Rambler's Top100
ДАЙДЖЕСТ

Протест вуглекопів

[15:29 14 декабря 2009 года ] [ Україна молода, №233, 14 грудня 2009 ]

Шахтарі виходять на акції громадянської непокори проти “тіньових” схем урядовців, які зробили їх жебраками

Візитна карточка Луганщини — нелегальні вугільні копанки. В ярах, полях і навіть на околицях міст бовваніють споруди, призначення помітно неозброєним оком. Нині, скаржаться луганчани, копанки вже “витісняють” мешканців міст і з’являються, скажімо, на території ... місцевих кладовищ — вугілля добувають просто на місці поховань. Причому якщо офіційні шахти нині переживають кризу, скорочують видобутки, то копанки — живуть і процвітають, постійно нарощуючи обсяг ніде не зареєстрованого твердого палива. Саме в цій формулі і криється успіх “чорних вуглекопів”: кошти від їхньої роботи поповнюють не держбюджет, а приватну кишеню.

Шахтарі ж від небезпечної й травматичної праці багатими не стають: навіщо господарям вугільних регіонів платити їм достойну зарплату, якщо на місце одного працівника — в умовах безробіття — претендує кілька?..

Ситуація виходить із—під контролю?

Втомившись від того, що їх вважають “третім сортом”, працівники вугільної галузі зважилися на страйк. Так, нещодавно Кабінет Міністрів України пікетували представники громадянської Луганської області. Вони виклали свої вимоги Прем’єру Юлії Тимошенко і заявили: якщо їхні вимоги і далі ігноруватимуть, люди закликатимуть мешканців Луганщини до самостійної боротьби за свої права — через організацію актів громадянської непокори, створення комітетів контролю на підприємствах та в органах влади. А спілка громадських об’єднань “Трудовий рух “Солідарність” погрожує влаштувати бойкот виборів Президента.

“Упродовж 18 років завдяки зусиллям вчорашніх комсомольців, які раптом стали представниками Партії регіонів, наша Луганщина перетворилася на депресивну територію, де панує зло та несправедливість, — написали у своїй резолюції учасники пікетування. — Шановна Юліє Володимирівно, скажіть нам, що ж змінилося в житті луганчан, коли до влади прийшла політична сила, якою ви керуєте? Чи хоч трохи менше стали грабувати державу та руйнувати робочі місця корумповані чиновники? Ми вам відповідаємо — ні!”

Гірники звинувачують керівництво галузі у цілковитому безмірі: навіть на офіційних шахтах людей примушують працювати в неробочий час, відмовляючись платити за це заробітну плату. А державні копальні використовують як приватну вотчину деякі народні депутати та високі чиновники: за активного сприяння так званого куратора галузі, народного депутата від БЮТ Наталії Королевської. За недотримання стандартів у сфері оплати праці, відсутність необхідного обладнання на шахтах та нестворення безпечних умов праці учасники пікетування виступили з вимогою звільнити з посади міністра вугільної промисловості України пана Полтавця. А також притягти до відповідальності винних у корупційних явищах, збитках держави, суспільства і шахтарів.
Поверніть мільйони “дворічної давності!”

“Україна молода” вже писала про кричущі факти багатомільйонних оборудок, внаслідок яких вугільну галузь навмисне доводять до банкрутства, а куратор уважно стежить, аби “чорні” кошти невпинно поповнювали рахунки потрібних осіб. Сьогодні ж нам вдалося довідатися про нові випадки шахрайства з боку найвищих державних чиновників. Скажімо, масштабні корупційні схеми в 2006—2007 роках здійснювали під керівництвом міністра вугільної промисловості Сергія Тулуба. “Зокрема, на “Шахті Україна” державного підприємства “Селидвугілля”, керівник якого був ставлеником міністра вугільної промисловості, майже третина видобутку проходила поза обліком, — стверджує начальник управління бухгалтерського обліку, звітності та бюджетного фінансування Мінвуглепрому Леся Лесик. — Фактичний видобуток підприємства становив 388,2 тисячі тонн, але в документах проходили лише 275,4 тис. тонн. Весь обсяг здобутого вугілля передали на збагачення орендному підприємству “Україна”, орендарем якого було товариство “Донбасвуглепереробка”. Всього було збагачено 186,2 тисячі тонн вугілля, з яких “Шахті Україна” повернули палива на суму 57 млн. гривень. Як наслідок, державне підприємство втратило доходів на суму 22,8 млн. гривень”.

У цей період на світ з’явилася схема відвантаження вугілля без попередньої оплати — незважаючи на указ Президента України, що забороняв таку діяльність. Внаслідок таких дій, за підрахунками головного бухгалтера Мінвуглепрому, державі завдано збитків на 240,5 млн. гривень. “При цьому було створено умови до зниження життєвого рівня працівників галузі”, — стверджує вона.

Водночас не було виконано й інших вимог законодавства з оплати праці, які призвели до фінансових порушень при нарахуванні заробітної плати. Відтак було зафіксовано погіршення фінансових результатів діяльності на 511,9 млн. гривень.

Фахівці з логістики нервово курять у коридорі

Керівники галузі, аби отримати нелегальні прибутки, вигадували й зовсім позбавлені здорового ґлузду схеми. Скажімо, вугілля, добуте на державних шахтах у західному регіоні, відправляли на збагачення ... на приватні фабрики у східному регіоні. При цьому фабрика “Червоноградська” простоювала без діла. Внаслідок таких перевезень через країну державному підприємству “Вугілля України” завдали збитків на 190,4 млн. гривень. Натомість дехто зумів на цій втраті добряче нагріти руки.

Утім у залізничні вагони вантажили не тільки вугілля, а й ... пусту породу териконів. Почалося з того, що керівництво Мінвуглепрому було зовсім не проти, аби приватні збагачувальні фабрики відвантажували споживачам — теплоелектростанціям — не якісне паливо, а напівфабрикат. При цьому сертифікати видавали як на цінне вугілля. Насправді ж розбіжності в якісних показниках сягали понад 10%. А коли гроші потребували особливо сильно, у вагони вантажили терикони. Мовляв, у вогні згорить усе! Вуглевидобувні підприємства таким чином отримали 120 млн. гривень збитків.

Існувала тоді й практика реалізації вугілля за цінами, нижчими від його собівартості. Вона призвела до втрати 690 млн. гривень. А прострочена, сумнівна та безнадійна заборгованість за відвантажене вугілля становила 306,3 млн. гривень. “Це й призвело до викривлення фінансового стану шахт та вдарило по майбутніх показниках державних підприємств”, — стверджує Леся Лесик.

Дача на кістках шахтарів

Держава — тоді й тепер — витрачала на підтримку галузі величезні суми. За 2006—2007 роки — 987 мільйонів гривень. При цьому, як стверджують у Мінвуглепромі, фінансові потоки не доходили до підприємств, а осідали в кишенях високопосадовців. Ці та інші порушення призвели тільки прямих збитків на суму 5,2 млрд. гривень! Натомість колишнє керівництво міністерства зуміло створити приклади кругової поруки, загальний безлад, які потім ... успадкували його наступники. Додавши, звісно ж, і свої ноу—хау.

Таким чином, вугільну галузь фактично знекровили, вивіши з обігу величезні кошти. При цьому рівень травматизму зі смертельними наслідками у 2007 році зріс у галузі на 60 відсотків! А діти, котрі залишилися сиротами та жінки, що втратили своїх найближчих людей, мають знати, на які цілі витрачено кошти, що мали гарантувати безпеку праці луганських шахтарів. Так, колишній міністр на “заощаджені” гроші придбав віллу в Дубаї (ОАЕ) на три тисячі квадратних метрів із власним пляжем вартістю 10 млн. євро. А також яхту завдовжки 35 метрів виробництва Італії, вартістю 6,5 млн. євро, чотиримісний гелікоптер американського виробництва за 1,8 млн. євро і “скромний” червоний кабріолет “Феррарі” за 350 тисяч європейських грошових одиниць.

Прокурори взялися за справу

Після тривалого ігнорування вугільно—шахтарського безміру справами у галузі врешті зацікавилася Генеральна прокуратура. Не в останню чергу — завдяки публікаціям у нашій газеті. “Закупівлі за рахунок коштів державного бюджету, виділених на розвиток вугільної галузі, нерідко проводять в інтересах вузької групи комерційних структур”, — стверджує заступник Генпрокурора Тетяна Корнякова і наводить низку прикладів. Так, державне підприємство “Укрвуглеторфреструктуризація” у грудні 2008 та січні нинішнього року провело процедури закупівлі кам’яного вугілля. Переможцем визнано ТОВ “Лугвнєштранс” та “Метал Трейдінг”, які жодного стосунку до вуглевидобутку не мають та їх контролює одна особа.

Відтак господарські операції між цими структурами — на майже 300 млн. гривень — мають ознаки фіктивності. “За цими фактами органи прокуратури та внутрішніх справ Донецької, Луганської областей та міста Києва порушили низку кримінальних справ, — продовжує пані Корнякова і додає: — Функціонування ж так званих копанок не лише завдає шкоди довкілюю та економіці держави, а й призводить до загибелі та травмування робітників”. Як приклад, керівник Торезької виконавчої дирекції державного підприємства “Укрвуглеторфреструктуризація” організував незаконний видобуток вугілля ... на полі шахти “Червона зірка”. А підприємець О. Смелянцев упродовж року без будь—яких дозвільних документів використовував працю громадян для незаконного видобутку вугілля, що призвело до загибелі двох шахтарів.

Низькосортне вугілля з “копанок” легалізують, у тому числі видаючи його ... пільговим категоріям населення. Наприклад, Краснолуцьке відділення міліції порушило кримінальну справу за фактом реалізації 12 тонн недоброякісного вугілля користувачам ліквідованих шахт “Алмазна” та “Запорізька”.

Зафіксували слідчі прокуратури й факти незаконного розпоряджання державними коштами. Через так звані договори спільної діяльності у приватні руки переходить державне майно. Генпрокуратура порушила справу щодо керівників державного підприємства ВК “Краснолиманська” та ТОВ “Нові інноваційні технології”, а одну із службових осіб оголошено у міжнародний розшук.

Олег ГАНСЬКИЙ

Добавить в FacebookДобавить в TwitterДобавить в LivejournalДобавить в Linkedin

Что скажете, Аноним?

Если Вы зарегистрированный пользователь и хотите участвовать в дискуссии — введите
свой логин (email) , пароль  и нажмите .

Если Вы еще не зарегистрировались, зайдите на страницу регистрации.

Код состоит из цифр и латинских букв, изображенных на картинке. Для перезагрузки кода кликните на картинке.

ДАЙДЖЕСТ
НОВОСТИ
АНАЛИТИКА
ПАРТНЁРЫ
pекламные ссылки

miavia estudia

(c) Укррудпром — новости металлургии: цветная металлургия, черная металлургия, металлургия Украины

При цитировании и использовании материалов ссылка на www.ukrrudprom.ua обязательна. Перепечатка, копирование или воспроизведение информации, содержащей ссылку на агентства "Iнтерфакс-Україна", "Українськi Новини" в каком-либо виде строго запрещены

Сделано в miavia estudia.