Rambler's Top100
ДАЙДЖЕСТ

Американці рятують європейський футбол

[18:08 21 октября 2010 года ] [ Економічна правда, 21 жовтня 2010 ]

Новий власник “Ліверпуля” може розраховувати на повернення інвестицій. Він вже встиг заспокоїти навіть футболістів: “Зарплати зростуть. Ми знаємо, що між успіхом у чемпіонаті та рівнем зарплати є великий зв'язок. Ми не короткострокові інвестори”.

оки українські футбольні клуби тільки мріють про прибутковість, до їх західноєвропейських колег інтерес інвесторів не згасає навіть у кризовий час.

Днями нового власника отримав ще один британський клуб-легенда. За інформацією телеканалу Sky News, американська компанія New England Sports Ventures (NESV) за 300 мільйонів фунтів стерлінгів придбала англійський “Ліверпуль”.

Американці не новачки в управлінні спортивними структурами. Ця фірма також володіє одним з найуспішніших клубів бейсбольної ліги США — Boston Red Socks. Втім, як виявилося, бейсболом її інтереси не обмежуються.

Мільярдери та дорогі “конячки”

Футбол сьогодні впевнено можна назвати найпопулярнішим видом спорту на планеті. Міжнародна федерація футбольних асоціацій FIFA включає у себе 208 національних федерацій, що перевищує, наприклад, кількість членів ООН.

До того ж, за останнє десятиліття футбол домігся стрімкого прогресу — комерційний успіх від діяльності кращих клубів обчислюється сотнями мільйонів євро.

Похвалитися умінням перетворювати улюблену забаву мільйонів людей у прибуткову справу сьогодні можуть у країнах футбольної “топ-п'ятірки”: Англії, Іспанії, Італії, Німеччині та Франції. За англійськими клубами давно полюють американські корпорації, арабські шейхи та російські олігархи.

Так, в кінці 1990-х років власником британського клубу “Фулхем” став єгипетський мільярдер Мохаммед Аль Фаєд. Ще один арабський бізнесмен з ОАЕ Сулейман Фахім нещодавно купив “Портсмут”.

У 2003 році, як відомо, їхній російський колега Роман Абрамович придбав лондонський “Челсі”. Інший відомий підприємець з Росії, Алішер Усманов, є акціонером іншого лондонського клубу — “Арсеналу”.

Представників Сполучених Штатів також вистачає у Британії. У 2005 році провідний англійський клуб “Манчестер Юнайтед” перейшов у власність американського мільярдера Малкольма Глейзера. Ще один учасник англійської прем'єр-ліги “Астон Вілла” належить американцю Ренді Лернеру.

В інших клубах країн “топ-п'ятірки” іноземних акціонерів менше, проте не виключено, що їх кількість зростатиме. За останніми даними, російський капітал цілком може опинитися в італійській “Ромі”.

Господарі римського гранда шукають покупця через фінансові негаразди клубу. Серед претендентів — голова російського холдингу “Онексім” Михайло Прохоров і віце-президент “Лукойла” Леонід Федун, власник московського “Спартака”.

Боротьба за легенду

Як і у випадку з “Ромою”, потреба у коштах змусила власників “Ліверпуля” шукати покупців. За даними англійських таблоїдів, фінансовий стан клубу неідеальний.

У квітні 2010 року, коли його виставили на продаж, заборгованість становила 351 мільйон фунтів. До 15 жовтня 2010 року “Ліверпуль” мав повернути 280 мільйонів фунтів. Серед кредиторів були Barclays Capital і Royal Bank of Scotland.

У разі невиконання зобов'язань футбольну легенду могли оголосити банкрутом, ввести зовнішнє управління і оштрафувати на дев'ять очок.

Про хиткий фінансовий стан клубу також свідчать і останні спортивні досягнення — нині він на “дні” турнірної таблиці чемпіонату Англії. Це найгірший з 1953 року початок національної першості для одного з найбільш титулованих клубів країни.

Утім, невдовзі ситуація може кардинально змінитися. Угода з продажу звільняє “Ліверпуль” від сплати боргів і штрафів, накладених на нього попередніми власниками — американцями Джорджем Джилеттом і Томом Хіксом, які на початку 2007 року заплатили за клуб понад 470 мільйонів фунтів.

За іншою інформацією, сума угоди становила 218 мільйонів, а розмір інвестицій — ще 144 мільйони. Екс-власники намагалися блокувати продаж, мовляв, ціна, запропонована компанією NESV, занадто низька, а угода — “епічне шахрайство”.

Однак після рішення британського суду, який визнав продаж футбольного клубу законним, вони відкликали заяву, що блокувала реалізацію угоди. Тепер ображені інвестори вимагатимуть відшкодування збитків в обсязі 1 мільярд фунтів стерлінгів.

Жорсткі правила Ліги

Спроби продати клуб були ще 2009 року. Переговори з американськими власниками “Ліверпуля” тоді провів саудівський принц Файсал бін Фахд бін Абдулла, який планував викупити 50% акцій клубу. Проте сторони не порозумілися.

Серед бажаючих заволодіти британською легендою “засвітилися” й інші азійські бізнесмени — китайський мільярдер Кенні Хуан, невідома нью-йоркська компанія та багатій із Сінгапуру Пітер Лім. При цьому китаєць пропонував заплатити за англійського гранда 325 мільйонів фунтів. Утім, він також опинився “поза грою”.

Відмову в отриманні контролю над клубом інших кандидатів, окрім NESV, пов'язують з впливом на продаж самої прем'єр-ліги. За ініціативи цієї впливової організації, напередодні продажу “Ліверпуля” було посилено вимоги до осіб, які бажають стати власниками клубів вищого англійського дивізіону.

Поштовхом до цього стала ситуація з іншою жертвою кризи — “Портсмутом”. У сезоні 2009-2010 років клуб збанкрутував. Через борги туди ввели зовнішню адміністрацію.

За новими правилами, кожен бажаючий придбати клуб має поінформувати про це прем'єр-лігу, яка бере десятиденний тайм-аут на вивчення кандидатури.

Найголовнішим випробуванням для потенційних власників футбольних клубів вважається співбесіда, на яку потрібно з'явитися особисто. На ній бізнесмен має переконати чиновників у своїх намірах і надати гарантії фінансової стабільності.

Очевидно, що американському співвласнику NESV Тому Вернеру це вдалося. За даними The Guardian, він встиг запевнити у налагодженні ситуації навіть футболістів. “Розмір зарплат збільшиться. Ми знаємо, що між успіхом у чемпіонаті та рівнем зарплати є великий зв'язок. Ми не короткострокові інвестори”, — цитує його видання.

До того ж, новий власник цілком може розраховувати на повернення своїх інвестицій. Тим більше, що назвати “Ліверпуль” безнадійним важко — останнім часом він завжди перебував серед найбільш прибуткових клубів Європи.

Дмитро ДЄНКОВ

Добавить в FacebookДобавить в TwitterДобавить в LivejournalДобавить в Linkedin

Что скажете, Аноним?

Если Вы зарегистрированный пользователь и хотите участвовать в дискуссии — введите
свой логин (email) , пароль  и нажмите .

Если Вы еще не зарегистрировались, зайдите на страницу регистрации.

Код состоит из цифр и латинских букв, изображенных на картинке. Для перезагрузки кода кликните на картинке.

ДАЙДЖЕСТ
НОВОСТИ
АНАЛИТИКА
ПАРТНЁРЫ
pекламные ссылки

miavia estudia

(c) Укррудпром — новости металлургии: цветная металлургия, черная металлургия, металлургия Украины

При цитировании и использовании материалов ссылка на www.ukrrudprom.ua обязательна. Перепечатка, копирование или воспроизведение информации, содержащей ссылку на агентства "Iнтерфакс-Україна", "Українськi Новини" в каком-либо виде строго запрещены

Сделано в miavia estudia.