?

Если Вы зарегистрированный пользователь и хотите участвовать в дискуссии — введите
свой логин (email) , пароль  и нажмите .

Если Вы еще не зарегистрировались, зайдите на страницу регистрации.

Код состоит из цифр и латинских букв, изображенных на картинке. Для перезагрузки кода кликните на картинке.

ДАЙДЖЕСТ
НОВОСТИ
АНАЛИТИКА
ПАРТНЁРЫ
pекламные ссылки

miavia estudia

(c) Укррудпром — новости металлургии: цветная металлургия, черная металлургия, металлургия Украины

При цитировании и использовании материалов ссылка на www.ukrrudprom.ua обязательна. Перепечатка, копирование или воспроизведение информации, содержащей ссылку на агентства "Iнтерфакс-Україна", "Українськi Новини" в каком-либо виде строго запрещены

Сделано в miavia estudia.