Представники уряду кажуть, що новий договір на поставки газу з Росії, який має бути чинним до кінця 2037 року, дає шанс на енергетичну безпеку країни, а тим часом опозиція переконана, що такий крок дозволить зберегти “зони впливів” з часів Радянського Союзу.
Тема газу спричинила останнім часом гарячі дискусії у польських ЗМІ та парламенті. Опозиційна права фракція “Закон і Справедливість” вимагає від уряду Дональда Туска не підписувати новий договір з росіянами, оскільки переконана, що Москва намагається за допомогою нової угоди на довгі роки зробити Польщу та цілу центрально-східну Європу залежною від російського диктату і таким чином, як каже лідер правих, Ярослав Качинські, “зберегти зони впливів з часів Радянського Союзу”. Натомість уряд нагадує, що пан Качинський у 2006 році сам підписав таку угоду, коли перебував на посаді прем’єр-міністра. Проте праві переконані, що відтоді ситуація сильно змінилася.
Ярослав Качинський: Вважаю, що ми не повинні підписувати цього договору. Ми повинні чинити цьому опір. Становище інше ніж у 2006 році. Різні компанії підписують угоди на набагато вигідніших умовах якщо йдеться про ціну на сировину.
На думку оглядачів, цікавим є той факт, що позицію “Закону і Справедливості”, — фракції, яку визнавали досі євроскептичною, — підтримує також Європейська Комісія. Брюссель каже, що угода з Газпромом порушує європейський закон. Європейська Комісія хоче, щоб управління ямальським газопроводом здійснював незалежний оператор. Він матиме прозоро отримувати плату за транзит, а можливість користуватися трубою повинні мати всі фірми, які цього бажають, а не лише Газпром. Речниця європейськї комісії Марлен Гольнцер вірить у позитивне вирішення проблем.
Марлен Гольнцер: Ми не будемо говорити про перебіг переговорів. Натомість можу сказати що атмосфера попередніх зустрічей була позитивною та приязною, а самі переговори — конструктивними.
Речниця не додала, однак, що коли вимоги Брюсселя і польської опозиції не будуть враховані у новій угоді, проти Польщі може бути спрямовано позов до Європейського суду.
Тому лідер правих Ярослав Качинський говорить не лише про політичні, але також економічні аспекти нового контракту.
Ярослав Качинський: Ми втратимо також прибутки, які ми отримували від фірми EuroPolGas, втрачаємо також, податок ЦІТ від фірм, а ще й ми мали право на отримання дивідендів, хоча ми ним не скористалися. Ну і звичайно є дуже широкий політичний контекст, тому ми повинні дуже серйозно задуматися над цією угодою.
Тим часом Валдемар Павляк, який відповідає в кабінеті Дональда Туска за економіку і переговори з росіянами, переконаний у доцільності підписання угоди.
Валдемар Павляк: Енергетична безпека — це надійні поставки за прийнятними цінами. Якщо ми підпишемо ці угоди, перед нами відкривається можливість вести переговори на тему ціни ямальського контракту. Досі вдалося досягнути десятивідсоткової знижки з одного боку, а з іншого — йдеться про можливість додаткових поставок палива у разі потреби.
Чимало оглядачів та політиків застерігають уряд про можливі негативні політичні наслідки контракту. Але пан Павляк такої небезпеки не бачить.
Валдемар Павляк: Ми не у стані облоги, Польща член НАТО, ЄС. Польща має нині міцну позицію в регіоні. Ми найбезпечніші в Європі, бо найменше імпортуємо енергії ззовні. Нам не загрожує нестача газу, і якщо хтось у Європі і мерзнутиме, то Польщі це загрожує найменше.
Тим часом експерти нагадують, що у зовнішньополітичній стратегії Російської Федерації з початку двотисячних років записано, що саме енергоносії мають стати найбільш ефективним методом розбудови зони впливів в Європі.
Андрій РИБАЛТ
Что скажете, Аноним?
[07:00 28 ноября]
[17:10 27 ноября]
07:40 28 ноября
07:30 28 ноября
17:50 27 ноября
17:40 27 ноября
17:00 27 ноября
16:50 27 ноября
[16:20 05 ноября]
[18:40 27 октября]
[18:45 27 сентября]
(c) Укррудпром — новости металлургии: цветная металлургия, черная металлургия, металлургия Украины
При цитировании и использовании материалов ссылка на www.ukrrudprom.ua обязательна. Перепечатка, копирование или воспроизведение информации, содержащей ссылку на агентства "Iнтерфакс-Україна", "Українськi Новини" в каком-либо виде строго запрещены
Сделано в miavia estudia.