Постоянный адрес: http://ukrrudprom.ua/digest/Gryadet_bolshoy_zemelniy_peredel.html?print

Грядет большой земельный передел

Хвиля, 3 липня 2013. Опубликовано 08:42 04 июля 2013 года
Новий механізм захоплення чужих земель, стане в нагоді аграрним рейдерам.

Наші журналісти, чи то через спеку, чи то через заангажованість, пропустили появу 19 червня 2013 року на веб-сайті ВРУ законопроекту №2346а “Про внесення змін до Закону України “Про оренду землі” (щодо врегулювання порядку укладання та припинення договорів оренди землі)” від нардепів ПРУ Грушевського та Самойленка. Законотворці пропонують з власниками паїв узгоджувати кожну зміну власників підприємства, яке взяло в оренду селянський шматок землі, інакше договори оренди землі зможуть бути розірваними.

Всі експерти добре знають, що чорний ринок землі в Україні існує вже дуже давно, не дивлячись на офіційний мораторій. Це і не добро, і не зло. Він просто є і діє за усталеними правилами. У зв’язку з мораторієм на продаж сільськогосподарських земель фактично використовується тіньовий механізм відчуження земельних ділянок — підприємство укладає договори з господарями на оренду паїв, часто на 49 років, виплачуючи їм ренту. При цьому сама юридична особа переходить з рук в руки на корпоративному ринку, шляхом зміни засновників таких підприємств. І нічого протизаконного в цьому немає по своїй суті. Цей механізм дає змогу фактично вільно розвивати аграрний ринок, так фактично більш крупні аграрні компанії скуповують менших і в незалежності від мораторію ринок розвивається та укрупнюється. Зараз основна тенденція на аграрному ринку така — великі аграрні компанії виходять на IPO залучають кошти на збільшення банку с. г. земель і скуповують інші аграрні підприємства. В даний час декілька великих компаній вже отримали кошти через IPO на скупку земель, в разі ухвалення вищезазначеного закону — автоматично дані контракти будуть невиконані з відповідними фінансовими санкціями, щодо даних операторів ринку. Крім того введення закону повністю паралізує наявний фактично без ризиковий(мінімально ризиковий) механізм оббігу землі, що буде змушувати власників компаній в разі необхідності продажу, або купівлі землі — гарантовано порушувати новий закон. Що неодмінно буде використано хижими компаніями для захоплення таких земель.

Цей закон є безумовною спробою регіоналів переросподілу ринку сільськогосподарських земель, хоча у пояснювальній записці зазначено: “Проект Закону не містить чинників, що можуть стати основою для корупційних правопорушень… Проект Закону не потребує консультацій з громадськістю”. Вісім правок у п’яти статтях можуть відкрити скриньку пандори аграрного рейдерства у стратегічній галузі держави. До того ж, норми даного законопроекту суперечать одразу двом кодексам — Цивільному та Господарському

Хоча прийняття законопроекту мотивовано ніби-то необхідністю підвищення захисту прав селян, потрібно глянути, кому він є вигідним, хто має ресурси і бажання переділити ринок. Якщо взяти данні щодо топ-10 операторів ринку, то стане зрозумілим, що дві належать іноземцям (2. NCH & 6.UAI), три — провласним бізнесменам (3. Kernel, 8. HarvEast & 9. Агротон). Ще п’ять латифундистів — не афільйовані з владою ФПГ: Олег Багматюк, Микола Косюк, Олексій Толмачов, родина Гут, “Астарта” Віктора Іванчика та Валерія Короткова.

Тепер давайте звернемо увагу на тих, хто зареєстрував цей законопроект. Хоч і кажуть, що особа реєстратора не є аж надто важливою, все ж… “Бізнесмен” Віталій Грушевський з Кіровоградщини, за нашими даними, відноситься до обойми “друзів” президента він безпосередньо з команди заступника голови адміністрації Президента Сергія Ларіна. Крім того Грушевського пов`язують з відомим пострадянським бізнесменом Юрієм Бірштейном. Має інтереси в металургійній галузі. Фабрикант. Інший законотворець — Дніпропетровський “силовик” Юрій Самойленко є частиною пулу SCM у ВРУ (SCM і HarvEast належать одній людині, не забувайте). Має інтереси у машинобудуванні та АПК.

Відповідно зрозуміло, що даний закон в разі прийняття безумовно буде системно використовувати в рейдерських захопленнях земельних ділянок, як це буває ми бачили на прикладі Аркадія Корнацького.

Ппідсумовуючи скажу одним реченням: “Грядет большой передел”!

Віктор МЕДВІДЬ, директор консалтингової компанії “William Іnvest Expert”