Rambler's Top100
ДАЙДЖЕСТ

Чому різко виросла ціна електроенергії для бізнесу

[15:04 27 августа 2021 года ] [ Бизнес Цензор, 27 августа 2021 ]

З вересня постачальники електроенергії піднімають ціни для бізнесу. Держустанови також готуються до подорожчання. Це зростання буде закладено в ціну товарів та послуг.

За 20 днів серпня середньозважена ціна електроенергії на Ринку на добу наперед (РДН — електроенергія купується-продається за день до поставки споживачу) зросла на 26% до — 2026 грн/МВт-год.

Водночас, максимальні ціни на РДН, коли електроенергія продається з поставкою в пікові години споживання, з початку серпня зросли на 50% — до 4000 грн/МВт-год.

Зростання відбулося після того як Нацкомісія, що здійснює держрегулювання в сферах енергетики і комунальних послуг (НКРЕКП), на засіданні 30 липня підвищила максимальні граничні ціни (прайс-кепи) на РДН і ВДР.

Для годин мінімального добового навантаження (з 23:00 до до 07:00) максимальна гранична ціна була підвищена на 60,8%, або до 2000 грн/МВт-год. А для годин максимального навантаження (з 07:00 до 23:00) прайс-кеп було піднято на 50,6%, або до 4000 грн/МВт-год.

Чому різко виросла ціна електроенергії для бізнесу 02

РДН — це індикатор (бенчмарк) ціноутворення на ринку електроенергії (е/е). На ньому торгується 25%-30% виробленої е/е.

На РДН орієнтуються інші сегменти ринку — ринок двосторонніх договорів (РДД) та роздрбыний ринок, коли постачальник продає е/е споживачу.

На РДД виробники напряму або через аукціони продають електроенергію трейдерам і кінцевим споживачам.

Це ключовий ринок, на ньому торгується більше половини електроенергії, однак ціни на РДД учасники “прив'язують” до РДН. Тобто якщо на РДН вимальовується тренд росту або падіння ціни на е/е, то з часом на РДД відбуваються аналогічні зміни.

Відповідно, після збільшення прайс-кепів та зростання цін на РДН, в серпні подорожчала електроенергія на РДД.

Зокрема, індекс цін середньострокового періоду базового навантаження на Українській енергетичній біржі (УЕБ), де відбуваються аукціони з продажу основного обсягу е/е державної генерацією (Енергоатом, Центренерго та трейдер “Гарантований покупець”, який продає електроенергію “зелених”) з 16 липня по 18 серпня виріс на 35% до 1722 грн/МВт-год.

Чому різко виросла ціна електроенергії для бізнесу 03

Офіційно різке збільшення граничних цін на електроенергію (прайс-кепи) Регулятор обґрунтував виникненням дефіциту електроенергії в окремі години в літній період, збільшенням потреби в маневрених потужностях, а також зростанням ціни палива для ТЕС — вугілля та газу.

Реальна причина росту цін на електроенергію

За даними джерел БізнесЦензора в уряді та Верховні раді, підвищення граничних цін на електроенергію через Офіс президента пролобіював Рінат Ахметов. НКРЕКП підпорядковується Президенту.

Олігарху належить енергетичний холдинг ДТЕК, який видобуває 75% енергетичного вугілля в Україні та виробляє 65-70% е/е теплових електростанцій. В рамках країни ДТЕК оперує ТЕС і “зеленою” генерацією — найбільшими в Україні СЕС і ВЕС. Його загальна частка в генерації країни коливається від 20% до 25%.

В той же час близько 30% е/е від загального виробництва в країні не приймають участі в ринку, тому що використовуються для постачання населенню за пільговими цінами.

Відповідно, ДТЕК є одним з найбільших енергетичних гравців на ринкових сегментах. Чим більша ціна на електроенергію — тим більше заробляє ДТЕК.

Збільшення прайс-кепів співпало з встановленням максимальної за 10 років ціни на вугілля. Однак ДТЕК цим ростом скористатися не може, адже якість вугілля його шахт не проходить європейські екологічні стандарти. Тож компанія вимушена видобувати вугілля лише сама для себе.

Тому для збільшення виручки холдингу потрібно було домогтися підняття цін на електроенергію на РДН.

Теплова генерація холдингу продає електроенергію на РДД, РДН і ВДР. На ринку на добу наперед у ТЕС найбільша частка — 35% станом на червень. В липні ДП “Оператор ринку”, яке адмініструє РДН та ВДР, припинив публікувати статистику продажу електроенергії за видами генерації.

Оскільки РДН є бенчмарком всього ринку, збільшення прайс-кепів автоматично тягне за собою ріст цін на всіх сегментах.

Після рішення НКРЕКП в кінці липня ДТЕК Ахметова досяг свого. З початку серпня ціна електроенергії виросла на понад 50% — до 2,4-2,5 грн/кВт-г.

Це було третім рішенням, яке пролобіював ДТЕК для росту ціни на електроенергію.

В травні ДТЕК домігся закриття імпорту електроенергії з Росії та Білорусі. Імпорт є конкурентом для холдингу та заважає підвищенню цін.

В червні ДТЕК домігся встановлення мінімально допустимих цін на Внутрішньодобовому ринку.

Невдовзі на користь ДТЕК зіграє четверте рішення. В липні холдинг олігарха через Верховну Раду добився заборони трейдерам продавати електроенергію на Ринку на добу наперед більше 10% від обсягу двосторонніх договорів.

Правка про усунення трейдерів з РДН була вписана в проект закону №3508-д про врегулювання боргів на ринку газу в розмірі 120 млрд грн. Зараз він знаходиться на підписанні у Президента Володимира Зеленського.

На даний момент частка трейдерів у продажі електроенергії на РДН — 5%. Після того як Президент підпише цей закон, вони фактично будуть усунуті з ринку, а їхню частку ринку розділить між собою генерація.

Ці рішення призвели до згортання конкуренції і посилення монополізації ринку електричної енергії.

За нашою інформацією, в прийнятті даних рішень Ахметову сприяли: Секретар Ради нацбезпеки (РНБО) Олексій Данілов, міністр енергетики Герман Галущенко та радник Офісу Президента Ростислав Шурма, який з 2006 року працював в Метінвесті — з 2012 по 2019 рік очолював “Запоріжсталь”.

Як аргумент для підняття прайс-кепів ДТЕК використала дефіцит обігових коштів та низький рівень запасів вугілля на складах ТЕС. На початку серпня обсяг запасів вугілля на складах українських ТЕС був на 40% нижчим від плану.

В компанії ДТЕК Енерго низькі запаси вугілля на складах своїх ТЕС пояснили дефіцитом оборотних коштів через низькі ціни на електроенергію на РДН. Як аргумент наводять приклад, що “за 5 місяців 2021 збитки від виробництва е/е підприємствами ТЕС ДТЕК Енерго вже склали 1,2 млрд грн”.

Однак ДТЕК Ахметова міг штучно сформувати збиток на своїх ТЕС і дефіцит вугілля, щоб домогтися росту цін на електроенергію, адже прибуток групи був перекинутий на трейдерів — ДТЕК Трейдинг та Д.Трейдинг. ДТЕК Трейдинг постачає вугілля на ТЕС ДТЕК з шахт ДТЕК. Д.Трейдинг продає е/е ДТЕК підприємствам з групи СКМ Ріната Ахметова.

Згідно фінансової звітності ДТЕК Трейдинг, за перше півріччя 2021 року він одержав 1,8 млрд грн прибутку.

Окрім того, на фоні заяв теплової генерації олігарха про відсутність обігових коштів на закупівлю вугілля, стало відомо, що ДТЕК за $80 млн придбав Кіровоградобленерго у групи VS Energy росіянина Михайла Воєводіна.

“Піарся поки президент, ми за все платимо”

Збільшення цін на електроенергію для бізнесу пішло на користь не тільки генеруючим компаніям, але і Президенту Володимиру Зеленському та його офісу, оскільки дало можливість провести піар-кампанію із незначного зниження тарифів на електроенергію для населення.

В результаті зростання цін на е/е відбулося збільшення доходу держгенерації НАЕК “Енергоатом” та Укргідроенерго, які є донорами постачання е/е за пільговими цінами для потреб населення.

Це дало додатковий ресурс для зменшення тарифів на електроенергію для населення.

З жовтня уряд знизив тарифи на електроенергію для населення — до 1,44 грн/кВт-г замість 1,68 грн/кВт-г для домогосподарств, які споживають менше 250 кВт-г на місяць. 

Якщо побутовий споживач за місяць використає 251 кВт-год і більше, то за весь спожитий обсяг заплатить 1,68 грн/кВт-г. Новий знижений тариф діятиме щонайменше до 30 квітня 2022 року.

Більш докладно про те, якою буде нова модель постачання електроенергії населенню, читайте за посиланням.

Незважаючи на піар-рішення про зниження тарифів, побутовим споживачам все одно доведеться заплатити за ріст цін на електроенергію для бізнесу. Не напряму, а через зростання цін на товари та послуги.

Подорожчання е/е призвело до аналогічного зростання тарифів для бізнесу, який закладе ці додаткові витрати в ціну товарів і послуг. І це підняття буде відчутним.

Як зазначає Спілка українських підприємців (СУП), згідно з даними “Статистичного Щорічника світової енергетики”, Україна входить до ТОП-5 країн з найбільшими витратами енергетичних ресурсів при виробництві однієї одиниці ВВП. Це призводить до того, що вартість готової продукції в Україні значно більша ніж аналогічний товар, вироблений в інших країнах. Отже українські товари програють на світовому ринку.

За даними аналітичного центру СУП, середній відсоток електроенергії в структурі собівартості товарів та послуг в Україні, як правило, становить 10%. Наприклад, для промисловості — від 5% до 12%, сільського господарства — від 3% до 11%, сфери послуг — від 3% до 12%.

З вересня затрати українського бізнесу на електроенергію ще зростуть. Так, постачальник електроенергії Yasno на вересень опублікував прайси зі зростанням тарифів на 50-60%для непобутових споживачі другого класу напруги — більшість споживачів в країні. Yasno входить в холдинг ДТЕК, який через свої обленерго розподіляє більше 45% електроенергії в країні.

Дорога е/е для бізнесу призведе до підвищення тарифів водоканалів, для яких електроенергія — 70% собівартості послуги, до подорожання проїзду в громадському транспорті, продуктів харчування тощо. Зростуть витрати на електроенергію у лікарень, навчальних закладів, військових частин та інших комунальних і державних структур.

Уже зараз державні структури оголошують тендери на закупівлю електроенергії, в яких очікувана вартість послуги електропопстачання зросла вдвічі.

Компанія Закупки.юа провела аналіз тендерних оголошень державних замовників на Prozorro щодо закупівлі електроенергії. Згідно аналізу, середня очікувана ціна за кВт-г збільшилась у два рази, оскільки державні та комунальні компанії відреагували на ріст ціни е/е на РДН.

В результаті, державні та комунальні структури оголосили закупівлі з очікуваною вартістю від 2 до 3,36 грн за кВт-г. Ціни вказані без ПДВ, тарифу на передачу та тарифу на розподіл.

В цілому компанія нарахувала 117 тендерів з такими цінами.

На подорожчання електроенергії для бізнесу поскаржився і найбільший гірничо-металургійний комбінат — “АрселорМіттал Кривий Ріг” (АМКР) Лакшмі Міттала.

У листі до прем'єра Дениса Шмигаля (є в розпорядженні БЦ) директор представництва комбінату в Києві зазначає, що за 16 діб серпня ціна е/е на РДН подорожчала на 34% у порівнянні з липнем. Оскільки комбінат є одним з найбільших споживачів електроенергії, то через зростання тарифів тільки в серпні його додаткові витрати становитимуть 210 млн грн.

Ці витрати будуть закладені в собівартість продукції, яка йде на експорт і на внутрішній ринок.

Подорожчання електроенергії торкнулося і харчової промисловості. На початку серпня власник Молочного альянсу (ТМ Яготинське) Олександр Деркач написав в Facebook: “Мій колега по бізнесу, керівник холдингу Молочний альянс прислав месседж. Дослівно: “Сиджу і матом крию… Електроенергія вчора була 1.45 грн/квт. А завтра уже 2.34! Як планувати бізнес наперед…?”. Ціна про яку написав Деркач вказана без ПДВ та тарифів на доставку.

Як і випадку з АМКР, зростання тарифів на електроенергію для Молочного Альянсу також буде закладено в кінцеву ціну товару: молоко, сметану, сир тощо.

Юрій ВІННІЧУК

Добавить в FacebookДобавить в TwitterДобавить в LivejournalДобавить в Linkedin
[2021-08-28 08:31:35] [ Аноним с адреса 77.111.246.* ]

потому что вор ахметов много ворует.

Что скажете, Аноним?

Если Вы зарегистрированный пользователь и хотите участвовать в дискуссии — введите
свой логин (email) , пароль  и нажмите .

Если Вы еще не зарегистрировались, зайдите на страницу регистрации.

Код состоит из цифр и латинских букв, изображенных на картинке. Для перезагрузки кода кликните на картинке.

ДАЙДЖЕСТ
НОВОСТИ
АНАЛИТИКА
ПАРТНЁРЫ
pекламные ссылки

miavia estudia

(c) Укррудпром — новости металлургии: цветная металлургия, черная металлургия, металлургия Украины

При цитировании и использовании материалов ссылка на www.ukrrudprom.ua обязательна. Перепечатка, копирование или воспроизведение информации, содержащей ссылку на агентства "Iнтерфакс-Україна", "Українськi Новини" в каком-либо виде строго запрещены

Сделано в miavia estudia.