Всі концепції передбачають збільшення тарифу на електроенергію для домогосподарств з великими обсягами споживання. Головна мета — зменшити фінансовий тягар на державний Енергоатом.
Запровадження оптового ринку електроенергії (е/е) з 1 липня 2019 року без відміни пільгових цін для населення призвело до збитків державної генерації.
Вже два роки субсидування пільгових тарифів на електроенергію для населення відбувається за рахунок державних компаній ДП НАЕК “Енергоатом” (оператор АЕС) та ПрАТ “Укргідроенерго” (оператор ГЕС). Уряд поклав на них так звані спеціальні обов'язки — Public Service Obligation (PSO або ПСО).
За два роки механізм ПСО змінювався вже декілька разів. Втім, без підвищення ціни на електроенергію для населення збалансувати фінансову систему енергоринку не вдалось.
Низька ціна для населення, “зелений” тариф для відновлювальних джерел енергії та введення стимулюючого тарифу для обленерго з 2021 року постійно генерують нові борги в ринку.
На середину квітня вони складали близько 20 млрд грн.
Існуюча тимчасова модель ПСО
Остання ітерація зміни механізму ПСО відбулась у квітні. Кабмін своєю постановою №439 від 28 квітня вніс зміни в Положення про ПСО, яке було затверджено постановою №483 від червня 2019 року.
З червня Енергоатом напряму продаватиме е/е постачальникам універсальних послуг (ПУП), які продають її населенню. А не через ДП “Гарантований покупець” (ГарПок), як було раніше.
У свою чергу, Укргідроенерго, зобов'язано забезпечити постачання е/е для населення в Бурштинському енергоострові (БуОс), який синхронізований з Європейською енергосистемою і відокремлений від АЕС.
Про цьому, ціна продажу е/е ПУПам від Енергоатома і Укргідроенерго була зменшена з 0,15 грн/кВт-г до 0,01 грн/кВт.
Втім, тариф на е/е для населення був залишений незмінним до 1 липня 2021 року. Сьогодні єдиний тариф для населення складає 1,68 грн/кВт-г з ПДВ, або 1,4 грн без ПДВ.
Причиною прибирання ГарПоку з ланцюжка продажу е/е для населення стали заяви Енергоатому щодо боргів ГарПоку перед ним.
Укргідроенерго оцінило свої збитки від нової моделі ПСО у 2,3 млрд грн, а Енергоатом — у 3 млрд грн.
Вочевидь, така модель не може існувати довго. Щоб прибрати тягар збитків з державної генерації, існують два шляхи.
Один з них — перехресне субсидування, коли різниця між дотаційною і ринковою ціною е/е для населення буде закладена у тариф на передачу Укренерго. Така форма субсидування існувала до початку оптового ринку електроенергії в липні 2019 року. Кабмін не може до неї повернутись.
Тому розглядається єдиний варіант — збільшення середньозваженої ціни електроенергії для населення. Передбачається градація тарифу в залежності від місячних обсягів споживання. Дискусії ведуться щодо градації обсягів і швидкості підвищення тарифів.
Дві нові концепції
В розпорядженні БЦ є дві концепції ПСО, які сьогодні обговорюють зацікавлені сторони: Кабмін, Регулятор і учасники ринку.
Одна з них запропонована оператором системи передачі НЕК “Укренерго” і передбачає збільшення доходів Енергоатому у поточному році за рахунок введення чотирьох цінових груп тарифів для населення в залежності від обсягів споживання.
Передбачається, що розрахунковий річний дохід Енергоатому буде збільшено з 44,5 млрд грн за нинішньою моделлю ПСО до 51 млрд грн.
Друга модель запропонована Енергоатомом і передбачає більш складну диференціацію тарифів для населення. Планується що розрахунковий річний дохід Енергоатому в поточному році збільшиться до 60 млрд грн.
Крім того, ця концепція передбачає поетапне приведення тарифів для населення до ринкового рівня к травню 2024 року.
Концепція Укренерго
Керівництво Укренерго запропонувало модель так званого фінансового ПСО — коли держкомпанії компенсують різницю між регульованою і ринковою ціною е/е живими коштами. А не віддають свою е/е на потреби населення майже безкоштовно, як зараз.
Укренерго пропонує розділити тарифи для населення на три цінові групи в залежності від обсягів місячного споживання. Плюс, окремий тариф для домогосподарств, що використовують електроопалення.
Найбільшою категорією є господарства, місячний обсяг споживання яких складає 100 — 300 кВт-г. Для них тариф не зміниться. Трохи менше абонентів з місячним споживанням до 100 кВт-г. Найменша категорія — зі споживанням більше 300 кВт-г.
За розрахунками Укренерго в Україні близько 16,8 млн домогосподарств споживають в рік 36,6 млрд кВт-г. Щорічно Україна споживає близько 150 млрд кВт-г.
Повна вартість обсягу е/е для населення складає близько 104 млрд грн без ПДВ. Ця сума включає в себе:
вартість е/е (близько 1,4 грн/кВт-г)
тариф на передачу Укренерго (близько 0,3 грн/кВт-г)
тариф на розподіл обленерго (в середньому 1 грн/кВт-г)
маржа ПУП (в середньому 0,1 грн/кВт-г).
З новою тарифною сіткою планується зібрати з населення 62,5 млрд грн. Тобто, дефіцит коштів для забезпечення ПСО складе 41,5 млрд грн. Плануються, що ці гроші заплатять Енергоатом і Укргідроенерго в пропорції 90/10.
Для початку роботи нової моделі передбачається, що Енергоатом і Укргідроенерго дадуть авансовий платіж по 2 млрд грн ПУПам для придбання е/е для потреб населення.
Далі ПУПи щомісячно надають розрахунки щодо компенсації збитків від продажу населенню, отримують компенсацію від держгенерації (близько 4,25 млрд грн на місяць) і закуповують в ринку необхідні для потреб населення обсяги.
Передбачається, що вони можуть купувати як на спотових сегментах ринку: РДН і ВДР, так і на Ринку двосторонніх договорів — на Українській енергетичній біржі (УЕБ).
Концепція Енергоатому
Модель ПСО в інтерпретації Енергоатому більш складна. Передбачається введення 8 різних цінових груп в залежності від обсягів споживання. 4 загальних і 4 — для споживачів з електроопаленням.
За даними Енергоатому в Україні 390 тис. домогосподарств використовують е/е для опалення. В рік вони споживають близько 2,6 млрд кВт-г.
Але принцип зберігається той же. Для господарств, які споживають менше 100 кВт-г на місяць, ціна буде в два рази меншою, ніж зараз. Для середньої групи (100-200 кВт-г) тариф не змінюється.
Категорія, що споживає 200-500 кВт-г на місяць, заплатить на 30% більше існуючого тарифу. Ті хто споживають понад 500 кВт-г — заплатять на 50% більше.
Втім, концепція Енергоатому передбачає поступове підвищення ціни до ринкового рівня для всіх категорій споживачів, крім тих, що споживають до 100 кВт-г на місяць.
За підрахунками Енергоатому, з новою тарифною сіткою середньозважена вартість е/е для населення складе близько 0,3 грн/кВт-г. Нагадаємо, з червня компанія отримуватиме 0,01 грн за кВт-г для потреб населення.
Ця концепція передбачає збереження товарного ПСО. Енергоатом має продавати ГарПоку 50% своєї е/е рівним графіком за ціною 0,3 грн/кВт-г. Укргідроенерго має продавати 30% своєї е/е у години пік за ціною 0,01 грн/кВт-г.
ГарПок перепродає цю е/е ПУПам за ціною, що складає різницю між відповідним тарифом для населення та тарифами Укренерго, обленерго і ПУП.
Залишок нічної е/е ГарПок продає в ринку. Прибуток від своєї діяльності використовує для купівлі е/е в БуОс для потреб населення.
Перспективи
Учасники ринку прогнозують, що Уряд не встигне змінити модель ПСО до 1 липня 2020 року. І існуючу схему доведеться подовжувати, як мінімум, на місяць.
Більшість зацікавлених осіб схиляються до того, що модель Укренерго — більш робоча і прорахована. Втім обирати буде новий міністр енергетики Герман Галущенко, який донедавно працював заступником керівника Енергоатому.
Сергій ГОЛОВНЬОВ
Нахер таку країну- ні копійки податків
Європейской крайыне - європейские тарифы!
Что скажете, Аноним?
[19:51 30 октября]
[11:49 30 октября]
[07:08 30 октября]
15:00 31 октября
14:30 31 октября
14:00 31 октября
12:30 31 октября
12:00 31 октября
11:30 31 октября
[18:40 27 октября]
[18:45 27 сентября]
[09:45 17 сентября]
(c) Укррудпром — новости металлургии: цветная металлургия, черная металлургия, металлургия Украины
При цитировании и использовании материалов ссылка на www.ukrrudprom.ua обязательна. Перепечатка, копирование или воспроизведение информации, содержащей ссылку на агентства "Iнтерфакс-Україна", "Українськi Новини" в каком-либо виде строго запрещены
Сделано в miavia estudia.