У вівторок, 30 березня, було зроблено спробу легітимізувати продаж групі “Приват” останнього пакета акцій “Укртатнафти” із тих, що були відібрані за допомогою суду у татарської сторони.
Купівля 8,6% підприємства, що донедавна були на його балансі, мала забезпечити “Привату” контроль приблизно над 55% компанії.
За інформацією “Економічної правди”, зранку приміщення дирекції підприємства “Укртатнафти” було оточено охороною, і до нього з'їжджалися автомобілі представницького вигляду.
Це могли бути збори акціонерів компанії або засідання її наглядової ради, які мали затвердити зміну складу акціонерів. Або ж це міг бути сам аукціон, на якому компанія могла продати вищезгаданий пакет.
Член наглядової ради компанії, представник її “приватівського” акціонера ТОВ “Корсан” Геннадій Корбан у коментарі “Економічній правді” заперечив факт проведення будь-яких засідань керівних органів “Укртатнафти”.
“Ваша інформація не відповідає дійсності”, — зазначив він.
Це може означати, наприклад, що збори акціонерів були призначені, але вони не відбулися через позицію іншого акціонера компанії — “Нафтогазу України”. Нове керівництво НАК виступає проти переходу пакетів у власність групи “Приват”.
У лютому 2010 року “Укртатнафта” змінила статус із ЗАТ на публічне акціонерне товариство — ПАТ. Тоді ж “Приват” сконцентрував близько 47% “Укртатнафти”, а у “Нафтогазу” залишилося близько 43%, отже, обидві можуть заблокувати проведення зборів акціонерів. Наглядова ж рада повністю контролюється “Приватом”.
Можливо, змінений у лютому статут підприємства дає раді повноваження затверджувати зміни власників. Однак, скоріш за все, тепер таке затвердження не потрібне.
“Якщо статут публічного акціонерного товариства не містить відомостей про акціонерів, адже закон цього не вимагає, то зміни їхнього складу не повинні затверджуватися жодним органом. У ПАТ обіг акцій є вільним, зміна власників акцій здійснюється зберігачем”, — запевняє старший партнер юридичної фірми ILF Олена Кібенко.
Тобто існує імовірність, що спроба легітимізувати результати аукціону з реалізації 8,6% кременчуцького підприємства через засідання зборів акціонерів провалилася. Або ж на підприємстві у вівторок відбувався сам аукціон.
Тихий аукціон
Аукціон став можливим минулої середи — 24 березня. Тоді Верховний суд зняв арешт з акцій підприємства, що знаходилися на балансі емітента. Арешт було накладено за позовом “Альфа-банку”, якому “Укртатнафта” не повертає кредити на суму близько 150 мільйонів гривень.
За словами одного з учасників судового засідання, під час п'ятигодинного засідання суду один представник “Укртатнафти” сказав іншому: “Ти ж не забудь забрати рішення суду”.
В кінці засідання суддя не дав змоги внести нові клопотання і відтермінувати розгляд справи, оголосив рішення про зняття арешту і вручив його представникам сторін.
Таким чином було розблоковано проведення аукціону з продажу 8,6% акцій “Укртатнафти”. Підприємство, за логікою, мало провести його якнайшвидше, доки опоненти не подали новий позов, що знову заблокував би пакет на рахунку емітента. Це могло статися у період з 25 березня по сьогодні.
До речі, сама операція вилучення пакета акцій на баланс “Укртатнафти” ще оскаржується у Верховному суді. Однак Олена Кібенко стверджує, що оскарження рішення до касаційної інстанції — Верховного суду — не зупиняє його виконання, як, наприклад, це відбувається під час апеляційного оскарження.
“Взагалі ж законність переведення акцій на рахунок емітента залежить від того, чи існувала судова заборона на вчинення подібних дій і чи була відповідна ухвала суду виконана в установленому законом порядку: вручена державним виконавцем уповноваженій особі банку-зберігача”, — стверджує юрист.
Гучний “Нафтогаз”
Цікаво, що за словами джерела “ЕП” представники “Нафтогазу України” на судовому засіданні несподівано намагалися заблокувати купівлю “Приватом” пакета акцій Укртатнафти.
До того, як минулого тижня НАК очолив Євген Бакулін, державна компанія всіляко сприяла групі “Приват” на всіх судових засіданнях. За даними “Економічної правди”, нове керівництво, близьке до Дмитра Фірташа, також не планувало сваритися з “Приватом”, залишивши за ним керівників нафтових компаній, а собі забравши газові.
“Можливо, НАК був налаштований проти “Привату” через те, що наступного дня у Москві мали відбутися переговори Миколи Азарова з Володимиром Путіним щодо газу, і однією з вимог російської сторони могло бути відновлення власності татарських акціонерів на “Укртатнафті”, — припустило джерело “Економічної правди”, близьке до переговорів.
Збори акціонерів пошепки
Продаж попереднього пакета акцій у розмірі 27,8%, відсудженого “Приватом” у татарської сторони і купленого на такому ж таємному аукціоні у грудні 2009 року або у січні 2010 року, було легітимізовано на зборах акціонерів у лютому 2010 року.
Щоправда, експерти досі дивуються, як могла відбутися така оборудка. Вона однозначно відбулася до лютневих зборів акціонерів, на яких було змінено форму власності “Укртатнафти”. Тоді компанія мала право реалізувати свої акції лише діючим акціонерам.
Іншими словами, від групи “Приват” цей пакет міг купити лише “Корсан”. Однак, враховуючи те, що ця компанія на той час уже мала близько 19% акцій підприємства, вона повинна була отримати згоду на купівлю нового пакета в Антимонопольному комітеті.
Таких проблем не виникало би, якби акції купувала нова фірма, що не веде господарської діяльності. Однак, за статутом ЗАТ, сторонній фірмі продати акції ніхто не мав права. А АМКУ, за даними редакції, дозволу “Корсану” не давав.
Щоправда, за оцінками Кібенко, не можна однозначно стверджувати, що придбання акцій “Корсаном” потребувало отримання дозволу АМКУ. Для цього сукупна вартість активів або сукупний обсяг реалізації товарів учасників концентрації за останній фінансовий рік має перевищувати суму, еквівалентну 12 мільйонам євро.
“Якщо є сумніви, сторона може звернутися до АМКУ для отримання попереднього висновку щодо того, чи потрібно отримувати дозвіл на концентрацію”, — пояснює юрист.
Якщо концентрація здійснюється без дозволу, порушника штрафують.
Однак представники “Укртатнафти” відмовляються коментувати ту операцію і оприлюднювати її подробиці.
Отже, найімовірніше, “Приват” сконцентрував контрольний пакет Кременчуцького нафтопереробного заводу, однак остаточне оформлення цієї угоди залежатиме від подальшої позиції “Нафтогазу України”.
На неї, у свою чергу, впливатимуть домовленості між Коломойським та Фірташем, а також вимоги російської сторони, що будуть висуватися до української влади.
Артем ЗАХАРЧЕНКО
Что скажете, Аноним?
[19:13 22 ноября]
21:10 22 ноября
18:30 22 ноября
18:20 22 ноября
18:10 22 ноября
17:20 22 ноября
[16:20 05 ноября]
[18:40 27 октября]
[18:45 27 сентября]
(c) Укррудпром — новости металлургии: цветная металлургия, черная металлургия, металлургия Украины
При цитировании и использовании материалов ссылка на www.ukrrudprom.ua обязательна. Перепечатка, копирование или воспроизведение информации, содержащей ссылку на агентства "Iнтерфакс-Україна", "Українськi Новини" в каком-либо виде строго запрещены
Сделано в miavia estudia.