Постоянный адрес: http://ukrrudprom.ua/digest/Moblzatsya_v_Ukran_moge_pomolodshati_Vs_za__proti_takogo_kroku.html?print

Мобілізація в Україні може помолодшати. Всі за і проти такого кроку

BBC News Україна, 19 жовтня 2023. Опубликовано 08:20 21 октября 2023 года
У військових колах кажуть — на фронті справді бракує молоді. То чи планує влада її залучити?

Але Володимир Зеленський, до якого і міг бути цей заклик, схоже, вагається у прийнятті такого рішення. Адже саме він вже п’ять місяців не підписує прийнятий парламентом закон, який дасть змогу мобілізовувати до армії не з 27, а з 25 років.

У військових колах кажуть — на фронті справді бракує молоді. То чи планує влада її залучити?

“Переоцінити масштаби мобілізації”

У своїй колонці Бен Воллес стверджує, що Росія мобілізує всю країну, а тому Україні варто теж діяти. Зокрема, активніше залучати на війну молодь.

“Україна також може зіграти свою роль. Середній вік бійців на фронті — понад 40. Я розумію бажання президента Зеленського зберегти молодь на майбутнє, але факт — Росія нишком мобілізує всю країну”, — каже він.

Свої тези ексміністр Британії підкріпив прикладом. Під час відвідин секретного полігону за межами України, де українських солдатів навчали роботі з британським ПЗРК StarStreak, він побачив молодого військового.

“У них був тиждень навчання на системі, на освоєння якої в нас йдуть місяці. Британський сержант вказав на молодого українця, який ледь вийшов із підліткового віку. Він не відпускав тренажер і не припиняв тренування доти, аж доки не перестав промахуватися. Цей молодий чоловік збив два російські ударні вертольоти”, — розповів Воллес.

Ми поспілкувалися з представниками українського військового командування і вони стверджують, що справді армії бракує молодих бійців.

“В Україні повномасштабна війна і армії потрібні молоді, фізично міцні та здорові люди. Адже часто можна побачити в підрозділі 50 та 60-річних чоловіків. В них вже не той стан здоров’я, їм важко бігати, носити важке екіпірування”, — говорить нам один з генералів.

Зменшити призовний вік

Зараз українці у віці 18-27 років підлягають призову на строкову військову службу, а вже старші 27 років стають на військовий облік військовозобов’язаних і підлягають мобілізації. Простими словами, мобілізувати в Україні можуть лише тих, кому виповнилося 27 років.

В Міністерстві оборони вже пояснювали недоцільність такої ситуації. Адже під час воєнного стану призову на строкову службу немає.

А от мобілізація під час війни є. При цьому закон забороняє мобілізувати молодших 27 років. Молодші можуть йти воювати лише добровольцями і підписувати контракт.

У військових колах стверджували, що такі норми застарілі і не відповідають вимогам сьогодення.

Саме тому 30 травня 2023 року парламент з подачі уряду зменшив призовний вік до 25 років — ще й проголосував зміни конституційною більшістю голосів. Це рішення дозволить мобілізувати більше молоді до ЗСУ. Але питання в тому, що цей закон так і не запрацював.

У червні його підписав спікер Руслан Стефанчук і одразу документ передали президенту. Однак досі Володимир Зеленський так і не поставив під ним свій підпис.

Ми намагалися з’ясувати, чому президент вагається і чи планує підписувати цей закон, однак в Офісі президента це не коментують.

“Це тонка межа”

Військові експерти єдині в думці, що молоді на фронті справді не вистачає, але і тотальна мобілізація — це не варіант.

“Кого призвати, ми вирішимо самі, а ви нам допоможіть більше зброєю, технічними засобами. А кого за цю зброю і засоби посадити, які вікові категорії, ми вирішимо самі з урахуванням наших соціальних зрізів, наших можливостей потенційних”, — так прокоментував слова Воллеса про мобілізацію молоді голова Ради резервістів Сухопутних військ Іван Тимочко в ефірі телемарафону.

За його словами, якщо президент досі не підписав закон про зменшення призовного віку, значить в нього є для цього певні мотиви. Але при цьому додав, що сьогодні в українському війську воюють всі вікові категорії, оскільки з початку вторгнення багато хто, кому виповнилося 18 років, добровільно пішов на фронт.

Треба знайти “тонку межу” між тим, щоб захистити державу і не втратити майбутнє після перемоги, вважає військовий експерт Михайло Жирохов.

“Очевидно, що для бойових дій, для штурмових дій тих людей, яким за 40, за 50, їх явно не достатньо. Але і відправляти молодь — це означає подальша демографічна криза, що в майбутньому погано відгукнеться”, — пояснює він в розмові з ВВС Україна.

Тому не можна взяти і одним махом відправити всю молодь на фронт, впевнений Жирохов.

“Водночас ми розуміємо, що люди у віці не витягують ті фронтові умови — наступальні дії, життя в окопах, бліндажах. До того ж завжди війна була справою молодих”, — стверджує експерт. Але при цьому додає, що командування має провести розрахунки, чи стабілізує зниження призовного віку ситуацію на фронті.

Жирохов визнає, що зниження призовного віку — це доцільне рішення в нинішніх умовах, але варто враховувати, що ця молодь не служила в армії. Тобто цих людей треба ще навчити і підготувати. Вони не поїдуть одразу воювати.

“Розумієте, для того, щоб одна людина воювала на фронті, за західними розрахунками, потрібно, щоб 11 людей працювати в тилу. Це один з аспектів проблеми. Можна набрати людей, але чим їх озброювати, як їх підготувати, чим нагодувати? Є певна стеля, яку наша держава просто не потягне”, — резюмує експерт.

З молоддю чи без, в Україні плани з мобілізації для армії не виконуються і людей на фронті все одно не вистачає. Як розповів ВВС Україна представник президента в парламенті Федір Веніславський, армії треба поповнювати втрати, набирати нові підрозділи. При цьому керівники ТЦК напряму кажуть, як наприклад у Полтаві, що зараз виконати надані їм плани дуже складно. І така ситуація у багатьох регіонах. 

Оксана ТОРОП